Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
22 Wrzesień 2018, 15:30:00


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 9   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Skarb z Zagórzyna i sprawa Mariana Gumowskiego  (Przeczytany 19463 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Rewizor
Nowy użytkownik
*
Poland Poland


Wiadomości: 5


Zobacz profil
« Odpowiedz #45 : 12 Październik 2017, 11:44:00 »

Zatem zerknijmy co Kopera napisał w dalszej części listu do Wittyga, do którego zwracał się w pewnym okresie z każdą niemal sprawą dotyczącą szeroko pojętej numizmatyki. Dla porządku cytuję cały fragment listu dotyczący Gumowskiego.
"Piszę do Was w sprawie drażliwej, o której nie wiem co sądzić.  P. Gumowski urządził sobie handelek monet przy Muzeum Czapskich, nazywa się to, że sprzedaje Redakcya  Wiadomości numizmatycznych / dla członków zbiory prywatne. Jest to konkurencya naszym dubletom no i fakt, że handel się prowadzi bądź co bądź przy publicznej  instytucyi. Co sądzicie o tem?"
I dalej
„Mnie to razi. W ogóle jest zwyczaj, aby urzędnicy muzealni nie handlowali dziełami sztuki,  nie wiem jak bywa u numizmatyków. Proszę o słowo odpowiedzi,  nie chciałbym bowiem robić awantury bez potrzeby, a wiem że Gumowskiemu było by przykro.”
Nie mówimy tu o oficjalniej sprzedaży monet jaką prowadził Towarzystwo Numizmatyczne w Krakowie (zysk szedł na cele organizacyjne), którego Kopera także  był członkiem i które całym sercem jako dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie wspierał, ale o „handelku” pod przykrywką redakcji Wiadomości Numizmatyczno-Archeologicznych. Oferty sprzedaży obiektów wystosowane wprost przez Gumowskiego z  czasów gdy pracował w Czapskich (także na papeterii Towarzystwa) znajdziemy w archiwach wielu muzeów np. Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Niewątpliwie mamy tu do czynienie z konfliktem interesów (tak to trzeba nazwać) i naruszeniem etyki  muzealnika. Kopera nazywa to zwyczajem, a obecnie jest to punkt 8.14. (Udział w  obrocie  handlowym,  którego  przedmiotem  jest  dziedzictwo  natury  lub kultury),  w Kodeksie etyki dla muzeów ICOM brzmiący: „Osoby  uprawiające  zawód  muzealnika  nie  powinny  uczestniczyć bezpośrednio  lub  nawet pośrednio w obrocie handlowym (kupno lub sprzedaż) którego przedmiotem jest dziedzictwo naturalne lub kulturalne”.
Gumowski cały czas lawiruje pomiędzy powinnością pracownika (urzędnika nawet!) Muzeum, a typowo kolekcjonerskimi (czy też handlowymi ) pasjami i umiejętnościami, które nota bene w wielu sytuacjach były z pożytkiem przez Muzeum wykorzystywane. Drogi obu Panów (Kopery i Gumowskiego) rozeszły się w niewyjaśnionych do końca okolicznościach  po I wojnie. Gumowski przedstawił swoją wersję (we  „Wspomnieniach…”, które są słabo weryfikowalne) , Kopera z kolei nigdzie się na ten temat nie wypowiedział, ale pytaniem pozostaje dlaczego o miejscu ukrycia zbioru numizmatycznego nie poinformował jego opiekuna, czyli Gumowskiego ( o co ten miał pretensje) tylko woźnego muzealnego Szkaradka. Czy pojawił się jakiś problem z zaufaniem, czy też Kopera chciał ograniczyć liczbę osób wtajemniczonych. To już jednak zbyt głęboka sfera domysłów.

Co do wpisu o wizycie i „znikniętej” kopii dukata Łokietka
Pamiętnik , a raczej z dziennik z którego pochodzi jest prowadzony w taki sposób, że na początku notki mamy informację dotyczącą osoby, a w dalszej części efektu wizyty,  spotkania lub ewentualnie korespondencji. Jest to jedyne miejsce  i jedyna osoba przy, której pojawiła się informacja o zgubieniu monety (a był on prowadzony w takiej formie przez ponad 30 lat).
Co do wartość „zguby”. W moim pojmowaniu świata nie ma to znaczenie, ale gdyby była nieistotna, to czy notatka tak by się pojawiła? Zatem ważne jest nie to co zginęło, ale w jakich okolicznościach.

Dokumenty, które przedstawiłem nie mają być dowodem „winy” M. Gumowskiego, ale na pewno nie świadczą o jego krystaliczności . Wspomnień czy dokumentów spisanych w podobnym tonie jest więcej, ale nie ma potrzeby wszystkich ich tu przedstawiać.  Gdyby dodatkowo to co mamy „na papierze” połączyć z licznymi opowieściami jak np. pościg za Gumowskim w wykonaniu prof. Budkowej  po jego wizycie w Zakładzie Nauk Pomocniczych Historii UJ, to naprawdę  mamy tu fascynujące studium zdolnego i płodnego badacza, muzealnika i obrotnego kolekcjonera zarazem.
Zapisane
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 9   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM