Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
19 Październik 2017, 09:17:49

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Skarb z Zagórzyna i sprawa Mariana Gumowskiego  (Przeczytany 5220 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #45 : 12 Październik 2017, 21:33:54 »

tak jak z dzisiejszego punktu widzenia (pkt. 8.14. Kodeksu etyki dla muzeów ICOM) już sam fakt pośrednictwa Gumowskiego w "handelku" z kopenhaskim muzeum - a fakt ten jest udowodniony ponad wszelką wątpliwość poprzez samo istnienie rzeczonego listu! - uchodzi za niedopuszczalny, a co najmniej etycznie wątpliwy

Pisałem już o tym wyżej. To żadna sensacja. Wiadomo od zawsze, że Gumowski łączył muzealnictwo i kolekcjonerstwo. Nie ukrywał tego. Czy za jego życia został za to ukarany choćby naganą przez sąd koleżeński? Zwolniony z pracy? Ukarany w inny sposób?

Powtórzę: przyjmuję do wiadomości, że niektórzy Koledzy uważają takie łączenie muzealnictwa z kolekcjonerstwem za plamę w życiorysie, nawet jeśli dotyczy to osoby, która zmarła 30 lat przed przyjęciem obecnego kodeksu ICOM.

Niezależnie od pochodzenia owych brakteatów - NB. jakoś nie mogę uwierzyć, by w latach dwudziestych pan G., Polak, w tym piśmie pisząc: Rosja, miał na myśli "gubernię kaliską"... - i ich przynależności (bądź nie...) do skarbu z Zagórzyna, uważam, także w świetle innych tu cytowanych świadectw (poszlak...), że postępowanie prof. G jest w tym przypadku co najmniej dziwne. I to wszystko. A może jednak virgo intacta... ?

Proszę nie przekręcać, Panie Zenonie! Nigdzie nie napisałem, że Gumowski pisząc "Rosja" miał na myśli gubernię kaliską. Osobiście uważam, że pisząc "Rosja" miał na myśli... Rosję. Pod co w roku 1914 podpadała zarówno ta wymyślona u Leo Hamburgera Berezyna, jak i gubernia kaliska, a także wiele innych miejsc, które znawca zasięgu tych brakteatów przyjąłby jako prawdopodobne.

Proszę też pamiętać, do kogo Gumowski pisał. Myślę, że np. precyzyjniejsze sformułowanie (o ile jest ono prawdziwe czy zgodne z wiedzą Gumowskiego!) "zostały znalezione w 1914 roku w tej części Polski, która po zaborach z końca XVIII wieku ostatecznie przypadła Rosji" wprawiłoby jego korespondenta w nielichą konfuzję.

NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM