Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 21:37:21

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: PRÓBA 5 groszy 1923 napis MENNICA PAŃSTWOWA na rancie  (Przeczytany 7725 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

TuniaRadom

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 56
PRÓBA 5 groszy 1923 napis MENNICA PAŃSTWOWA na rancie
« dnia: 02 Października 2017, 17:19:47 »
Witam, na Facebook,u zaważyłem wpis Pana Damiana odnośnie 5 Groszówki z napisem na rancie ,, tu link do Jego Strony  aby bliżej poznać monetę o nakładzie 10 szt. https://aukcje.gndm.pl/auction/3/category/1006/lot/2467/
TuniaRadom

xallax

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 500
  • Zainteresowania: Półgrosze Jagiellonów
Odp: PRÓBA 5 groszy 1923 napis MENNICA PAŃSTWOWA na rancie
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Października 2017, 08:10:40 »
Kolejny "medalik" bez wartości.

Coraz bardziej odnoszę wrażenie, że zaraz pojawią się monety II RP z bursztynem, kryształem, hologramem czy innym ustrojstwem - znane z zapisków Baltazara Gąbki.

Proszę wybaczyć ten prześmiewczy ton, ale do tego to zmierza. I jak jest popyt na tego typu błyskotki to na pewno one się znajdą.

dahomey

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 28
Odp: PRÓBA 5 groszy 1923 napis MENNICA PAŃSTWOWA na rancie
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Października 2017, 09:46:59 »
   
         Dokładnie tak. Odnoszę takie samo wrażenie. Nawet do końca katalogu nie dobrnąłem.
       Albo to:
    kto to robi?
       Oczywiście z całym szacunkiem do pana Damiana (pozdrawia wieloletni klient).
W otoczeniu mych zbiorów pomników dawno minionych kultur, znajduję największe szczęście i uciechę życiową, niezrozumiałą dla innych, goniących za przemijającmi rozrywkami tego świata. Śmieją sie ze mnie i uważają za dziwaka, a nie wiedzą, że nigdy nie osiągną tej satysfakcji jaka mi przypadła.

dahomey

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 28
Odp: PRÓBA 5 groszy 1923 napis MENNICA PAŃSTWOWA na rancie
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Października 2017, 10:05:20 »
   

     Albo to tutaj: http://www.gs24.pl/wiadomosci/szczecin/art/5523628,afera-kolekcjonerska-znani-antykwariusze-podrabiali-monety,id,t.html
  Czy to forum nie istnieje po to aby demaskować takich ,,miłych" ANTYkwariuszy? Dawać ich tu z nazwiska.
W otoczeniu mych zbiorów pomników dawno minionych kultur, znajduję największe szczęście i uciechę życiową, niezrozumiałą dla innych, goniących za przemijającmi rozrywkami tego świata. Śmieją sie ze mnie i uważają za dziwaka, a nie wiedzą, że nigdy nie osiągną tej satysfakcji jaka mi przypadła.

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: PRÓBA 5 groszy 1923 napis MENNICA PAŃSTWOWA na rancie
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Października 2017, 10:46:18 »
Destrukt jak destrukt. Ciekawostka, pewnie pójdzie za grubą kasę bo zawsze znajdą się amatorzy tego rodzaju dziwactw.
Afera z "próbami" głównie nominałów groszowych czy kilkoma złotowymi tyczy już III RP więc to nie ten dział.
Ci mili antykwariusze, którzy rozprowadzali je w slabach PCN, GCG, NGC to m.in. Niemczyk, WCN, Warszawski Dom Aukcyjny, Gliwickie Centrum Numizmatyczne... ale co z tego? Skazani z tego co wiem zostali tylko pracownicy mennicy (ilu ich było nie wiem), którzy podkładali krążki rożnych metali pod prasę. Tak wykonane bez nakazu mennicy "próby" na lewo sprzedawali i puszczali w obieg wśród kolekcjonerów. Nie wiem z jakiego paragrafu zostali skazani ale mogę podejrzewać, że z uwagi na puszczanie fałszywego pieniądza w obieg.
Natomiast próby II RP, które wyskakują jak grzyby po deszczu to raczej inna sprawa. Na pewno nie podlegająca prawu karnemu bo nie jest to obowiązująca waluta. I raczej nie zostały wybite teraz. Czy tuż po wojnie przy użyciu znalezionych stempli jak jest to sugerowane? Kto wie?
« Ostatnia zmiana: 04 Października 2017, 10:47:54 wysłana przez modsog »
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: PRÓBA 5 groszy 1923 napis MENNICA PAŃSTWOWA na rancie
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Października 2017, 11:09:36 »
próby II RP (...) to (...) inna sprawa. Na pewno nie podlegająca prawu karnemu bo nie jest to obowiązująca waluta.
Nawet jeśli z punktu widzenia prawa jest różnica i uda się dociec, czy w momencie wybicia wynalazków był na to paragraf czy nie (np. bicie powojenne), to z punktu widzenia numizmatyki obie sprawy są bliźniacze. Ktoś nadużył wizerunku monety obiegowej w celach zarobkowych i tyle.

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: PRÓBA 5 groszy 1923 napis MENNICA PAŃSTWOWA na rancie
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Października 2017, 11:34:13 »
[...] to z punktu widzenia numizmatyki obie sprawy są bliźniacze. Ktoś nadużył wizerunku monety obiegowej w celach zarobkowych i tyle.
Fakt jest to niezaprzeczalny. Obie sytuacje śmierdzą januszostwem najgorszego rodzaju. Tylko kwestia oryginalności prób II RP to sprawa ciężka do ustalenia. Raczej świadków już nie ma a nawet jeśli to nikłe szanse, że ktoś na łożu śmieci puści parę, że po wojnie w 1946 z kolegami dobił kilkadziesiąt monet jak ponad 10 lat temu pracownik mennicy. Obawiam się, że nawet jeśli któreś próby zostały "klepnięte na lewo" to z upływem czasu zyskają sobie niemal tyle sławy co fałszywki Majnerta.
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

Samogitia

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 107
    • SpodStempla
Odp: PRÓBA 5 groszy 1923 napis MENNICA PAŃSTWOWA na rancie
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Października 2017, 19:58:03 »
Witam. Z tej strony Marcin Ż. z GNDM

Od około dwóch tygodni powstają kolejne wątki na temat dwóch monet z kolekcji prób II RP, która trafiła na naszą aukcje. Tu już drugi tutaj, na forum monety jest ich więcej. Większość łączy pewien fakt. Zazwyczaj opierają się na zdaniach typu, że to nie może być oryginalne, że falsy, buble, że januszostwo. Mi brakuje w części jednego. Wypowiedzi zawierającej argumenty, a nie opinie.

Temat prób łączy się ze sprawą sprzed kilku lat. Wrzuca się artykuł, którego tytuł jest iście rodem z plotka/pudelka. Łączy się tematy, które nie mają ze sobą nic wspólnego (na marginesie GNDM nie brała udziału w tej sprawie).

Tam pracownicy mennicy podłożyli pod oryginalne stemple krążki z innych metali i sprzedawali je antykwariuszom. Tutaj nie ma mowy o innometalach. Mamy monetę z wykorzystaniem innej technologii (5 groszy) i monetę wybitą specjalnie przygotowanym stemplem (20 groszy), nie zaś powojennym dobiciem.

5 groszy z wyraźnie tłoczonym napisem na rancie (warto obejrzeć na żywo monetę, którą się jednoznacznie określa falsem), którą opisywano nie tylko w Notatkach (na ten temat będziemy jeszcze szerzej pisać), ale i ujął ją w katalogu niezwykle rzetelny autor jakim jest Pan Jerzy Chałupski. 20 groszy 1924, którego drugi egzemplarz jest w zbiorach Muzeum Narodowego, które otrzymało je ze zbiorów MENNICY PAŃSTWOWEJ.

Chętnie będę rozmawiał o nich, rozwiewał wątpliwości, dyskutował na ich temat, ale nie róbmy tego w ten sposób. Próbne monety nazywa się świecidełkami. Destrukt menniczy nazywa falsem. Próby technologiczne, świadectwa historii rozwoju technologii menniczej, zrównuje się z monetami z cyrkoniami i bursztynami. Eh...

Szerszy materiał na temat 20 groszy na dniach. My podtrzymujemy swoją gwarancję oryginalności tych monet, a bierzemy ją na poważnie.
Pozdrawiam /Marcin
« Ostatnia zmiana: 05 Października 2017, 23:29:48 wysłana przez Samogitia »
Zbieranie monet uzależnia... https://spodstempla.pl/

Wojciech_Opioła

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 234
  • kolekcjonerzy to ludzie szczęśliwi
    • Monety Zygmunta III Wazy
Odp: PRÓBA 5 groszy 1923 napis MENNICA PAŃSTWOWA na rancie
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Października 2017, 22:02:38 »
Witam. Z tej strony Marcin Ż. z GNDM

Od około dwóch tygodni powstają kolejne wątki na temat dwóch monet z kolekcji prób II RP, która trafiła na naszą aukcje. Tu już drugi tutaj, na forum monety jest ich więcej. Większość łączy pewien fakt. Zazwyczaj opierają się na zdaniach typu, że to nie może być oryginalne, że falsy, buble, że januszostwo. Mi brakuje w części jednego. Wypowiedzi zawierającej argumenty, a nie opinie.

Temat prób łączy się ze sprawą sprzed kilku lat. Wrzuca się artykuł, którego tytuł jest iście rodem z plotka/pudelka. Łączy się tematy, które nie mają ze sobą nic wspólnego (na marginesie GNDM nie brała udziału w tej sprawie).

Tam pracownicy mennicy podłożyli pod oryginalne stemple krążki z innych metali i sprzedawali je antykwariuszom. Tutaj nie ma mowy o innometalach. Mamy monetę z wykorzystaniem innej technologii (5 groszy) i monetę wybitą specjalnie przygotowanym stemplem (20 groszy), nie zaś powojennym dobiciem.

5 groszy z wyraźnie tłoczonym napisem na rancie (warto obejrzeć na żywo monetę, którą się jednoznacznie określa falsem), którą opisywano nie tylko w Notatkach (na ten temat będziemy jeszcze szerzej pisać), ale i ujął ją w katalogu niezwykle rzetelny autor jakim jest Pan Jerzy Chałupski. 20 groszy 1924, którego drugi egzemplarz jest w zbiorach Muzeum Narodowego, które otrzymało je ze zbiorów MENNICY PAŃSTWOWEJ.

Chętnie będę rozmawiał o nich, rozwiewał wątpliwości, dyskutował na ich temat, ale nie róbmy tego w ten sposób. Próbne monety nazywa się świecidełkami. Destrukt menniczy nazywa falsem. Próby technologiczne, świadectwa historii rozwoju technologii menniczej, zrównuje się z monetami z cyrkoniami i bursztynami. Eh...

Szerszy materiał na temat 20 groszy na dniach. My podtrzymujemy swoją gwarancję oryginalności tych monet, a bierzemy ją na poważnie.
Pozdrawiam /Marcin
W stu procentach zgadzam się z Marcinem, jeżeli już kwestionujemy autentyczność to warto zaargumentować dlaczego,a tu było brak merytorycznej dyskusji. Podobnie uważam  również obie monety za bezsprzecznie oryginalne
Monety Zygmunta III Wazy - blog  - autor https://monetyzygmunta.blogspot.com/
Poszukiwacze monet - Coins Prospectors - prezes https://www.facebook.com/groups/974043932688354/?fref=ts
TPZN - legitymacja nr. 105

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: PRÓBA 5 groszy 1923 napis MENNICA PAŃSTWOWA na rancie
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Października 2017, 22:05:14 »
Pan Jerzy Chałupski na swoim blogu rozwiał wszelkie wątpliwości .
https://zbierajmymonety.blogspot.com/2017/09/na-tytu-brako-mi-inwencji.html?m=1
Janek

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: PRÓBA 5 groszy 1923 napis MENNICA PAŃSTWOWA na rancie
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Października 2017, 23:03:03 »
Pan Jerzy Chałupski na swoim blogu rozwiał wszelkie wątpliwości .
https://zbierajmymonety.blogspot.com/2017/09/na-tytu-brako-mi-inwencji.html?m=1

Poważnie? A czyje wątpliwości i odnośnie czego?
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: PRÓBA 5 groszy 1923 napis MENNICA PAŃSTWOWA na rancie
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Października 2017, 23:43:06 »
Poważnie? A czyje wątpliwości i odnośnie czego?
Jak to czego?
Wszystkie rybki śpią w jeziorze Ciu ra la ciu ra lala
Tylko jedna spać nie może Ciu ra la ciu ra lala
A ty stary nie kręć gitary Ciu ra la ciu ra lala
Nie zawracaj kontra-mary Ciu ra la ciu ra lala

Wreszcie wiem skad sie to wzielo!
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Odp: PRÓBA 5 groszy 1923 napis MENNICA PAŃSTWOWA na rancie
« Odpowiedź #12 dnia: 05 Października 2017, 08:39:53 »
Panowie może ten co opluwa te monety chce je po prostu taniej kupić,albo robi to na czyjeś zamówienie. Aby ocenić autentyczność monety trzeba ja mieć w reku. Dokładnie obejrzeć.

xallax

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 500
  • Zainteresowania: Półgrosze Jagiellonów
Odp: PRÓBA 5 groszy 1923 napis MENNICA PAŃSTWOWA na rancie
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Października 2017, 09:17:14 »
Na pewno, już pędzę wydać pokaźną sumkę na to coś.
Może i to dla kogoś jakąś wartość ma, ja zdania nie zmieniam dla mnie, to jest tyle samo warte co bursztyny i hologramy.

Jazon

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 46
Odp: PRÓBA 5 groszy 1923 napis MENNICA PAŃSTWOWA na rancie
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Października 2017, 21:22:02 »
Panowie może ten co opluwa te monety chce je po prostu taniej kupić,albo robi to na czyjeś zamówienie. Aby ocenić autentyczność monety trzeba ja mieć w reku. Dokładnie obejrzeć.

Takie gadanie jest bez sensu, bo moze dzialac w obie strony :)

 

R E K L A M A
aukcja monet