Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 14:15:14

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Grosze Zygmunta III  (Przeczytany 37692 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tytus

  • Gość
Odp: Grosze Zygmunta III
« Odpowiedź #15 dnia: 01 Grudnia 2017, 09:37:24 »
mam nadzieję że ktoś z Specjalistów-Groszowych skomentuje powyższą wersję grosza 1606...  :-\

Samogitia

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 107
    • SpodStempla
Odp: Grosze Zygmunta III
« Odpowiedź #16 dnia: 01 Grudnia 2017, 09:55:22 »
Znam :)

Ostatnio na GNDM był z lewartem w owalu i krzyżem przy piersi na aukcji, ale z innym portretem. Ja mam z tym portretem co i Ty, ale nie mam dostępu do swoich zdjęć.

No i nie jestem przekonany co do stwierdzenia, że to klejnot orderu złotego runa, ale o tym pisałem już tutaj ;)
https://spodstempla.pl/order-na-groszu-zygmunta-iii/
Zbieranie monet uzależnia... https://spodstempla.pl/

Tytus

  • Gość
Odp: Grosze Zygmunta III
« Odpowiedź #17 dnia: 01 Grudnia 2017, 10:21:25 »
...a proszę; wreszcie cenna odpowiedź  :)
a czy ten wariant z krzyżem jest uwzględniony w którymś z katalogów?

Samogitia

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 107
    • SpodStempla
Odp: Grosze Zygmunta III
« Odpowiedź #18 dnia: 01 Grudnia 2017, 10:42:17 »
Dutkowski w swoim katalogu groszy prezentowanym w kilku odcinkach Przeglądu Numizmatycznego. Bodajże dwa warianty tam miał ;)
Zbieranie monet uzależnia... https://spodstempla.pl/

bobi68

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 745
Odp: Grosze Zygmunta III
« Odpowiedź #19 dnia: 31 Grudnia 2017, 10:48:47 »
Wylicytowane, zapłacone, jeszcze nie dotarły... Jak tylko trafią w moje łapki, podam parametry.
Pozdrawiam,Robert
TPZN 031

bobi68

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 745
Odp: Grosze Zygmunta III
« Odpowiedź #20 dnia: 05 Stycznia 2018, 11:51:59 »
Obiecałem podać parametry groszy z poprzedniego postu. Właśnie doszły, zmierzone, zważone, zapakowane. Oba mają identyczną wagę - 1,5 g (dysponuję wagą o takiej dokładności). Co do średnicy:
1609: 21.48-21.53 mm
1615: 21.52-21.56
Pozdrawiam,Robert
TPZN 031

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Grosze Zygmunta III
« Odpowiedź #21 dnia: 05 Stycznia 2018, 19:18:57 »
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

bobi68

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 745
Odp: Grosze Zygmunta III
« Odpowiedź #22 dnia: 06 Stycznia 2018, 10:10:26 »
Faktycznie, cudo. Dobrze, że się herby na rewersie pomieściły... ;) Już zazdroszczę nowemu właścicielowi, ale jak na razie jest poz moim zasięgiem :(
Pozdrawiam,Robert
TPZN 031

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: Grosze Zygmunta III
« Odpowiedź #23 dnia: 06 Stycznia 2018, 13:03:20 »
https://www.ma-shops.de/brom/item.php5?id=141012005

Dziś wypatrzyłem takie cudo

Na groszu jest znak menniczy Jana Ditmara (3 jagody na gałązce i dwa listki) warto zatem dodać mały rys historyczny.
S.Tymieniecki podaje, Jan Ditmar objął mennicę poznańską 1 stycznia 1596r. po zawarciu kontraktu z H.Rudigerem. Jaki był to rodzaj umowy, nie wiadomo, gdyż kontrakt się do naszych czasów nie dochował. Mógł być dzierżawcą bądź administratorem H.Rudigera. Trudno określić dokładną datę opuszczenie mennicy poznańskiej przez Ditmara, wiadomo, że obejmując dzierżawę mennicy wschowskiej 14 lutego 1597r. i ustanawiając tam swojego administratora Ernesta Knora, Ditmar tytułował się równolegle myncarzem poznańskim i w Poznaniu zasiadał. Dopiero 12 sierpnia 1597r. w mennicy poznańskiej pojawiają się nowi myncarze Jan Brussel i Hans (Jan) Thake. Teść i zięć.
Wygląda na to, że grosze rocznika 1597 z mennicy koronnej w Poznaniu za zarządu Ditmara bito przez mniej więcej pół roku.
Inna ciekawostką jest informacją o stanie zatrudnienia w mennicy w Poznaniu. Ernest Knor w maju 1598r. napisał list do znajomego mincerza z Frankfurtu Piotra Arnberga, zachęcając go do przyjazdu do Polski. W liście wspomniał, że w Poznaniu zatrudnionych jest 12 czeladników, we Wschowie 14, a Bydgoszczy 13.   
Doctrina multiplex, veritas una

