Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
19 Październik 2017, 09:21:10

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski  (Przeczytany 854 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Korczaszko
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
Ojciec i Syn (Zygmunt I i II) Destrukty

« : 03 Październik 2017, 23:45:22 »

Wczoraj nie miałem już czasu na napisanie kilku słów o prezentowanych monetach więc robię to dzisiaj.  Pierwszy z prezentowanych półgroszy został wybity w 1546 roku w mennicy w Wilnie. Moneta została wybita z błędem, tzw. „literówką”, zamiast SIGIS na monecie jest SIGSI. W trakcie puncowania została pomylona kolejność liter. W omawianym wyżej katalogu znajdujemy dwie odmiany tej monety. Można śmiało twierdzić, że do obu monet został użyty ten sam stempel Awersu. W pierwszej monecie Awers z błędem jest taki sam jak w prezentowanej wyżej, czyli Orzeł typu III, ale stempel Rewersu jest z Pogonią typu I, czyli Pogonią użytą do wybicia półgroszy bez daty, z 1545 roku oraz pierwszych bitych w 1546 roku. Natomiast moja moneta ma stempel Rewersu z Pogonią typu III, czyli późniejszym wzorem herbu Litwy. Proszę pamiętać, że mimo iż w tym czasie znajomość pisania oraz czytania nie była powszechna, znajomość monet musiała być powszechna. Król wybijający „dobrą monetę” musiał dbać nie tylko o jej odpowiednią wagę oraz zawartość kruszcu, ale również o możliwość jej rozpoznania. Mincerz sprawdzający monety, po wyłapaniu błędu powinie wycofać partię błędnie wybitych monet, ale jeśli moneta miała odpowiednią wagę na pewno nie chciał narażać się na dodatkowy koszt związany z ponownym przetopem do canów (sztabek menniczych), i całym etapem przygotowania (młotkowaniem, wycinaniem i ponownym biciem). Przy niewielkiej ilości błędnie wybite monety zniknęły pomiędzy wielką ilością monet o dobrym stemplu. I bardzo dobrze, bo przez to możemy się nimi dzisiaj cieszyć.
Druga moneta została wybita również w Wilnie w 1546 roku. Jest to odmiana z całym słowem DVCATVS, w katalogu (Ivanauskas & Cesnulis ’16) znajdują się trzy odmiany tej monety, nigdy później w półgroszach Zygmunta II Augusta nie pojawiło się to słowo w całości. Co do litery F zamiast E to wydaje mi się, że punca literowa nie została wykonana dokładnie lub część litery E została czymś zatkana tworząc wrażenie litery F. Mimo wszystko każda z tych odmian jest bardzo rzadka. Ja dotychczas w rękach miałem tylko tę monetę z odmian DVCATVS i na szczęście jest ona w mojej kolekcji  Uśmiech .
Zapraszam do prezentowania własnych ciekawych półgroszy Zygmunta Augusta, przy takiej ilości odmian na pewno macie w swoich kolekcjach ciekawe okazy.

Człowiek uczy się całe życie, rodzi się głupi a umiera głupszy Uśmiech
Strony: [1] 2   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM