Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 17:17:00

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski  (Przeczytany 31646 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

dragasz12

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 18
Odp: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski
« Odpowiedź #15 dnia: 15 Października 2017, 09:36:18 »
Półgrosz z 1556 roku. Odmiana napisowa L/LITVA. Uwagę zwraca błąd na rewersie z napisem MANI

gdrsb

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 332
Odp: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski
« Odpowiedź #16 dnia: 15 Października 2017, 10:00:34 »
4SA180-16 by Ivanauskas
Kanał numizmatyczny Youtube o monetach litewskich z lat 1495-1536.  https://www.youtube.com/channel/UCwEPpYSqc_8AVX6ObayWn6w/videos

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski
« Odpowiedź #17 dnia: 15 Października 2017, 10:47:56 »
W 1549 odnotowuje się siedem odmian półgroszy. Różnią się one wzorem Pogoni oraz różnicą w legendzie. W tym roku odnotowano trzy różne wzory Pogoni. Spotykamy monetę z przebitką daty, na półgroszu z 1548 roku przebito ostatnią cyfrę daty na 9. Jest również unikalna odmiana z interpunkcją w postaci koniczynek (lub znaczków trefl w/g Ivanauskasa), określana jako RRRR. Poniżej prezentuję dwa wzory Pogoni spotykane w 1549 roku. I to by było na tyle jeśli chodzi o ten rok w katalogu Ivanauskas/Cesnulis '16, ALE...
Qui Non Proficit, Deficit.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski
« Odpowiedź #18 dnia: 15 Października 2017, 11:18:10 »
... w moje ręce trafił kiedyś półgrosz z 1549 roku. Nie pamiętam dokładnie gdzie go kupiłem (jest ze mną od wielu lat), napewno na jakiejś giełdzie. Nie przyglądałem się dokładnie, bardzo ładny stan, dogadałem cenę, schowałem i tyle. Po powrocie do domu jak zwykle zacząłem oglądać moje nowe nabytki. I wtedy szczęka mi opadła. Kupiłem półgrosz z całkowicie odmiennym wzorem Pogoni. Jak sama nazwa wskazuje Pogoń (herb Litwy) jest rycerzem lekkozbrojnym, goniącym swojego przeciwnika (typ jakby wschodni). Ja nabyłem Pogoń CIĘŻKOZBROJNĄ. Nie spotkałem się z takim typem ani nawet wizerunkiem tego herbu. Na początku myślałem, że to tylko hełm, może niedokładnie wykonany stempel, może naprawa uszkodzonej puncy, ale przy dokładnej analizie postaci okazało się, że cała Pogoń jest w ciężkiej zbroi. Proszę zobaczyć na ręce, są na nich duże rękawice, masywny napierśnik, widoczna noga w ciężkiej zbroi i hełm z zamkniętą przyłbicą. Dlaczego wykonano taką odmianę tego herbu nie mam pojęcia. Może jest to moneta okolicznościowa wypuszczona z okazji jakiegoś turnieju  ;) ( taki żart :)). Dla porównania prezentuję Pogoń ciężkozbrojną obok normalnej Pogoni. Dla mnie jest to najciekawszy półgrosz Zygmunta Augusta z mojej kolekcji. Nienotowany i unikalny.
Qui Non Proficit, Deficit.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski
« Odpowiedź #19 dnia: 28 Października 2017, 21:00:57 »
Półgrosze bite w tym okresie charakteryzują się dużą dbałością o szczegóły wykonania stempli. Mennica wileńska była w rękach osoby przykładającej dużą wagę do wykonania monet. Przez to w tych latach jest niewiele odmian półgroszy. Zmniejsza się też znacząco ilość wybijanych monet, przez co roczniki 1552-1555 pojawiają się rzadziej na rynku numizmatycznym. W 1550 roku wybito jeszcze znaczącą ilość monety, notuje się 1 955 116 sztuk. Mimo dużej ilości dotychczas znamy tylko 3 odmiany półgroszy z tego roku. Bito wtedy monety z piątym wzorem Orła i dziesiątym wzorem Pogoni (zdjęcie 1) według klasyfikacji Ivanauskasa i Cesnulisa
W 1551 roku wzór stempla pozostaje bez zmian, oprócz daty (zdjęcie 2). Mamy również trzy odmiany półgroszy. Ale już znacząco się zmniejsza ilość wybijanej monety. Wybito wtedy 832 343 półgroszy.
Qui Non Proficit, Deficit.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski
« Odpowiedź #20 dnia: 28 Października 2017, 21:13:12 »
W 1552 roku zmienia się wzór Pogoni oraz Orła, i to dwa razy. Mamy monety z siódmym wzorem Orła i dwunastym oraz trzynastym wzorem Pogoni. Dotychczas znamy również tylko trzy odmiany tego rocznika, a ilość wybitych monet zmniejsza się do 546 478 sztuk. Jest to spadek prawie o ¾ w stosunku do roku 1550. Widać to też na rynku numizmatycznym, gdyż monety  z tego roku pojawiają się nieczęsto.
Jako ciekawostkę prezentuję monetę wybitą wadliwym stemplem. Na Rewersie w słowie MAGNI litera M jest uszczerbana tworząc  jakby odwróconą literę N i wydaje się że wybito słowo NAGNI z odwróconym N.
Qui Non Proficit, Deficit.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski
« Odpowiedź #21 dnia: 29 Października 2017, 21:33:47 »
Roczniki 1553 i 1554 są najrzadszymi z półgroszy Zygmunta II Augusta. Nie chodzi tutaj o rzadkość samych monet, gdyż są odmiany z innych roczników z rzadkością RRRR, ale o rzadkość rocznika ich wybicia. Odpowiada za to bardzo mała ilość wybitych monet, w 1553 roku notujemy 140 143 sztuki, a w 1554 roku 113 591 sztuk. Jak na monetę obiegową jest to bardzo mały nakład, dlatego do dzisiejszego czasu zachowało się niewiele monet z tych roczników, bardzo ładne stany uzyskują dość wysoką cenę jak na te nominały. Mimo niskiego nakładu w 1553 odnotowano 6 odmian półgroszy, różniących się legendą, interpunkcją oraz jedną odmianę z mniejszą datą (chodzi o wielkość cyfr daty).  Natomiast w 1554 roku notuje się tylko dwie odmiany półgroszy, obie odmiany zaklasyfikowano jako RRR. W tych rocznikach widać już mniejszą dbałość o wygląd stempla monet, nie ma takiej staranności wykonania jak w poprzednich latach, Pogoń nie ma tylu detali, Orzeł jest nieproporcjonalny (bardzo duża głowa względem tułowia), litery legendy nie są równo rozmieszczone. Rocznik 1555 też pojawia się rzadziej w sprzedaży, lecz o wiele częściej niż dwa poprzednie roczniki, co przekłada się też na jego cenę, bezsprzecznie niższą niż monety z roczników 1553 i 1554.
Qui Non Proficit, Deficit.

xallax

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 500
  • Zainteresowania: Półgrosze Jagiellonów
Odp: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski
« Odpowiedź #22 dnia: 11 Listopada 2017, 07:43:57 »
Odmiana z Orłem typu III, Pogoń typu IV. DVCATVS w legendzie oraz błąd MONFTA. Moneta bardzo rzadka, Ivanauskas 4SA302-6 RRR.

Żadne MONFTA tylko zwykłe niedobicie E

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski
« Odpowiedź #23 dnia: 11 Listopada 2017, 08:57:22 »
Żadne MONFTA tylko zwykłe niedobicie E

Oczywiście że tak, ale nie takie zwykłe. Niedobicie jest na stemplu, gdyż ten wariant znajduje się w katalogu z przyznanym numerem i rzadkością. Ja na pewno znam dwie monety z tym stemplem (moją i tę w katalogu), czyli te monety są w obiegu, nie jest to więc destrukt. Autor określił ten błąd jako MONFTA gdyż jest to o wiele prostsze niż opisywanie że jest to niedobicie (lub niedokładne wykonanie) puncy E na stemplu. Dlatego przyjmujemy, że jest to F. Mimo że na pewno puncy z literą F nie było, gdyż taka litera była po prostu zbędna.
« Ostatnia zmiana: 11 Listopada 2017, 14:05:08 wysłana przez Korczaszko »
Qui Non Proficit, Deficit.

xallax

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 500
  • Zainteresowania: Półgrosze Jagiellonów
Odp: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski
« Odpowiedź #24 dnia: 11 Listopada 2017, 20:56:22 »
Proszę zwrócić uwagę na drugie E na monecie. Tam też dolna kreska w E jest cieniutka.
Uważam, że to niedobicie i nawet jeśli katalogi mówią coś innego nie traktowałbym tego jako odmianę czy wariant.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski
« Odpowiedź #25 dnia: 11 Listopada 2017, 22:56:26 »
Mam takiego polgroszka Ivanauskas 4SA35-12 RR.
« Ostatnia zmiana: 11 Listopada 2017, 23:34:01 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski
« Odpowiedź #26 dnia: 12 Listopada 2017, 00:14:12 »
Mam takiego polgroszka Ivanauskas 4SA35-12 RR.
Bardzo ciekawy półgrosz. Na Rewersie mamy odwrócone N ale co ciekawe tylko w słowie MONETA, a już w słowie MAGNI litera N jest normalna. Legenda na stemplu była wybita dwoma puncami N, z tego jedną odwrotną. Gratuluję monety :)
Qui Non Proficit, Deficit.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski
« Odpowiedź #27 dnia: 12 Listopada 2017, 00:38:49 »
Proszę zwrócić uwagę na drugie E na monecie. Tam też dolna kreska w E jest cieniutka.
Uważam, że to niedobicie i nawet jeśli katalogi mówią coś innego nie traktowałbym tego jako odmianę czy wariant.

No dobrze, zaczynamy :)
Na monecie są wybite dwie litery E. Ale widać dokładnie że nie są takie same, i nie chodzi tutaj tylko o dolną kreskę. Litery po prostu są inne. Jak wiemy zużycie stempli przy takiej technice wybijania (technika ręczna) nie było takie same. Stempel zamocowany na stałe mniej się zużywał, niż stempel trzymany przez mincerza i uderzany młotkiem. Mamy bardzo wiele przykładów monet o identycznych stemplach np. Awersu a różnych stemplach Rewersu. Dlatego te same litery na obu stronach tej samej monety mogą się różnić, ze względu na inny termin wykonania stempli, a co za tym idzie użycie innej puncy literowej. W katalogu są trzy warianty tej odmiany, z tego co pamiętam, (a nie jestem teraz w domu) chyba  każda z nich ma zniekształcone E. Wynika z tego,że ta odmiana była wybita w niewielkiej ilości, gdyż nie ma dużo wariantów i do jej wykonania użyto jednej puncy. Gdybyśmy, tak jak Kolega sugeruje, zaliczyli tę monetę do destruktu  (gdyż nie jest to odmiana ani wariant), to w takim razie odmiana DVCATVS nie powinna istnieć, gdyż te warianty mają zniekształcone E. Jeszcze raz zaznaczam, wadliwa litera została wybita na stemplu, dlatego nie jest to destrukt. A dla pewnej wygody, autorzy katalogu określili ten wariant półgrosza jako MONFTA. Jak jutro wrócę do domu, to wstawię zdjęcia monet z katalogu.
« Ostatnia zmiana: 12 Listopada 2017, 08:32:49 wysłana przez Korczaszko »
Qui Non Proficit, Deficit.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski
« Odpowiedź #28 dnia: 12 Listopada 2017, 08:25:37 »
Jednak jeszcze mam dobrą pamięć wzrokową  ;)
Wszystkie trzy warianty DVCATVS znajdujące się w nowym katalogu Ivanauskasa i Cesnulisa mają podobne E w legendzie, Drobne różnice mogą być spowodowane eksploatacją puncy literowej. Na pewno NIE JEST TO DESTRUKT tylko ODMIANA składająca się z TRZECH WARIANTÓW.
Qui Non Proficit, Deficit.

xallax

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 500
  • Zainteresowania: Półgrosze Jagiellonów
Odp: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski
« Odpowiedź #29 dnia: 12 Listopada 2017, 10:02:21 »
Ja to wszystko rozumiem i wiem jak to wygląda w katalogach, ale nie muszę się z tym zgadzać.
Są to niedobicia nie ważne czy uszkodzone były punca czy zapchane stemple. To F było w zamierzeniu E i koniec. Inaczej traktuję pomyloną kolejność czy odwrotne N (np.), ale to F jest już dla mnie szukaniem na siłę.
Czy w ostatnim zdjęciu jest to MONFTA czy MONFIA w katalogu?
« Ostatnia zmiana: 12 Listopada 2017, 10:37:30 wysłana przez xallax »

 

R E K L A M A
aukcja monet