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: Grosze Zygmunta III
« Odpowiedź #24 dnia: 06 Stycznia 2018, 13:52:59 »
Znam :)

Ostatnio na GNDM był z lewartem w owalu i krzyżem przy piersi na aukcji, ale z innym portretem. Ja mam z tym portretem co i Ty, ale nie mam dostępu do swoich zdjęć.

No i nie jestem przekonany co do stwierdzenia, że to klejnot orderu złotego runa, ale o tym pisałem już tutaj ;)
https://spodstempla.pl/order-na-groszu-zygmunta-iii/

Mnie ciekawi jak podejść do daty otrzymania przez Zygmunta III Wazę Orderu Złotego Runa?
Ignacy Zagórski podaje datę 25 lutego 1601 r. jako dzień wręczenia Orderu Złotego Runa królowi ZIIIWazie, przez posła hiszpańskiego, a Pan podaje na blogu 20 stycznia 1600r. jako dzień, w którym Król został kawalerem tego Orderu.

Kiedy zatem Król, mógłby przedstawiać się z Orderem na piersi, na medalach, monetach, obrazach? Mamy jakiś dowód datowany na 1600r. z wizerunkiem Króla z Orderem?
Pozdrawiam





Doctrina multiplex, veritas una

TomekP

  • Gość
Odp: Grosze Zygmunta III
« Odpowiedź #25 dnia: 06 Stycznia 2018, 16:40:18 »
A ja zapraszam do podzielenia się komentarzami, sugestiami (zdjęciami?) etc. nt. katalogu groszy lubelskich:

https://drive.google.com/open?id=1mPWTkORepP62aH8R1WGDL_RyR6gxn8rw

Żeby nie było wątpliwości - to nie jest wersja ostateczna. Obecnie zastanawiam się, jak zaprezentować grosze nienotowane w handlu, a znane np ze zbiorów muzealnych.

Na pytania odnośnie eRek - katalog ma na celu pokazanie monet będących w "obiegu kolekcjonerskim", a więc zdecydowanie nie będzie w nim szacowania rzadkości, bo inne są zasoby muzeów, a inna ilość tych monet na rynku ;)

Tytus

  • Gość
Odp: Grosze Zygmunta III
« Odpowiedź #26 dnia: 06 Stycznia 2018, 20:07:21 »
Mogę się podzielić zdjęciami mojego egzemplarza p.97.1d, niestety w bardzo marnym stanie  :(

TomekP

  • Gość
Odp: Grosze Zygmunta III
« Odpowiedź #27 dnia: 06 Stycznia 2018, 21:03:35 »
Dziękuję! I tak całkiem niezły, szkoda tylko niedobicia, ale to niestety dość częsta wada tych monet  >:(

Miałbyś coś przeciwko temu, żebym dodał jego zdjęcie do wersji ostatecznej?

Tytus

  • Gość
Odp: Grosze Zygmunta III
« Odpowiedź #28 dnia: 06 Stycznia 2018, 21:39:20 »
Oczywiście, że nie; zwłaszcza jeśli dostanę wersję ostateczną...  ;D

TomekP

  • Gość
Odp: Grosze Zygmunta III
« Odpowiedź #29 dnia: 06 Stycznia 2018, 21:48:10 »
Oczywiście, że nie; zwłaszcza jeśli dostanę wersję ostateczną...  ;D
Jasna sprawa ;) Poprosiłbym jeszcze o dane metrologiczne  ;)

 

R E K L A M A
aukcja monet