Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 16:13:49

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Rekiny biznesu w akcji.  (Przeczytany 112470 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

konosament

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 186
  • Zainteresowania: Prusy 1740-1786, Francja 1789-1815, Rzym
Odp: Rekiny biznesu w akcji.
« Odpowiedź #405 dnia: 13 Stycznia 2021, 00:55:50 »
Tak, była o tym dyskusja wcześniej. Chodzi jednak o to, że monety oddają w komis osoby fizyczne nie-vatowcy.

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Rekiny biznesu w akcji.
« Odpowiedź #406 dnia: 13 Stycznia 2021, 07:29:53 »
Dla purystów to trzeba przede wszystkim wskazać, że podatek jest od dochodu, czyli nadwyżki nad cenę zakupu ;)

Nie. Dochodem jest cała suma uzyskana ze sprzedaży, a nie „nadwyżka”. Oczywiście pomniejszona o koszty uzyskania przychodu ale w tym przypadku cena zakupu pierwotnego przez osobę fizyczną, takim kosztem nie jest. A podatek nalicza się od podstawy opodatkowania, a nie od jej pojedynczych składników.

 
Przecież te przepisy dotyczą tylko osób fizycznych, osoba prawna czyli firma nie musi czekać 6 miesięcy na możliwość sprzedaży. Zakupy robione przez sklepy numizmatyczne na aukcjach zagranicznych nie są niczym nadzwyczajnym a spotkanie na sali aukcyjnej kogoś znanego z polskich firm w czasach przed wirusem było normą, gdzieś w końcu trzeba zaopatrywać się w towar na handel.

Pan niestety nie zrozumiał. Problemem nie jest sprzedaż przez "firmę" (chociaż akurat w tym przypadku także przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą - takim podmiotem jest WCN) tylko zbycie przedmiotu przez osobę fizyczną, która go nabyła. WCN nie jest właścicielem tej monety.
« Ostatnia zmiana: 13 Stycznia 2021, 07:57:52 wysłana przez Booboo »

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Rekiny biznesu w akcji.
« Odpowiedź #407 dnia: 13 Stycznia 2021, 07:58:39 »
Tak, była o tym dyskusja wcześniej. Chodzi jednak o to, że monety oddają w komis osoby fizyczne nie-vatowcy.
Również VAT nie ma tu nic do rzeczy ale faktycznie istota problemu jest inna :)

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Rekiny biznesu w akcji.
« Odpowiedź #408 dnia: 13 Stycznia 2021, 08:31:08 »
Koledzy zainteresowani okresem cesarstwa również nie mogą się czuć pokrzywdzeni:

https://wcn.pl/eauctions/210121/details/154168/Cesarstwo-Rzymskie-denar-77-78

https://www.romanumismatics.com/233-lot-1372-titus-as-caesar-ar-denarius?arr=0&auction_id=133&box_filter=0&cat_id=6&department_id=&exclude_keyword=&export_issue=0&gridtype=listview&high_estimate=10000&image_filter=0&keyword=&list_type=list_view&lots_per_page=100&low_estimate=10&month=&page_no=2&paper_filter=0&search_type=&sort_by=lot_number&view=lot_detail&year=


https://wcn.pl/eauctions/210121/details/154177/Cesarstwo-Rzymskie-denar-193

https://www.romanumismatics.com/233-lot-1546-pertinax-ar-denarius?arr=0&auction_id=133&box_filter=0&cat_id=6&department_id=&exclude_keyword=&export_issue=0&gridtype=listview&high_estimate=10000&image_filter=0&keyword=&list_type=list_view&lots_per_page=100&low_estimate=10&month=&page_no=3&paper_filter=0&search_type=&sort_by=lot_number&view=lot_detail&year=


https://wcn.pl/eauctions/210121/details/154181/Cesarstwo-Rzymskie-denar-196-211

https://www.romanumismatics.com/233-lot-1562-julia-domna-wife-of-s-severus-ar-denarius?arr=0&auction_id=133&box_filter=0&cat_id=6&department_id=&exclude_keyword=&export_issue=0&gridtype=listview&high_estimate=10000&image_filter=0&keyword=&list_type=list_view&lots_per_page=100&low_estimate=10&month=&page_no=4&paper_filter=0&search_type=&sort_by=lot_number&view=lot_detail&year=


https://wcn.pl/eauctions/210121/details/154178/Cesarstwo-Rzymskie-denar-198-202

https://www.romanumismatics.com/233-lot-1554-septimius-severus-ar-denarius?arr=0&auction_id=133&box_filter=0&cat_id=6&department_id=&exclude_keyword=&export_issue=0&gridtype=listview&high_estimate=10000&image_filter=0&keyword=&list_type=list_view&lots_per_page=100&low_estimate=10&month=&page_no=3&paper_filter=0&search_type=&sort_by=lot_number&view=lot_detail&year=

konosament

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 186
  • Zainteresowania: Prusy 1740-1786, Francja 1789-1815, Rzym
Odp: Rekiny biznesu w akcji.
« Odpowiedź #409 dnia: 13 Stycznia 2021, 09:31:55 »
Dla purystów to trzeba przede wszystkim wskazać, że podatek jest od dochodu, czyli nadwyżki nad cenę zakupu ;)
Nie. Dochodem jest cała suma uzyskana ze sprzedaży, a nie „nadwyżka”. Oczywiście pomniejszona o koszty uzyskania przychodu ale w tym przypadku cena zakupu pierwotnego przez osobę fizyczną, takim kosztem nie jest. A podatek nalicza się od podstawy opodatkowania, a nie od jej pojedynczych składników.

Dlaczego? Nie znam się jakoś super na podatkach, ale mógłby Pan rozwinąć?

mike79

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 228
Odp: Rekiny biznesu w akcji.
« Odpowiedź #410 dnia: 13 Stycznia 2021, 09:36:38 »
Skąd taka pewność u Pana że te monety nie są zakupione osobiście przez przez WCN?

Pozdrawiam Michał

konosament

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 186
  • Zainteresowania: Prusy 1740-1786, Francja 1789-1815, Rzym
Odp: Rekiny biznesu w akcji.
« Odpowiedź #411 dnia: 13 Stycznia 2021, 09:37:47 »
Tak, była o tym dyskusja wcześniej. Chodzi jednak o to, że monety oddają w komis osoby fizyczne nie-vatowcy.
Również VAT nie ma tu nic do rzeczy ale faktycznie istota problemu jest inna :)

Tak, tu się robi pomieszanie z poplątaniem, bo jedni piszą o PCC, drudzy o dochodowym, już pomijając o tym, że WCN to też osoba fizyczna (a w zasadzie Marek Konrdat oczywiście), jedynie prowadząca działalność gospodarczą. Niemniej jednak zagrożenie podatkiem dochodowym jest wyłącznie dla komitenta. Jako nabywcy w WCN te problemy mnie nie obchodzą. A jak jestem komitentem to zbierają oświadczenia - jak z premedytacją składam nieprawdziwe oświadczenia, to co WCN obchodzi, że później będę miał problem.

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Rekiny biznesu w akcji.
« Odpowiedź #412 dnia: 13 Stycznia 2021, 09:57:21 »
Wynika to z samej konstrukcji podatku dochodowego. Każdy przychód wrzucamy do wspólnego wora, odejmujemy różne składniki (dla uproszczenia nazwijmy je kosztami) i wychodzi nam dochód, który w przypadku osób fizycznych jest podstawą opodatkowania. Dla przykładu: sprzedajemy przedmiot za 100, podatek wynosi 18%, więc powinniśmy niby zapłacić 18 ale tak nie jest. W ciągu roku sprzedajemy 10 przedmiotów za 100 = 1000, nasze koszty wyniosły 300 + inne odliczenia od postawy opodatkowania 200 = 500. Więc płacimy podatek 18% od 500 czyli 90 ale nie oznacza to, że podatek od sprzedaży przedmiotu za 100 wynosi 9%.

Co do nadwyżki czyli różnicy między ceną zakupu, a ceną sprzedaży to ma Pan rację. Tylko ona jest opodatkowana. Wczoraj już było późno, dyskusja dynamiczna, zamotałem się. Przepraszam.

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Rekiny biznesu w akcji.
« Odpowiedź #413 dnia: 13 Stycznia 2021, 10:04:53 »
Skąd taka pewność u Pana że te monety nie są zakupione osobiście przez przez WCN?

Nie mam takiej pewności ale wydaje mi się to bardzo nieprawdopodobne.

Tak, była o tym dyskusja wcześniej. Chodzi jednak o to, że monety oddają w komis osoby fizyczne nie-vatowcy.
Również VAT nie ma tu nic do rzeczy ale faktycznie istota problemu jest inna :)

Tak, tu się robi pomieszanie z poplątaniem, bo jedni piszą o PCC, drudzy o dochodowym, już pomijając o tym, że WCN to też osoba fizyczna (a w zasadzie Marek Konrdat oczywiście), jedynie prowadząca działalność gospodarczą. Niemniej jednak zagrożenie podatkiem dochodowym jest wyłącznie dla komitenta. Jako nabywcy w WCN te problemy mnie nie obchodzą. A jak jestem komitentem to zbierają oświadczenia - jak z premedytacją składam nieprawdziwe oświadczenia, to co WCN obchodzi, że później będę miał problem.

Oczywiście ma Pan rację, że nabywcy to nie musi interesować.
Oczywiście, że ma Pan rację, że WCN-u nie musi to obchodzić. Tylko istnieje coś takiego jak prestiż domu aukcyjnego. W lombardzie też każą podpisać kwitek i rączki mają czyste.
O zawyżaniu stanów zachowania nie wspominając. Z całym szacunkiem ale jak RN twierdzi, że jest extremely fine, a WCN że to I- to ja nie mam wątpliwości kto jest bliższy prawdy.

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Rekiny biznesu w akcji.
« Odpowiedź #414 dnia: 13 Stycznia 2021, 10:13:45 »
OK, problem uważam za niebyły. Myliłem się sądząc, że jest to sprzedaż komisowa.

WCN sprowadza monety zza granicy na własny rachunek. Napisałem maila, dostałem odpowiedź:

« Ostatnia zmiana: 13 Stycznia 2021, 11:09:09 wysłana przez Booboo »

mike79

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 228
Odp: Rekiny biznesu w akcji.
« Odpowiedź #415 dnia: 13 Stycznia 2021, 11:56:54 »
Takiej odpowiedzi się spodziewałem, nie jest tajemnicą że na aukcjach zwykły kolekcjoner najczęściej walczy z firmami polskimi, sam miałem kilka razy okazję osobiście przekonać się o tym na własnej skórze.
Pozdrawiam Michał

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Rekiny biznesu w akcji.
« Odpowiedź #416 dnia: 13 Stycznia 2021, 12:33:22 »
Ileż to monet o które walczyłem wylądowało w Moneticonie.
I wciąż nie rozumiem jak na tym można zarobić (przy transferze zagranicznych tak). Aukcja onebid, na której i tak ceny kończą się wysoko i kupuje firma i wystawia z cena +50% zakończonej.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Rekiny biznesu w akcji.
« Odpowiedź #417 dnia: 13 Stycznia 2021, 12:44:27 »
Dokładnie. No a potem się mówi, że ceny rosną bo kolekcjonerzy monety kupują na potęgę. Prawda taka, że monety w sporej części kupują firmy od firm, które wcześniej sprzedała inna firma... i tak w koło Macieju. A zarobić przecież musi każdy z tego łańcuszka.
Oczywiście świadom jestem faktu, że dzięki temu mamy urodzaj na monety jaki mamy i w sumie się można cieszyć. W końcu nikt nie ma worka z monetami, które otwiera jak mu najdzie ochota. Towar jakoś zdobyć trzeba. Zarobi sprzedający, zarobi (być może kiedyś) i kupujący. Ceny rosną więc często warto brać to co w ofercie ma sklep pomimo wydawałoby się "wysokich" stawek, bo na allegro można kupić za 2/3 tego. No niby można ale obserwowany przeze mnie jeden sklep "stacjonarny" z oferty ma już same resztki, bo wszystko poszło. Pomimo zdawałoby się wysokich cen.
Ot takie marudzenie ale nie zwalajmy "winy" tylko na kolekcjonerów :P
« Ostatnia zmiana: 13 Stycznia 2021, 12:56:23 wysłana przez modsog »
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

medieval K

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 195
Odp: Rekiny biznesu w akcji.
« Odpowiedź #418 dnia: 13 Stycznia 2021, 21:35:04 »
OK, problem uważam za niebyły. Myliłem się sądząc, że jest to sprzedaż komisowa.

WCN sprowadza monety zza granicy na własny rachunek. Napisałem maila, dostałem odpowiedź:
Witam ,potwierdzam kilka lat temu na brytyjskiej aukcji jak jeszcze było widać nicki (nazwy) to wygrałem z ,, wcn.pl"  i widziałem jak kupowali ( wygrywali)coś z Bizancjum  ,myślałem wtedy może jednorazowo lub ktoś z pracowników do kolekcji  .Pozdrawiam

pablo77

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 524
  • Zainteresowania: August III Sas,monety związane z wydarzeniami historycznymi,liczmany,żetony i medale pamiątkowe
Odp: Rekiny biznesu w akcji.
« Odpowiedź #419 dnia: 14 Stycznia 2021, 02:50:33 »
To już nawet holdery ,się sztucznie postarza. ???

 

R E K L A M A
aukcja monet