Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
21 Listopad 2018, 21:51:45

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 2 3 [4]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski  (Przeczytany 9095 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Korczaszko
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
Ojciec i Syn (Zygmunt I i II)

« Odpowiedz #45 : 12 Lipiec 2018, 09:39:00 »

Jeszcze jeden...
Widziałem tego półgrosza. Jest on dla mnie tajemnicą. Co prawda 20.02.1530 roku Zygmunt August został koronowany na króla Polski a od pażdziernika 1529 roku był Wielkim Księciem Litewskim ale nie bił wtedy własnej monety (dopiero w 1545 weszły w obieg monety z jego tytulaturą). Tutaj mamy 1537 rok, jest to też dziwne gdyż mennica wileńska przestała bić monety (grosze Zygmunta I Starego) w 1536 roku. Na prezentowanej monecie mamy późny wzór Pogoni (z łezkowatą tarczą) stosowany w monetach od 1563 roku i późniejszych a Orzeł jest podobny do lat 50-tych. Krój liter na monecie jest taki sam, wskazuje to na bicie stempla jedną puncą. Ale monety bite od 1545 roku mają całkowicie inny, wczesny typ Pogoni i Orła a na tej monecie mimo wcześniejszej daty jest późniejszy typ herbów. Fałszerstwo, pomyłka daty ? Tego nie stwierdzę ze zdjęcie. Szkoda że nie jestem w stanie jej kupić. Bardzo ciekawy obiekt badawczy.

Człowiek uczy się całe życie, rodzi się głupi a umiera głupszy Uśmiech
Strony: 1 2 3 [4]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM