Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 19:16:24

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Skarb z Zagórzyna i sprawa Mariana Gumowskiego  (Przeczytany 50829 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Rewizor

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 27
Odp: Skarb z Zagórzyna i sprawa Mariana Gumowskiego
« Odpowiedź #30 dnia: 12 Października 2017, 21:09:56 »
Z przykrością muszę stwierdzić, że ton Pana kolejnych postów jest coraz bardziej natarczywy i nie do końca mi odpowiada. 
I to musi Panu wystarczyć za komentarz.


eleniasz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
    • blog o monetach SAP
  • Zainteresowania: srebra SAP
Odp: Skarb z Zagórzyna i sprawa Mariana Gumowskiego
« Odpowiedź #31 dnia: 12 Października 2017, 23:18:44 »
Szanowni Państwo!
Przede wszystkim miło mi zawitać na tym forum, którego od lat jestem czytelnikiem, a teraz postanowiłem zostać jego czynnym użytkownikiem.


Z prof. Gumowskim mamy nieustający kłopot, bo z jednej strony niewątpliwe zasługi dla numizmatyki, a z drugiej liczne wątpliwości dotyczące jego postawy etycznej. Różne zostawił też po sobie wspomnienia w Krakowie, Poznaniu czy wreszcie Toruniu. Słyszałem wiele opowieści (także z pierwszej ręki) związanych z pewną przypadłością profesora, która nakazywała zachować ostrożność w kontaktach z nim.

Ale niech zatem, zgodnie z apelem, przemówią źródła.

1. List Feliksa Kopery do Wiktora Wittyga (myślę, że żadnego z Panów nie muszę bliżej przedstawiać) z wyrażonymi wątpliwościami co do działalności Gumowskiego jako pracownika Muzeum Czapskich (przed 1914 r.)

2. Wpis w jednym z pamiętników wybitnego numizmatyka (zgadnijcie Państwo którego), dotyczący efektu wizyty profesora (rok 1947)

3. i np. akapit z pracy prof. Paszkiewicza dot. znalezisk monet z Giecza  i ich dalszego losu.

Rzuca to niestety cień na szacowną z wielu względów postać profesora, tak jak to jest np. w sprawie skarbu z Zagórzyna.
PS. Jeśli dokumenty nie byłyby czytelne mogę ich treść przepisać.

Dyskusja wielce zajmująca, pouczająca i moim zdaniem - warta czasu jaki został jej poświęcony.
Opinie, tezy i argumenty są solą każdej dyskusji, jednak w trakcie gorącej wymiany poglądów nie zapominajmy o istniejących faktach.
Stąd chciałbym szczególnie podziekować nowemu koledze @Rewizorowi, za zebranie i udostępnienie źródeł, które pozwalają wyrobić sobie bardziej obiektywne zdanie na tę sprawę. Abstrahując, myslę że przy tej okazji warto również odnotować "konkretny" styl z jakim Kolega zawitał na nasze forum. Zapewne wielu czytelników to zauwazyło i ten fakt docenia.

12 groszy, tylko nie płacz proszę...
Zapraszam na mój blog o monetach SAP

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Skarb z Zagórzyna i sprawa Mariana Gumowskiego
« Odpowiedź #32 dnia: 12 Października 2017, 23:44:38 »
Proszę nie przekręcać, Panie Zenonie! Nigdzie nie napisałem, że Gumowski pisząc "Rosja" miał na myśli gubernię kaliską. Osobiście uważam, że pisząc "Rosja" miał na myśli... Rosję.
Nie przekręcam, po prostu odnoszę się do pewnej Pana interpretacji / przypomnienia / pomysłu / ewentualnej sugestii z jednego z poprzednich postów:
Przypominam, że cała "proweniencja" w jego liście to: "welche während des Krieges in Russland gefunden wurden". Na wszelki wypadek przypomnę, jakie tereny w 1914 roku zajmowała Rosja:
Gubernia kaliska to oczywiście też wtedy była Rosja. Może nie w naszych rodaków długich, nocnych rozmowach, ale z pewnością dla Duńczyka z Kopenhagi.
Może Pan teraz powiedzieć, że niczego nie sugerował... Wracając jednak do meritum sprawy: Pan uważa, że tezy z artykułu o skarbie zagórzyńskim są wyssane z palca, ja, i jeszcze kilku Kolegów, że ten "wywód poszlakowy" jest dopuszczalny. Jak to rzeczywiście z tym skarbem było, i jaka była rola Gumowskiego w tym kopenhaskim "handelku", tego prawdopodobnie już się nie dowiemy. Biorąc jednak pod uwagę możliwe "profesorskie roztargnienie profesora Gumowskiego, który niechcący włożył do kieszeni cudzą kopię dukata"  ;) , uważam osobiście wersję prof. Burschego za nieco bardziej prawdopodobną. Mogę się oczywiście mylić, wiadomo: są dziewice (virgo intacta...), zawsze dziewice i byłe dziewice...

Pozdrawiam serdecznie
Zenon M.
« Ostatnia zmiana: 24 Grudnia 2020, 17:47:59 wysłana przez zenonmoj »

TOR8

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 16
Odp: Skarb z Zagórzyna i sprawa Mariana Gumowskiego
« Odpowiedź #33 dnia: 13 Października 2017, 19:08:44 »
Sz .LS  Pańskie elukubracje są bardzo interesujące,jednak ktoś  kto  zmusił do treningu biegowego prof.Kozłowską -Budkową musiał być zaiste człowiekiem niezwykłym i  nietuzinkowym.
« Ostatnia zmiana: 13 Października 2017, 19:14:20 wysłana przez TOR8 »

TOR8

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 16
Odp: Skarb z Zagórzyna i sprawa Mariana Gumowskiego
« Odpowiedź #34 dnia: 13 Października 2017, 20:18:42 »
Słowo talent użyłem w znaczeniu numizmatycznym,jednostka masy i pieniądza Asyria,Palestyna.... Nowogredzka masa.. talonton  to     100 min.Zaczął Pan chodzić po polu minowym  i zaprasza na to pole gości.Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 13 Października 2017, 20:23:17 wysłana przez TOR8 »

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Skarb z Zagórzyna i sprawa Mariana Gumowskiego
« Odpowiedź #35 dnia: 13 Października 2017, 21:15:34 »
Numizmatyka to niebezpieczna rzecz.
Nie mogę wyjść ze zdziwienia, że takiej perełki nie pamiętam. Przecież czytałem to w swoim czasie i raczej więcej niż raz. Jedyne wytłumaczenie, jakie mi przychodzi do głowy, to takie, że w okresie owym musiałem akurat przedkładać nad wszystko marki pocztowe ;-)
« Ostatnia zmiana: 24 Grudnia 2020, 17:48:43 wysłana przez zenonmoj »

TOR8

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 16
Odp: Skarb z Zagórzyna i sprawa Mariana Gumowskiego
« Odpowiedź #36 dnia: 13 Października 2017, 21:25:16 »
Dziki Zdeb  autobiografia lekarki pracującej po wojnie na ziemiach odzyskanych.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Skarb z Zagórzyna i sprawa Mariana Gumowskiego
« Odpowiedź #37 dnia: 13 Października 2017, 21:26:09 »
Dziki Zdeb  autobiografia lekarki pracującej po wojnie na ziemiach odzyskanych.
? ? ?

TOR8

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 16
Odp: Skarb z Zagórzyna i sprawa Mariana Gumowskiego
« Odpowiedź #38 dnia: 13 Października 2017, 21:34:38 »
Cytat  Stepniewskiego to książka autobiografia lekarki .która zaczęła pracę na ziemiach odzyskanych.

TOR8

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 16
Odp: Skarb z Zagórzyna i sprawa Mariana Gumowskiego
« Odpowiedź #39 dnia: 13 Października 2017, 21:39:10 »
Dziki Zdeb  autobiografia lekarki pracującej po wojnie na ziemiach odzyskanych.
? ? ?

Numizmatyka to niebezpieczna rzecz.Szanowny Panie jęśli Pan   tak myśli o numizmatyce to może pora wykonać okresowe badania lekarskie,w trosce o Pana zdrowie.
« Ostatnia zmiana: 24 Grudnia 2020, 17:49:18 wysłana przez zenonmoj »

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Skarb z Zagórzyna i sprawa Mariana Gumowskiego
« Odpowiedź #40 dnia: 13 Października 2017, 21:42:57 »
pora wykonać okresowe badania
Prosimy moderatora o czynienie swojej powinności.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Skarb z Zagórzyna i sprawa Mariana Gumowskiego
« Odpowiedź #41 dnia: 13 Października 2017, 21:47:01 »
To oczywiste, że zadziałał u Pana mechanizm podświadomego wyparcia (Verdrängung u Freuda). Każdy szaleniec wypiera prawdziwą przyczynę swego szaleństwa  :D
Ale żeby Freud na takie nieożywione krągłości też swoje teorie rozciągał? Może i być. Całkiem nieodległą od w/w sceny misiurkę pamiętam.
« Ostatnia zmiana: 13 Października 2017, 21:54:14 wysłana przez DzikiZdeb »

TOR8

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 16
Odp: Skarb z Zagórzyna i sprawa Mariana Gumowskiego
« Odpowiedź #42 dnia: 13 Października 2017, 21:49:58 »
To oczywiste, że zadziałał u Pana mechanizm podświadomego wyparcia (Verdrängung u Freuda). Każdy szaleniec wypiera prawdziwą przyczynę swego szaleństwa  :D
Ale żeby Freud na takie nieożywione krągłości też swoje teorie rozciągał? Może i być.Wszyscy dbajmy o  i wasze zdrowie .Pozdrawiam

Rewizor

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 27
Odp: Skarb z Zagórzyna i sprawa Mariana Gumowskiego
« Odpowiedź #43 dnia: 13 Października 2017, 22:10:41 »
Skoro atmosfera już się rozładowała pozwolę sobie zwrócić się z pytaniem do Pana Lecha Stępniewskiego w nawiązaniu do poniższego (broń Boże nie po to by ją spsować).

Cytuj
Nie znam tej historii. Czy prof. Kozłowska-Budkowa gdzieś ją opisała, czy to może taka kolejna wieść gminna z polskiego piekiełka? Ktoś potem powiedział coś prof. Gumowskiemu w oczy? Zostało to gdzieś za jego życia napiętnowane? Był jakiś sąd koleżeński? Cokolwiek? Czy dopiero teraz wszyscy tacy odważni i bezkompromisowi?


Przepraszam za śmiałość, a czy zna Pan kogoś osobiście, kto współpracował na jakimkolwiek polu z prof. Gumowskim? Ja mam to szczęście, że kilka takich osób poznałem, a historię w której główną rolę zagrała prof. Kozłowska - Budkowa znam z relacji  bezpośredniego świadka i to osoby, która miała mieć baczenie (ku własnej zgrozie i niedowierzaniu, bo to przecież profesor G.!) i zawiodła. Mimo tej porażki doczekała się profesury na UJ, ale niestety już nie żyje i nie potwierdzi moich słów.  Monety odzyskano, po cóż było zatem robić aferę z czegoś, co było tajemnicą poliszynela i co uznawano za dziwactwo znakomitego naukowca. I co ja mam teraz zrobić? (Uwaga! Dalsza część wypowiedzi z założenie żartobliwa) Uznać że zostałem okłamany, bym ośmieszał się na forach opowiadając nieweryfikowalne dyrdymały, czy też bym był ślepym narzędziem do szkalowania wizerunku znakomitego numizmatyka?   

Z innej beczki (odchodząc od naszego "kłopotu z Gumowskim").
Parę lat temu znakomity krakowski mediewista, nieżyjący już prof. UJ Stanisław Szczur, ukradł i częściowo zniszczył 90 starodruków z biblioteki w Sandomierzu (został skazany prawomocnym wyrokiem). Po zwolnieniu z UJ został zatrudniony (aż się nie chce wierzyć) w Muzeum na Zamku w Niepołomicach, a przez profesorów z UJ sytuację tą nazwano, cytuję za publikacją "niefortunnym wdaniem się w sprawy, które  kosztowały  go  przerwanie  kariery  uniwersyteckiej".  Nie przeszkadza mi to jednak w posiadaniu i korzystaniu z jego opracowań.

Podobnie jest i w przypadku Gumowskiego, którego pracę cenię, mimo zastrzeżeń do pewnych sfer jego działalności, a którego CNP właśnie odebrałem od introligatora po oprawieniu w półskórek (pięknie wyszedł).

W zasadzie można by pociągnąć wątek o tym jak kolekcjonerskie zapędy i smykałka do interesów prof. Gumowskiego wpłynęły korzystnie na budowanie kolekcji numizmatycznych niektórych muzeów, czy choćby funkcjonowanie (także na poziomie finansowym) Towarzystwa Numizmatycznego w Krakowie. Może z jakiś czas te drugą stronę medalu przedstawię.

TOR8

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 16
Odp: Skarb z Zagórzyna i sprawa Mariana Gumowskiego
« Odpowiedź #44 dnia: 13 Października 2017, 22:57:45 »
  Na cześć profesora  zmiećmy oszustwo notatek  i monet BISIERA. To oszustwo wieloletnie trwa tu i teraz.Prof nigdy na takie publiczne przekręty  by nie pozwolił.Prawdziwa  droga numizmatyczna w jego czasach niezwykła,to trzeba podziwiać .   Pot ,łzy,rozczarowanie,nadzieja ,rozpacz i tak dalej.Prof SZ zbierał na leki dla rodziny,przyjaciół taki motyw potrafię zrozumieć . Bisieryzm oszustwo numizmatyczne  hasło dla zainteresowanych..
« Ostatnia zmiana: 14 Października 2017, 00:50:42 wysłana przez TOR8 »

 

R E K L A M A
aukcja monet