Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
24 Październik 2017, 09:50:50

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 [2]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Czy ten sam stempel awersu na trojakach poznanskich Stefana Batorego.  (Przeczytany 951 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Marienburg
Rada Oficerów TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Stowarzyszenie:
TPZN
Zainteresowania:
Trojaki Malborskie, mennica malborska, heraldyka

« Odpowiedz #15 : 08 Październik 2017, 19:44:35 »

Cytat: Marienburg
a co do różnicy w rysunku korony to będę wdzięczny, jak mi wskażesz tę niezgodność na konkretnym przykładzie.
Przepraszam, ale chyba wyraziłem się nieściśle, chodziło mi o to, że korony na obu tych monetach są identyczne, ale różne od innych koron na wszystkich znanych mi trojakach poznańskich Batorego. Chodzi mi o kształty wszystkich lilijek, a szczególnie drugiej od lewej, która jest wyraźnie zniekształcona. Jestem chwilowo oderwany od PC-ta i nie mogę pokazać na zdjęciu.
Teraz już rozumiem, o co Ci chodziło..., rzeczywiście korony są odmienne. Najprawdopodobniej rytownik z jakichś powodów musiał sporządzić nową dodatkową puncę z innym typem popiersia królewskiego...

Marcin
Marienburg
Rada Oficerów TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Stowarzyszenie:
TPZN
Zainteresowania:

« Odpowiedz #16 : 08 Październik 2017, 19:50:42 »

Przecież znamy przypadki używania przez dłuższy okres tych samych stempli do wybijania np. trojaków z późniejszych lat.

Tu z kolei ja poproszę o konkretne przykłady w celach poznawczych.
Np. Iger P.84.1.a - Iger P.85.1.a
lub, ale to inna mennica - malborska - stempel awersu był używany ponad dwa lata.

* 1592-4.jpg (493.67 KB, 1280x1250 - wyświetlony 6 razy.)

Marcin
Korczaszko
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
Ojciec i Syn (Zygmunt I i II) Destrukty

« Odpowiedz #17 : 08 Październik 2017, 20:15:11 »

Trojaki z 1586 z Poznania o tym stemplu były bite najprawdopodobniej pod koniec panowania Stefana Batory. Stemple są bardzo podobne stylistycznie, jeśli chodzi o wizerunek jak i rozmieszczenie słów w legendzie, ale różnią się ilością kropek w zwieńczeniu korony. Liczymy ilość kropek po lewej i prawej stronie krzyża. Na WCN jest kilka takich trojaków. Mój były trojak miał dokładnie taki sam stempel jak trojak pośmiertny z 1587 roku (zamieszczony w katalogu Igera), zgadza się wszystko (ilość kropek też), stempel z 1587 roku został poprawiony (retusz rytowniczy). Różnica w "grubości" popiersia spowodowana jest innym kątem wykonania zdjęcia. Dla mnie jest to jeden z najładniejszych wizerunków tego władcy.

* awers.jpg (222.55 KB, 914x444 - wyświetlony 11 razy.)

Człowiek uczy się całe życie, rodzi się głupi a umiera głupszy Uśmiech
Korczaszko
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:

« Odpowiedz #18 : 08 Październik 2017, 20:21:29 »

Proszę zwrócić uwagę że na zdjęciu prezentowanym przeze mnie jest 6 kropek po lewej stronie krzyża i 9 po prawej stronie krzyża ( pierwsza jest mało widoczna w obu monetach). Natomiast w zdjęciu prezentowanym przez kolegę cancan62 ilość kropek w stemplach monet jest różna. Dobrze widoczne są kropki po lewej stronie krzyża i na jednym stemplu jest 8 a na drugim 7 kropek.
« Ostatnia zmiana: 08 Październik 2017, 20:23:58 wysłane przez Korczaszko » Zapisane

Marienburg
Rada Oficerów TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Stowarzyszenie:
TPZN
Zainteresowania:

« Odpowiedz #19 : 08 Październik 2017, 20:40:46 »

stempel z 1587 roku został poprawiony (retusz rytowniczy).
To jest całkiem inny stempel..., rytownik musiał z jakichś przyczyn sporządzić nową puncę popiersia królewskiego i stąd te różnice w rysunku.

Marcin
Korczaszko
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:

« Odpowiedz #20 : 08 Październik 2017, 20:49:42 »

Na bazie pierwowzoru, wszystkie detale ze stempla z 1587 roku są pogrubione, te fragmenty które były mniej widoczne w 1586 roku zostały poprawione. Całkiem możliwe że zostały poprawione punce a nie stempel który był hartowany.

Marienburg
Rada Oficerów TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Stowarzyszenie:
TPZN
Zainteresowania:

« Odpowiedz #21 : 08 Październik 2017, 21:15:18 »

Na bazie pierwowzoru, wszystkie detale ze stempla z 1587 roku są pogrubione, te fragmenty które były mniej widoczne w 1586 roku zostały poprawione. Całkiem możliwe że zostały poprawione punce a nie stempel który był hartowany.
Tak to jest, jak się czyta pobieżnie..., oczywiście w tym przypadku ma Pan rację, stempel z 1587 roku został poprawiony. Uśmiech

Marcin
cancan62
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Canada Canada

Zainteresowania:
Polskie monety bite w mennicach pruskich od XVIw. Krol Stas i Batory.

« Odpowiedz #22 : 08 Październik 2017, 23:24:05 »

Natomiast w zdjęciu prezentowanym przez kolegę cancan62 ilość kropek w stemplach monet jest różna. Dobrze widoczne są kropki po lewej stronie krzyża i na jednym stemplu jest 8 a na drugim 7 kropek.

Nie bronię tu żadnej tezy, ale wydaje mi się, że ogólne ułożenie napisów potwierdza, że oba awersy są co najmniej pochodne. Słaba rozdzielczość zdjęcia prawej monety może maskować liczbę kropek w koronie. Trzeba by zdobyć lepsze zdjęcie, by się upewnić. Punce są najwyraźniej te same a sam stempel jeśli nie jest identyczny, to być może się zużył, lub był regenerowany.

Wszystko przemija. Dzisiaj choinka, jutro kawal kija...
Jacek
Strony: 1 [2]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM