Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
19 Październik 2017, 09:18:16

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Skarb z Zagórzyna i sprawa Mariana Gumowskiego  (Przeczytany 5226 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #45 : 11 Październik 2017, 23:56:31 »

Ale niech zatem, zgodnie z apelem, przemówią źródła.

Szanowny Panie,

miło mi, że zdecydował się Pan zabrać głos w tym wątku, bo nareszcie pojawia się w nim coś więcej niż tylko powołanie się na bliżej nieokreślone pogłoski - że "ludzie mówią".

Będę Mariana Gumowskiego bronił, bo taka mi już w tym wątku przypadła rola, ale proszę się nie obawiać, nie mam do niego emocjonalnego stosunku, ani mi on brat ani swat, więc wobec oczywistych dowodów jego winy nie będę się zapierał i udawał, że ich nie widzę.

Na razie jednak takich dowodów rzeczywiście nie widzę.

1. List Feliksa Kopery. Chodzi tam o sprzedaż prywatnych zbiorów, co zostało wyraźnie podkreślone. Nie ma mowy o kradzieży, paserstwie etc. Wątpliwe wydaje się Koperze jedynie robienie przez Gumowskiego konkurencji publicznej instytucji i to na jej terenie, gdzie odbywa się także handel dubletami tej instytucji. W sumie skoro sam Kopera nie wie, co o tym sądzić, nie bardzo widzę dlaczego my po przeszło stu latach te jego wątpliwości mielibyśmy na siłę przekuwać w zarzut.

Nb. niektórzy Koledzy, traktujący wyprzedawanie muzealnych dubletów jako wielkie zło, powinni chyba tę działalność Gumowskiego poczytać mu za chwałę, bo skoro robił konkurencję dla handlu dubletami, to dzięki niemu mniej tych dubletów instytucja publiczna sprzedała, czyli mniej nagrzeszyła.

2. Wpis z pamiętnika. Wpis brzmi: "Wizyty Gumowskiego z Torunia - zniknięcie kopii dukata Łokietka". Nawet sam pamiętnikarz w tej notatce nie twierdzi (co mu się chwali, skoro za rękę nie złapał), że to Gumowski ukradł mu kopię dukata. Nie wiem (a chętnie bym się dowiedział), o jaką to konkretnie kopię chodzi i co w niej było takiego cennego. Nie wiem też, czy kopia się może potem znalazła, czy nie i czy pamiętnikarz pytał Gumowskiego o nią etc. Można więc wysnuć z tego jednego zdania i najczarniejsze domysły i nic szczególnego. Każdy pewnie wysnuje, co tam mu w duszy gra.

3. Akapit prof. Paszkiewicza. Tu widzę jedyny zarzut poważniejszy i sprawdzalny. To jego zaleta. Wadą natomiast jest to, że został sformułowany dopiero po śmierci Gumowskiego i nie bardzo wiadomo, dlaczego nie został mu postawiony za życia. 49 monet, które nie wróciły z ekspertyzy, to przecież nie byle co! Jakim cudem muzeum nie upomniało się nie o nie, skoro miało to wszystko w papierach? Kto tak długo tę sprawę krył i dlaczego? Przecież od ekspertyzy do śmierci Gumowskiego minęło 20 lat. Było dość czasu, by wszystko wyjaśnić, więc czemu tego nie zrobiono? Same zagadki.

Nb. znów wygląda na to, jakby Gumowski był kombinatorem słabym na umyśle. Być może prof. Paszkiewicz oparł się jeszcze na jakichś inwentarzach muzealnych, wykazach etc., ale w tym akapicie widzę jedynie powołanie się na rękopis samego Gumowskiego w kwestii liczby zatraconych monet. Mam rozumieć, że Gumowski wziął do ekspertyzy X monet, oddał X - 49, po czym w rękopisie opisującym te monety wyraźnie zaznaczył, że było ich jednak X? Sam na siebie sporządził donos? Poza tym praca podobno miejscami jest "wręcz bałamutna", ale akurat liczba nie pozostawia wątpliwości. Czyli mógł nabałamucić, a nie mógł liczby zachachmęcić na swoją korzyść? Niepojęte!

Rzuca to niestety cień na szacowną z wielu względów postać profesora, tak jak to jest np. w sprawie skarbu z Zagórzyna.

Jeśli idzie o skarb z Zagórzyna nie ma nawet cienia dowodu, że Gumowskiego coś z tym skarbem łączy. Jest natomiast niedorzeczna fantazja zmieniająca datację odnalezienia skarbu, by tak naciągnięta pasowała do daty listu Gumowskiego.
« Ostatnia zmiana: 12 Październik 2017, 00:21:30 wysłane przez Lech Stępniewski » Zapisane

NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM