Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 26 Kwietnia 2024, 02:51:11

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Czy ten sam stempel awersu na trojakach poznanskich Stefana Batorego.  (Przeczytany 9414 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Czy ten sam stempel awersu na trojakach poznanskich Stefana Batorego.
« Odpowiedź #15 dnia: 08 Października 2017, 19:44:35 »
Cytat: Marienburg
a co do różnicy w rysunku korony to będę wdzięczny, jak mi wskażesz tę niezgodność na konkretnym przykładzie.
Przepraszam, ale chyba wyraziłem się nieściśle, chodziło mi o to, że korony na obu tych monetach są identyczne, ale różne od innych koron na wszystkich znanych mi trojakach poznańskich Batorego. Chodzi mi o kształty wszystkich lilijek, a szczególnie drugiej od lewej, która jest wyraźnie zniekształcona. Jestem chwilowo oderwany od PC-ta i nie mogę pokazać na zdjęciu.
Teraz już rozumiem, o co Ci chodziło..., rzeczywiście korony są odmienne. Najprawdopodobniej rytownik z jakichś powodów musiał sporządzić nową dodatkową puncę z innym typem popiersia królewskiego...
Marcin

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Czy ten sam stempel awersu na trojakach poznanskich Stefana Batorego.
« Odpowiedź #16 dnia: 08 Października 2017, 19:50:42 »
Przecież znamy przypadki używania przez dłuższy okres tych samych stempli do wybijania np. trojaków z późniejszych lat.

Tu z kolei ja poproszę o konkretne przykłady w celach poznawczych.
Np. Iger P.84.1.a - Iger P.85.1.a
lub, ale to inna mennica - malborska - stempel awersu był używany ponad dwa lata.
Marcin

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 956
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Czy ten sam stempel awersu na trojakach poznanskich Stefana Batorego.
« Odpowiedź #17 dnia: 08 Października 2017, 20:15:11 »
Trojaki z 1586 z Poznania o tym stemplu były bite najprawdopodobniej pod koniec panowania Stefana Batory. Stemple są bardzo podobne stylistycznie, jeśli chodzi o wizerunek jak i rozmieszczenie słów w legendzie, ale różnią się ilością kropek w zwieńczeniu korony. Liczymy ilość kropek po lewej i prawej stronie krzyża. Na WCN jest kilka takich trojaków. Mój były trojak miał dokładnie taki sam stempel jak trojak pośmiertny z 1587 roku (zamieszczony w katalogu Igera), zgadza się wszystko (ilość kropek też), stempel z 1587 roku został poprawiony (retusz rytowniczy). Różnica w "grubości" popiersia spowodowana jest innym kątem wykonania zdjęcia. Dla mnie jest to jeden z najładniejszych wizerunków tego władcy.
Qui Non Proficit, Deficit.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 956
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Czy ten sam stempel awersu na trojakach poznanskich Stefana Batorego.
« Odpowiedź #18 dnia: 08 Października 2017, 20:21:29 »
Proszę zwrócić uwagę że na zdjęciu prezentowanym przeze mnie jest 6 kropek po lewej stronie krzyża i 9 po prawej stronie krzyża ( pierwsza jest mało widoczna w obu monetach). Natomiast w zdjęciu prezentowanym przez kolegę cancan62 ilość kropek w stemplach monet jest różna. Dobrze widoczne są kropki po lewej stronie krzyża i na jednym stemplu jest 8 a na drugim 7 kropek.
« Ostatnia zmiana: 08 Października 2017, 20:23:58 wysłana przez Korczaszko »
Qui Non Proficit, Deficit.

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Czy ten sam stempel awersu na trojakach poznanskich Stefana Batorego.
« Odpowiedź #19 dnia: 08 Października 2017, 20:40:46 »
stempel z 1587 roku został poprawiony (retusz rytowniczy).
To jest całkiem inny stempel..., rytownik musiał z jakichś przyczyn sporządzić nową puncę popiersia królewskiego i stąd te różnice w rysunku.
Marcin

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 956
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Czy ten sam stempel awersu na trojakach poznanskich Stefana Batorego.
« Odpowiedź #20 dnia: 08 Października 2017, 20:49:42 »
Na bazie pierwowzoru, wszystkie detale ze stempla z 1587 roku są pogrubione, te fragmenty które były mniej widoczne w 1586 roku zostały poprawione. Całkiem możliwe że zostały poprawione punce a nie stempel który był hartowany.
Qui Non Proficit, Deficit.

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Czy ten sam stempel awersu na trojakach poznanskich Stefana Batorego.
« Odpowiedź #21 dnia: 08 Października 2017, 21:15:18 »
Na bazie pierwowzoru, wszystkie detale ze stempla z 1587 roku są pogrubione, te fragmenty które były mniej widoczne w 1586 roku zostały poprawione. Całkiem możliwe że zostały poprawione punce a nie stempel który był hartowany.
Tak to jest, jak się czyta pobieżnie..., oczywiście w tym przypadku ma Pan rację, stempel z 1587 roku został poprawiony. :)
Marcin

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 806
Odp: Czy ten sam stempel awersu na trojakach poznanskich Stefana Batorego.
« Odpowiedź #22 dnia: 08 Października 2017, 23:24:05 »
Natomiast w zdjęciu prezentowanym przez kolegę cancan62 ilość kropek w stemplach monet jest różna. Dobrze widoczne są kropki po lewej stronie krzyża i na jednym stemplu jest 8 a na drugim 7 kropek.

Nie bronię tu żadnej tezy, ale wydaje mi się, że ogólne ułożenie napisów potwierdza, że oba awersy są co najmniej pochodne. Słaba rozdzielczość zdjęcia prawej monety może maskować liczbę kropek w koronie. Trzeba by zdobyć lepsze zdjęcie, by się upewnić. Punce są najwyraźniej te same a sam stempel jeśli nie jest identyczny, to być może się zużył, lub był regenerowany.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

 

R E K L A M A
aukcja monet