Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 07:11:51

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Otwarcie sezonu jesiennego  (Przeczytany 65967 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego
« Odpowiedź #45 dnia: 09 Października 2017, 09:45:45 »
Nie, ta moneta z Antiochii nie jest. Proszę zatem szukać dalej, chociaż podpowiem, ze w RICu Pan tej właściwej mennicy nie znajdzie.
Witam,czy to jest może Serdika? ;)

Zamieszczam zdjęcie monety z mojej kolekcji z analogicznym rewersem, typem popiersia i tytulaturą, jak moneta kolegi Okejosa, ale z Serdyki (RIC V-2 838 var., nienotowana w RIC z analizowanym popiersiem typu A2 według klasyfikacji Bastiena).

Jak widać, odmienny styl popiersia i rewersu, odmienny krój liter, jak również odmienne oznaczenia mennicze w odcinku i polu. Więc moneta kolegi Okejosa z pewnością z Serdyki nie jest. Poza tym pisałem, że w RIC właściwej mennicy nie ma, a przecież Serdika jest w RIC ;) RIC V.2 został opublikowany w 1933 r. Wiedza numizmatyczna poszła na szczęście do przodu od tego czasu. Odpowiedzi szukać należy zatem w nowszej literaturze. Podpowiem dodatkowo, że u Sylviane Estiot.

Wreszcie co najmniej na dwóch stronach internetowych wskazanych podczas mojego wykładu nt. mennictwa Probusa od dawna dostępnego na kanale YouTube można obejrzeć zdjęcia monet prawidłowo przypisanych do tej nowej mennicy odkrytej przez Sylviane Estiot.

Mam nadzieję, że te podpowiedzi pomogą Panu i będzie Pan bardziej wytrwały w swoich poszukiwaniach niż kolega Okejos, który chyba dał już niestety za wygraną.
« Ostatnia zmiana: 09 Października 2017, 09:59:24 wysłana przez barnaba »

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego
« Odpowiedź #46 dnia: 09 Października 2017, 10:19:04 »
i nastepna clementia. do oznaczania tam tej siądę moze dzis wieczorem
 a ta to RIC V-2 Cyzicus 905 var
dobrze?

W połowie tylko dobrze, bo faktycznie RIC V-2 Cyzicus 905, ale bez "var." (variation), bo Pana moneta wcale nie jest nieodnotowanym przez RIC wariantem monety odnotowanej (co uzasadniałoby określenie variation), ale wariantem wprost uwzględnionym pod numerem 905, którego skan zamieszczam.

Co skłoniło Pana do posłużenia się określeniem "var."?


okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego
« Odpowiedź #47 dnia: 09 Października 2017, 18:31:51 »
i nastepna clementia. do oznaczania tam tej siądę moze dzis wieczorem
 a ta to RIC V-2 Cyzicus 905 var
dobrze?

W połowie tylko dobrze, bo faktycznie RIC V-2 Cyzicus 905, ale bez "var." (variation), bo Pana moneta wcale nie jest nieodnotowanym przez RIC wariantem monety odnotowanej (co uzasadniałoby określenie variation), ale wariantem wprost uwzględnionym pod numerem 905, którego skan zamieszczam.

Co skłoniło Pana do posłużenia się określeniem "var."?
  hmm odczytałem ze 905 to popiersie  w zbroi a 905 var zbroja i szata...

Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego
« Odpowiedź #48 dnia: 09 Października 2017, 21:20:05 »
z sieci wyjęte za małe pieniądze... sol w chmurach
RIC V-2 Siscia 776
 tak?
« Ostatnia zmiana: 09 Października 2017, 21:30:57 wysłana przez okejos »
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego
« Odpowiedź #49 dnia: 09 Października 2017, 22:32:33 »
i koniec siec wyciagnieta, ciekaw jestem  jaki symbol-litera jest po srodku
« Ostatnia zmiana: 10 Października 2017, 07:54:29 wysłana przez okejos »
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

syl06

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 499
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego
« Odpowiedź #50 dnia: 09 Października 2017, 23:05:56 »
Mam nadzieję, że te podpowiedzi pomogą Panu i będzie Pan bardziej wytrwały w swoich poszukiwaniach niż kolega Okejos, który chyba dał już niestety za wygraną.

[/quote]

Przyznam się że wyskoczyłem z tą Serdiką jak uczeń co nie czytał lektury tylko streszczenie i wyrywa się do odpowiedzi.Ale zachęcony pana wskazówkami,przejrzałem podane przez pana materiały :)  Nie jestem specjalistą od mennictwa Probusa,przez parę lat przewinęło się przez moje oczy ileś sztuk przypisywanych mennicy w Antiochi,ale rzeczywiście nie znając wyników badań pani Estiot, nie zagłębiałem się w smaczki stylistyczne. Artykuł opublikowany przes SPINK ,London 2015 bardzo ciekawy,no cóż  na naukę nigdy nie jest za póżno .W takim razie jak by pan umieścił tą monetę??https://www.vcoins.com/en/stores/savoca_gmbh__co_kg/234/product/rome_empire_probus_276282_ad_antoninianus_antioch/871516/Default.aspx
« Ostatnia zmiana: 09 Października 2017, 23:09:42 wysłana przez syl06 »

syl06

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 499
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego
« Odpowiedź #51 dnia: 09 Października 2017, 23:12:38 »
Ps.Tak sie rozpędziłem że wkleiłem pana monetę >:(,chodzi oczywiście o monetę z linka :)

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego
« Odpowiedź #52 dnia: 10 Października 2017, 07:49:41 »
no własnie, ja dojdzie moneta to bedziemy wiedzieli czy tam jest S czy nie
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego
« Odpowiedź #53 dnia: 10 Października 2017, 09:28:33 »
Cytuj
Artykuł opublikowany przez SPINK ,London 2015 bardzo ciekawy, no cóż na naukę nigdy nie jest za póżno.

Cieszę się, że trafił Pan we właściwe miejsce i jest Pan zadowolony z lektury.

Cytuj
W takim razie jak by pan umieścił tą monetę??

[/quote]
no własnie, ja dojdzie moneta to bedziemy wiedzieli czy tam jest S czy nie

Szanowni Panowie, to jest ten sam typ monety z tej samej mennicy i oficyny, co moneta kolegi Okejosa i moja (z kolekcji Dattariego), przy czym na monecie z vcoins sigma po prostu kształtem mniej przypomina sigmę, a bardziej literę "S", przy czym to na pewno nie jest litera "S", więc nie musimy czekać na finalne wnioski aż moneta kolegi Okejosa dojdzie do niego. W oficynie 6 najprawdopodobniej działało dwóch rytowników i każdy z nich inaczej przedstawiał sigmę. Dlatego też mam w kolekcji również egzemplarz z sigmą, która przypomina swoim wyglądem bardziej "S", ze świadomością że jest to zapewne produkt innych rąk niż egzemplarz wcześniej pokazany przeze mnie, więc warto mieć oba w specjalizowanej kolekcji Probusa (zamieszczam poniżej zdjęcie).
« Ostatnia zmiana: 10 Października 2017, 16:04:08 wysłana przez barnaba »

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego
« Odpowiedź #54 dnia: 10 Października 2017, 09:42:06 »
Ponadto, proszę pamiętać, że na monety z danej mennicy i emisji nie można spoglądać w odizolowaniu od reszty monet z tej mennicy i emisji. W przeciwnym wypadku nieuchronne są błędne wnioski. Tymczasem odkryta przez Estiot czwarta mennica wschodnia o nieustalonej jak dotąd lokalizacji miała sześć oficyn i posługiwała się literami greckimi na oznaczenie poszczególnych oficyn, od Alfy do Sigmy, z czego druga oficyna miała literę "B" (beta). Poniżej zamieszczam zdjęcia moich monet z pozostałych pięciu oficyn. Liter greckich używała także bliska stylistycznie i geograficznie Antiochia. Więc brak jakichkolwiek podstaw do przyjęcia, że w oficynie drugiej czasem używano łacińskiej litery "S" zamiast greckiej bety. Przecież ta nieszczęsna litera "S" pasuje do tej układanki jak piernik do wiatraka :)

 
« Ostatnia zmiana: 10 Października 2017, 09:46:44 wysłana przez barnaba »

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego
« Odpowiedź #55 dnia: 10 Października 2017, 09:44:35 »
i ostatnia z piątej oficyny "E", która nie zmieściła się w poprzednim poście z uwagi na ograniczenia maksymalnej liczby zdjęć w poście.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego
« Odpowiedź #56 dnia: 10 Października 2017, 09:56:47 »
i koniec siec wyciagnieta, ciekaw jestem  jaki symbol-litera jest po srodku

Obstawiam literę "A" (pierwsza oficyna), ale pewności nie mam i zapewne nawet ogląd monety pod lupą nie usunie wszelkich wątpliwości. Dlatego też ja nie kupiłbym sobie takiej monety, ale wolałbym poczekać na egzemplarz, na którym oznaczenie oficyny nie budzi wątpliwości, zwłaszcza że monety z analizowanej (czwartej wschodniej) mennicy z tej konkretnej (trzeciej według klasyfikacji Estiot) emisji są bardzo popularne, właściwie na równi z monetami z Antiochii (czego nie można powiedzieć o monetach z czwartej mennicy wschodniej wybitych w ramach pierwszej, drugiej i czwartej emisji, które są rzadkie, a niektóre bardzo rzadkie, znane zaledwie z kilku egzemplarzy). 

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego
« Odpowiedź #57 dnia: 10 Października 2017, 10:04:41 »
z sieci wyjęte za małe pieniądze... sol w chmurach
RIC V-2 Siscia 776
 tak?

Zgadza się. W przypadku Siscii warto dodatkowo klasyfikować monety według Alfoldiego. Pana moneta jest odnotowana tam pod numerem 73.35.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego
« Odpowiedź #58 dnia: 10 Października 2017, 10:38:58 »
Co skłoniło Pana do posłużenia się określeniem "var."?
  hmm odczytałem ze 905 to popiersie  w zbroi a 905 var zbroja i szata...

[/quote]

A więc po kolei:

1. Przy numerze 905 jest (błędnie) wymienione tylko popiersie "A" czyli "radiate, draped bust r.", a więc popiersie w szacie (paludamentum) w prawo, a nie popiersie w zbroi, jak to Pan pierwotnie odczytał, któremu przypisany jest w RIC V.2 symbol "F".

2. Na Pana monecie jest popiersie w zbroi i w szacie, widziane od tyłu, czyli popiersie "C" (popiersie A2 w klasyfikacji Bastiena), a więc teoretycznie popiersie nieujęte w RIC przy numerze 905. Tylko że RIC bardzo często miesza popiersia "A" i "C" (bo też faktycznie pteryges pancerza są niekiedy słabo wybite i ledwo zauważalne), a nadto nie różnicuje popiersia widzianego od przodu i od tyłu, co tylko potęguje chaos. Zasadniczo jednak autorom RIC w przypadku typu 905 chodziło o popiersie "C", bo też 99,99% tych (bardzo popularnych) monet analizowanego typu ma właśnie popiersie "C", jak na Pana monecie, a nie zaś popiersie "A", które w ogóle nie istnieje dla typu 905. Dlatego też wskazywałem, że poprawna atrybucja to RIC 905, ewentualnie - jeżeli chce się być hiper poprawnym - RIC 905 corr. (corrected), a nie zaś RIC 905 var., co błędnie sugerowałoby, że Pana moneta to jakiś nieodnotowany wariant popiersia monety skądinąd odnotowanej w RIC.

3. Jest znanych na świecie zaledwie 8 egzemplarzy (w tym mój egzemplarz, którego zdjęcie zamieszczam) typu RIC V.2 905 z oznaczeniem P//XXI, które mają faktycznie nieodnotowane w RIC popiersie w samej zrobi (lorica squamata = pancerz łuskowy) (bez paludamentum) w prawo, ale widziane od tyłu. To popiersie w klasyfikacji Bastiena, która w przeciwieństwie do RIC V.2 odróżnia popiersia widziane od przodu i widziane od tyłu, ma symbol B4. RIC wrzuca je tymczasem do jednego obszernego wora o symbolu "F", razem z bardzo popularnym popiersiem w zbroi w prawo, ale widzianym od przodu. Monetę z popiersiem B4 można prawidłowo oznaczyć jako RIC V.2 905 VAR.  
« Ostatnia zmiana: 10 Października 2017, 10:43:52 wysłana przez barnaba »

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego
« Odpowiedź #59 dnia: 11 Października 2017, 07:49:39 »
dziękuję, za wykłąd ... bardzo ciekawy .... ogladam tez wyklad pana na youtube.... ale dla mnie raz to mało :D musze jeszcze raz go obejrzec . :
czuje sie w mennictwie probusa jak dziecko we mgle..... im wiecej informacji dociera tym wiecej wiem ze nic nie wiem :D
 ps. taka prosba do uczestników spotkan... kozystajcie panowie z mikrofonów  nagrywając materiał .... bo dziwięk  duzo do zyczenia pozostawia
« Ostatnia zmiana: 11 Października 2017, 08:14:27 wysłana przez okejos »
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

 

R E K L A M A
aukcja monet