Aktualności:

  • 19 Marca 2024, 06:31:03

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski  (Przeczytany 31580 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

monbank1

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 377
Odp: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski
« Odpowiedź #30 dnia: 12 Listopada 2017, 11:34:18 »
Cytuj
Legenda na stemplu była wybita dwoma puncami N, z tego jedną odwrotną.

Czy litera N mogła być wybita na stemplu dwiema puncami I i poprzeczną I (bez daszków), np. z braku nieuszkodzonej puncy N ?
To wyjaśniało by istnienie normalnego i odwróconego N na jednej stronie monety.
Jednak na monecie kolegi cancana62 nie widać śladów takiego działania.Może mincerz był mistrzem w swoim fachu?
« Ostatnia zmiana: 12 Listopada 2017, 20:59:06 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam, Gerard

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski
« Odpowiedź #31 dnia: 12 Listopada 2017, 12:07:17 »
Czy litera N mogła być wybita na stemplu dwiema puncami I i poprzeczną I (bez daszków), np. z braku nieuszkodzonej puncy N ?
To wyjaśniało by istnienie normalnego i odwróconego N na jednej stronie monety.
Jednak na monecie kolegi cancana62 nie widać śladów takiego działania.Może mincerz był mistrzem w swoim fachu?


Oczywiście istnieje takie prawdopodobieństw :), lecz mincerz musiałby być wybitnym mistrzem trzykrotnie uderzając inną puncą żeby nie było śladu łączenia. Wydaje mi się, że została wykonana błędna punca z odwrotnym N i przez pomyłkę wykorzystana do stempla, ale zauważono błąd i drugie N jest poprawne. Stempel poszedł do obiegu, gdyż produkcja nowego stempla to dodatkowy koszt.
Qui Non Proficit, Deficit.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski
« Odpowiedź #32 dnia: 12 Listopada 2017, 12:17:07 »
Ja to wszystko rozumiem i wiem jak to wygląda w katalogach, ale nie muszę się z tym zgadzać.
Są to niedobicia nie ważne czy uszkodzone były punca czy zapchane stemple. To F było w zamierzeniu E i koniec. Inaczej traktuję pomyloną kolejność czy odwrotne N (np.), ale to F jest już dla mnie szukaniem na siłę.
Czy w ostatnim zdjęciu jest to MONFTA czy MONFIA w katalogu?
Oczywiście interpretacja katalogu jest dowolna. Każdy może podchodzić do tego jak chce. Ja wyraziłem swoje zdanie, Kolega swoje i jest OK. Każdy czytający ten wątek wybierze opcje odpowiedniejszą dla siebie. Gdyby były wybite warianty z pełnym E w słowie MONETA to faktycznie F można by było traktować jako szukanie na siłę nowego wariantu, lecz taka moneta jeszcze nie wypłynęła, więc sądzę że powinniśmy traktować te monety jako warianty a nie destrukty.
W katalogu moneta o którą pyta Kolega w opisie ma MONETA.
A jak Kolega zinterpretuje tę odmianę, która oczywiście znajduje się w katalogu jako DVOAT.
Qui Non Proficit, Deficit.

gdrsb

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 332
Kanał numizmatyczny Youtube o monetach litewskich z lat 1495-1536.  https://www.youtube.com/channel/UCwEPpYSqc_8AVX6ObayWn6w/videos

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski
« Odpowiedź #34 dnia: 12 Listopada 2017, 12:45:45 »
4SA1-1  http://www.belklad.by/forum/viewtopic.php?f=17&t=133664
Bardzo ładny półgrosz bez daty. Szkoda że lakierowany.
Qui Non Proficit, Deficit.

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 870
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski
« Odpowiedź #35 dnia: 12 Listopada 2017, 17:50:27 »
4SA1-1  http://www.belklad.by/forum/viewtopic.php?f=17&t=133664
Bardzo ładny półgrosz bez daty. Szkoda że lakierowany.
To akurat żaden problem zawsze  można w aceton wrzucić .
Janek

xallax

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 500
  • Zainteresowania: Półgrosze Jagiellonów
Odp: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski
« Odpowiedź #36 dnia: 12 Listopada 2017, 20:30:59 »
Ja to wszystko rozumiem i wiem jak to wygląda w katalogach, ale nie muszę się z tym zgadzać.
Są to niedobicia nie ważne czy uszkodzone były punca czy zapchane stemple. To F było w zamierzeniu E i koniec. Inaczej traktuję pomyloną kolejność czy odwrotne N (np.), ale to F jest już dla mnie szukaniem na siłę.
Czy w ostatnim zdjęciu jest to MONFTA czy MONFIA w katalogu?
Oczywiście interpretacja katalogu jest dowolna. Każdy może podchodzić do tego jak chce. Ja wyraziłem swoje zdanie, Kolega swoje i jest OK. Każdy czytający ten wątek wybierze opcje odpowiedniejszą dla siebie. Gdyby były wybite warianty z pełnym E w słowie MONETA to faktycznie F można by było traktować jako szukanie na siłę nowego wariantu, lecz taka moneta jeszcze nie wypłynęła, więc sądzę że powinniśmy traktować te monety jako warianty a nie destrukty.
W katalogu moneta o którą pyta Kolega w opisie ma MONETA.
A jak Kolega zinterpretuje tę odmianę, która oczywiście znajduje się w katalogu jako DVOAT.
Czyli w katalogu jako MONETA a ma być MONFTA a faktycznie ja tam widzę MONFIA. Hmm...
DUOAT mogło powstać przez użycie punca O zamiast C.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 737
Odp: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski
« Odpowiedź #37 dnia: 12 Listopada 2017, 21:07:12 »
Cytuj
Legenda na stemplu była wybita dwoma puncami N, z tego jedną odwrotną.

Czy litera N mogła być wybita na stemplu dwiema puncami I i poprzeczną I (bez daszków), np. z braku nieuszkodzonej puncy N ?
To wyjaśniało by istnienie normalnego i odwróconego N na jednej stronie monety.
Jednak na monecie kolegi cancana62 nie widać śladów takiego działania.Może mincerz był mistrzem w swoim fachu?

Mam inna teorie, niczym nie potwierdzona:
N w slowie MONETA bylo przez pomylke wybite punca M, wskazywaloby na to szersze niz normalnie rozstawienie nozek. Mincerz probowal to naprawic nabijajac ukosna poprzeczke, tyle, ze nabil ja nie w te strone. Przypomina mi to troche jak w dawnych czasach w czasie remontu sklepow zamalowywano okna i dawano napis: REMOИT. Prawie zawsze wlasnie taki.

Slabym punktem tej teorii jest troche inne pochylenie nozek liter M i И.
« Ostatnia zmiana: 12 Listopada 2017, 21:08:49 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski
« Odpowiedź #38 dnia: 15 Listopada 2017, 00:58:25 »
Dzięki koledze Jackowi cofnęliśmy się do 1547 roku :). W takim razie postanowiłem pokazać bardzo ciekawą monetę z tego roku. W legendzie Rewersu w słowie MONETA litera M została wybita DO GÓRY NOGAMI, ale zostało to zauważone i na niej została wybita poprawna litera M. Dzięki temu powstała bardzo ciekawa litera, dwa M, jedno do góry nogami a drugie normalne. Ogólnie moneta jest w idealnym stanie.
Qui Non Proficit, Deficit.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 737
Odp: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski
« Odpowiedź #39 dnia: 15 Listopada 2017, 04:36:45 »
Pomimo tego samego rocznika, te dwa półgroszki wybite zostały dwiema różnymi puncami litery M.
« Ostatnia zmiana: 15 Listopada 2017, 17:06:13 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski
« Odpowiedź #40 dnia: 15 Listopada 2017, 05:40:44 »
Pomimo tego samego rocznika, te dwa półgroszki wybite zostały dwiema różnymi puncami litery M.
Właśnie o to chodzi :). Może to potwierdzać Twoją teorię o  wybiciu M zamiast N gdyż w tej literze nóżki są proste. Proszę też zwrócić uwagę na literę N w słowie MONETA W moim półgroszu. Wygląda tak jakby ktoś połączył dwie litery I poprzeczną kreską, natomiast N w słowie MAGNI jest spójne.
« Ostatnia zmiana: 15 Listopada 2017, 17:06:26 wysłana przez cancan62 »
Qui Non Proficit, Deficit.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski
« Odpowiedź #41 dnia: 03 Grudnia 2017, 02:02:41 »
Przechodzimy do roku 1556. W zasadzie najciekawszymi monetami wybitymi w tym roku są trzy warianty z błędem MANI, wcześniej  kolega dragasz12 zamieścił zdjęcie z końcówką legendy L. Ja zamieszczam zdjęcie monety z MANI i końcówką legendy LI.
W 1557 roku mamy kilka odmian półgroszy różniących się typem Pogoni i Orła oraz interpunkcją. Poniżej prezentuję ciekawy destrukt półgrosza z 1557.
Qui Non Proficit, Deficit.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski
« Odpowiedź #42 dnia: 03 Grudnia 2017, 02:06:33 »
 Ale najciekawsze w tym roczniku są monety wykonane przez grawera Georga Behma. Jest to całkowicie inny typ Pogoni i Orła, wykonanie monet wydaje się mniej staranne, jest dużo różnic w interpunkcji. Mamy tutaj też symbol trefl (lub koniczyna) wieńczący legendę Awersu, Rewersu lub obu stron monety. Czy jest to symbol dekoracyjny czy znak mincerza, grawera niestety nie wiemy. Poniżej prezentuję wariant z jednym treflem na Awersie i Rewersie oraz wariant z jednym treflem na Awersie i dwoma treflami na Rewersie. Bardzo łatwo rozpoznać te półgrosze po charakterystycznej cyfrze 7 w dacie. Monety wykonane przez Georga Behma są rzadsze.
Qui Non Proficit, Deficit.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski
« Odpowiedź #43 dnia: 03 Grudnia 2017, 02:11:42 »
A teraz duża ciekawostka z rocznika 1557. Moneta wykonana przez Georga Behma z błędem legendy. WARIANT NIENOTOWANY W KATALOGACH. W legendzie Awersu wybito:
SIGIS*AVG*REX*PO*MAG*DVG*LI
Jak widzimy zamiast DVX na monecie wybito DVG.
Qui Non Proficit, Deficit.

gdrsb

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 332
Odp: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski
« Odpowiedź #44 dnia: 03 Grudnia 2017, 08:59:07 »

Jak widzimy zamiast DVX na monecie wybito DVG.

or DVGI (DVCI) * L ? Mega interesting coin with no doubt. Congrats.
Kanał numizmatyczny Youtube o monetach litewskich z lat 1495-1536.  https://www.youtube.com/channel/UCwEPpYSqc_8AVX6ObayWn6w/videos

 

R E K L A M A
aukcja monet