Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 16:08:30

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski  (Przeczytany 31642 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski
« Odpowiedź #45 dnia: 03 Grudnia 2017, 10:18:36 »

or DVGI (DVCI) * L ? Mega interesting coin with no doubt. Congrats.

It's possible, thx Giedrius :)
« Ostatnia zmiana: 03 Grudnia 2017, 13:47:23 wysłana przez Korczaszko »
Qui Non Proficit, Deficit.

karolp2

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 14
Odp: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski
« Odpowiedź #46 dnia: 25 Maja 2018, 23:13:23 »
Kupiłem ostatnio takiego półgrosza. Co sądzicie o literze V w słowie DVX ? Zastanawiam się czy to odwrócone A czy może V zostało nabite na jakiejś innej literze, ozdobniku ?
Przy okazji jak oceniacie jego stan?


rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski
« Odpowiedź #47 dnia: 26 Maja 2018, 21:01:58 »
Jak dla mnie odwrócone A. Nie pierwszy i pewnie nie ostatni taki przypadek.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

Johner

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 38
Odp: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski
« Odpowiedź #48 dnia: 31 Maja 2018, 14:15:56 »
Wygląda na odwrócone "A", ale jeszcze nabite na coś. Fajny wariant, zdaje się nienotowany.
Stan oceniłbym na 2.

Tytus

  • Gość
Odp: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski
« Odpowiedź #49 dnia: 12 Lipca 2018, 09:34:57 »
Jeszcze jeden...

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski
« Odpowiedź #50 dnia: 12 Lipca 2018, 10:39:00 »
Jeszcze jeden...
Widziałem tego półgrosza. Jest on dla mnie tajemnicą. Co prawda 20.02.1530 roku Zygmunt August został koronowany na króla Polski a od pażdziernika 1529 roku był Wielkim Księciem Litewskim ale nie bił wtedy własnej monety (dopiero w 1545 weszły w obieg monety z jego tytulaturą). Tutaj mamy 1537 rok, jest to też dziwne gdyż mennica wileńska przestała bić monety (grosze Zygmunta I Starego) w 1536 roku. Na prezentowanej monecie mamy późny wzór Pogoni (z łezkowatą tarczą) stosowany w monetach od 1563 roku i późniejszych a Orzeł jest podobny do lat 50-tych. Krój liter na monecie jest taki sam, wskazuje to na bicie stempla jedną puncą. Ale monety bite od 1545 roku mają całkowicie inny, wczesny typ Pogoni i Orła a na tej monecie mimo wcześniejszej daty jest późniejszy typ herbów. Fałszerstwo, pomyłka daty ? Tego nie stwierdzę ze zdjęcie. Szkoda że nie jestem w stanie jej kupić. Bardzo ciekawy obiekt badawczy.
Qui Non Proficit, Deficit.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski
« Odpowiedź #51 dnia: 12 Lipca 2018, 23:38:09 »
Ściągnąłem zdjęcia tego półgrosza i porównywałem je z różnymi półgroszami. Raczej napewno jest to fałszerstwo z epoki. Możliwe że stempel został wykonany przez pracownika mennicy na podstawie starych punc. Ciekawą rzeczą jest data. Do 1548 cyfra 1 była cyfrą rzymską I, pod koniec tego roku wprowadzono cyfrę arabską. Tutaj mamy rzymskie I, Pogoń w stylu lat 60-tych, Orzeł w stylu lat 50-tych. Legenda bez błędów, odpowiada oryginałom, jak i zastosowane znaki interpunkcyjne. Osoba wykonująca stempel wiedziała co robi i musiała umieć czytać lub była przez taką osobę nadzorowana. Bardzo ciekawa moneta.
Qui Non Proficit, Deficit.

gdrsb

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 332
Odp: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski
« Odpowiedź #52 dnia: 13 Lipca 2018, 07:51:26 »
Jeszcze jeden...

Counterfeit with no doubt.
Kanał numizmatyczny Youtube o monetach litewskich z lat 1495-1536.  https://www.youtube.com/channel/UCwEPpYSqc_8AVX6ObayWn6w/videos

dragasz12

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 18
Odp: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski
« Odpowiedź #53 dnia: 13 Września 2018, 18:45:35 »
Półgrosz z 1547 roku, L/LITVA. Proszę zwrócić uwagę na rewers monety. Wszystkie literki M w wyrazie MONETA i MAGMI(omyłkowo zamiast MAGNI) noszą ślady kombinowania z puncą litery N. Każde M w tym przypadku przy powiększeniu zdradza ślady dostawienia belki aby stworzyć M. Przeniosło się to dalej powodując powstanie błędu w wyrazie MAGNI-MAGMI. Czy ktoś z państwa spotkał się z takim będem w legendzie?

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski
« Odpowiedź #54 dnia: 14 Września 2018, 09:11:34 »
Co prawda półgrosze to nie moja działka ale wydaje mi się, że to uszkodzona punca literki N w słowie MAGNI. Na literę >M< jest za wąska i ma pionowe "nóżki" w porównaniu do szerszej eMki o skośnych nóżkach. Efekt daje nam widoczne pseudo-M. Przydały by się mimo wszystko lepsze zdjęcia.
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski
« Odpowiedź #55 dnia: 14 Września 2018, 14:30:28 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski
« Odpowiedź #56 dnia: 03 Października 2018, 23:45:05 »
Co prawda półgrosze to nie moja działka ale wydaje mi się, że to uszkodzona punca literki N w słowie MAGNI. Na literę >M< jest za wąska i ma pionowe "nóżki" w porównaniu do szerszej eMki o skośnych nóżkach. Efekt daje nam widoczne pseudo-M. Przydały by się mimo wszystko lepsze zdjęcia.
W półgroszach Zygmunta Augusta wykorzystywano puncę litery M z prostymi nóżkami. Poniżej prezentuję zdjęcie półgrosza również z 1547 roku z takimi M oraz z nabitą podwójnie ( normalnie oraz do góry nogami) literą M w słowie MONETA.
Co do tego półgrosza z dziwnym M-N twierdzę ( tak jak we wcześniejszym wątku przytoczonym przez Jacka), że jest to wadliwie przygotowana punca litery N.
Qui Non Proficit, Deficit.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski
« Odpowiedź #57 dnia: 04 Października 2018, 00:04:07 »
W swojej kolekcji posiadam takiego samego półgrosza M-N. Rodzi się teraz pytanie jak zakwalifikować tę monetę. Czy jako zwykłą odmianę półgrosza z 1547 roku, czy jako wariant tej odmiany? Wydaje mi się, że powinien być to wariant odmiany z 1547 roku, dla odróżnienia opisany jako MAGMI ale z adnotacją, iż jest to wadliwie przygotowana punca litery N przypominająca literę M. W polskiej numizmatyce znamy wiele monet z wadami stempla zakwalifikowanych jako odmiany lub warianty. Jak np. grosz głogowski 1506 Zygmunta Jagiellończyka z "kokardą" czy trojak malborski Zygmunta Wazy z niepełnym okręgiem pierścienia lub wspominany w tym wątku półgrosz Zygmunta Augusta MONFTA.
« Ostatnia zmiana: 04 Października 2018, 00:05:54 wysłana przez Korczaszko »
Qui Non Proficit, Deficit.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski
« Odpowiedź #58 dnia: 04 Października 2018, 04:26:30 »
Wciaz sie bede upieral, ze odmiana i wariant powinny odpowiadac zamierzonym dzialaniom, jak to opisalem w jednym z watkow slownikowych.
M-N jest dla mnie forma destruktu.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Półgrosze Zygmunta Augusta - wątek kolekcjonerski
« Odpowiedź #59 dnia: 04 Października 2018, 08:04:47 »
Wciaz sie bede upieral, ze odmiana i wariant powinny odpowiadac zamierzonym dzialaniom,

Inny przykład, grosz koronny Zygmunta Starego z 1546 roku. Wadliwie przygotowana punca E wyglądająca ja litera F. Czy klasyfikować go jako wariant odmiany tego grosza czy jako destrukt? Wiadomo że przygotowywano tylko punce liter potrzebnych do napisania legendy danej monety, nie robiono całego alfabetu. Litera F jest zbędna więc napewno powinno być to E. Ale dla przejrzystości moneta powinna być opisana SIGISMVND/PRIM*RFX/POLONIF z adnotacją o źle przygotowanej puncy E wyglądającej jak litera F.
« Ostatnia zmiana: 04 Października 2018, 10:45:28 wysłana przez Korczaszko »
Qui Non Proficit, Deficit.

 

R E K L A M A
aukcja monet