Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 18:32:12

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Grosze Zygmunta III  (Przeczytany 37699 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Grosze Zygmunta III
« Odpowiedź #60 dnia: 03 Października 2018, 21:03:17 »
rednacz
Brrr, jaki paskudny rusycyzm :-( A wydawało mi się, że te wszystkie Cebamazapy uleciały już na trwałe z języka polskiego (nie to żebym jakoś pałał większą miłością do obecnego zaśmiecania terminami angielskimi).
Rednacz - jak siepacz. :)
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

meszuzel

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 135
Odp: Grosze Zygmunta III
« Odpowiedź #61 dnia: 04 Października 2018, 08:59:00 »

Chodzi Panu o Zygmunta III, czy całość tematu, od 1528 po rozbiory?

Zdecydowana całość. Wymyśliłem sobie, że pozbieram grosze, tak od początku do końca, nie wiem tylko jeszcze z jakim kijem na słońce się porywam :) , ale te monety mi najbardziej pasują. A na chwilę obecną najbardziej Zygmunta III.

Dzięki za info.
Wiem, że nic nie wiem

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Grosze Zygmunta III
« Odpowiedź #62 dnia: 04 Października 2018, 09:41:57 »
Zdecydowana całość. Wymyśliłem sobie, że pozbieram grosze, tak od początku do końca
Od trzech lat zbieram półtoraki a nie mam "kompletnego" żadnego rocznika. W niektórych faktycznie niewiele mi brakuje ale są to takie rodzynki, że nie wiadomo czy faktycznie istnieją bo to, że w katalogach są to na aukcjach nikt ich nie widział. A to "tylko" 14 lat. A tu grosze od początku do końca  ??? Polecam zacząć od grosza Kazimierza Wielkiego, potem już z górki ;)
A na serio powodzenia w tworzeniu kolekcji  :)
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Grosze Zygmunta III
« Odpowiedź #63 dnia: 04 Października 2018, 09:54:30 »
Od trzech lat zbieram półtoraki a nie mam "kompletnego" żadnego rocznika.
I to jest właśnie w starszej numizmatyce najpiękniejsze - zawsze jest jakiś króliczek do gonienia ;-)

meszuzel

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 135
Odp: Grosze Zygmunta III
« Odpowiedź #64 dnia: 04 Października 2018, 10:01:48 »
Dlatego trochę podchodzę do tej kolekcji w taki sposób. Być może będzie to zajęcie do końca życia, a może w międzyczasie cos zmienię i zawężę do do okresu panowania jednego władcy? Nie jestem jeszcze na 100% sprecyzowany co do tego czy całość, ale pewny jestem że grosze :) a to już coś.
Wiem, że nic nie wiem

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Grosze Zygmunta III
« Odpowiedź #65 dnia: 04 Października 2018, 11:03:01 »
I to jest właśnie w starszej numizmatyce najpiękniejsze...
Zgadzam się w 100%. A jeśli uda się znaleźć monetę nieopisaną w żadnej książce lub katalogu..... :)
Rano przy goleniu patrząc w lustro można zanucić ..." I'm the Hero, babe"....
A tak na serio gratuluje wyboru kolekcji. Co do późniejszych groszy Zygmunta III Wazy to ceny podstawowych odmian są przystepne. Schody zaczynają sie przy wczesnych groszach z końca XVI wieku. Tu trzeba przygotować sie na spore wydatki. Jeden z wielu przykładów:
http://wcn.pl/archive/69_0306?q=Grosz+1597
« Ostatnia zmiana: 04 Października 2018, 11:08:40 wysłana przez Korczaszko »
Qui Non Proficit, Deficit.

monbank1

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 377
Odp: Grosze Zygmunta III
« Odpowiedź #66 dnia: 04 Października 2018, 20:23:31 »
, a jako, że ukończyłem zbieranie PRL to robię spory skok :)
A ma kolega 10 Groszy 1973 bez znaku mennicy?
Pozdrawiam, Gerard

meszuzel

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 135
Odp: Grosze Zygmunta III
« Odpowiedź #67 dnia: 05 Października 2018, 09:18:31 »
A ma kolega 10 Groszy 1973 bez znaku mennicy?

No tak, to jeszcze nie ukończyłem. :) Ale też nie będę jej szukał, brakuje też bałwanka (5 zł 1958)

Ale wracając do groszy, to trochę poczytałem, i chyba wyrwałem w teren o którym nie miałem zielonego pojęcia. Myślę, że sporym sukcesem będzie jeśli zbiorę jakiś procent groszy.
Wiem, że nic nie wiem

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Grosze Zygmunta III
« Odpowiedź #68 dnia: 05 Października 2018, 09:24:50 »
trochę poczytałem, i chyba wyrwałem w teren o którym nie miałem zielonego pojęcia. Myślę, że sporym sukcesem będzie jeśli zbiorę jakiś procent groszy.
Na pewno nie ma Pan co się nastawiać na coś w rodzaju "kompletu", może Pan zacząć np. od jednego grosza danego typu, bez względu na rocznik; na pewno na początku nie pakował bym się w odmiany legend w danym roczniku.

Pewnym mankamentem pomysłu jest dziura pomiędzy Władysławem IV a Augustem II, którzy nie emitowali groszówek.

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Grosze Zygmunta III
« Odpowiedź #69 dnia: 05 Października 2018, 12:56:56 »
trochę poczytałem, i chyba wyrwałem w teren o którym nie miałem zielonego pojęcia. Myślę, że sporym sukcesem będzie jeśli zbiorę jakiś procent groszy.
Na pewno nie ma Pan co się nastawiać na coś w rodzaju "kompletu", może Pan zacząć np. od jednego grosza danego typu, bez względu na rocznik; na pewno na początku nie pakował bym się w odmiany legend w danym roczniku.

Pewnym mankamentem pomysłu jest dziura pomiędzy Władysławem IV a Augustem II, którzy nie emitowali groszówek.

Ale ogólnie pomysł jest dobry. Rozwijać kroczkami. Najpierw łatwy cel potem trudniejszy.

Np po jednym groszu każdego króla, który emitował te monety (wspomnianego Kazimierza nie ma co w to wliczać)
Później np po każdej odmianie (portretowy/napisowy)

Forma ta jest na tyle dobra, że jeśli Pan na początku stwierdzi, że np miedziane mi się nie podobają to można to bez większych problemów skorygować.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

meszuzel

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 135
Odp: Grosze Zygmunta III
« Odpowiedź #70 dnia: 07 Października 2018, 12:28:58 »
Np po jednym groszu każdego króla, który emitował te monety (wspomnianego Kazimierza nie ma co w to wliczać)

Dokładnie takie mam założenie. Na początku po jednym z danego króla, żeby łyknąć bakcyla na dobre a później zobaczymy jaki szlak obiorę.
Wiem, że nic nie wiem

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Grosze Zygmunta III
« Odpowiedź #71 dnia: 07 Października 2018, 15:45:50 »
...albo można poczytać katalogi i pośledzić aukcje, żeby nabrać smaku...
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

avgrexpo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 128
Odp: Grosze Zygmunta III
« Odpowiedź #72 dnia: 07 Października 2018, 22:15:10 »
Np po jednym groszu każdego króla, który emitował te monety (wspomnianego Kazimierza nie ma co w to wliczać)

Dokładnie takie mam założenie. Na początku po jednym z danego króla, żeby łyknąć bakcyla na dobre a później zobaczymy jaki szlak obiorę.

Można najpierw przez pewien czas naoglądać się monet na portalach aukcyjnych. Jak już się któreś spodobają tak, że się zaczną śnic po nocach to proponuję zakup kilku pospolitych i najtańszych sztuk. Wybrać je najlepiej patrząc na stan zachowania w kategorii podoba mi się/nie podoba mi się. Po zakupie oko nacieszyć, pomacać, poprzekładać z holdera do kapsla, z kapsla na paletkę i znowu do holdera. Następnie dalej oglądać aukcje i powoli robić spis w excelu, w jakich latach były bite, z zaznaczeniem ich cen i rzadkości występowania. Jeśli powiedzmy po miesiącu dalej będą ucztą dla oka można rozpoczynać kolekcję. Jeżeli natomiast nie będzie większych emocji to cały cykl można zacząć od nowa tym razem np. z tymfem, półgroszem, szelągiem. W oczekiwaniu na nową perłę w kolekcji warto też osłodzić czas oczekiwania książką historyczną, która przybliży tło historyczne. Przyjemniej się później bierze w rękę np. półtoraka z Siedmiogrodu, albo ogląda na trojaku wąsatego jegomościa, przeczytawszy wcześniej np. biografie Stefana Batorego. Kiedy już klamka zapadnie, pozostanie pielęgnacja nałogu, czego szczerze życzę : )

bobi68

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 745
Odp: Grosze Zygmunta III
« Odpowiedź #73 dnia: 14 Listopada 2018, 11:32:46 »
Zacząłem budować kolekcję groszy (od Zygmunta I) dobre "kilka" lat temu. Na początku miały to być grosze zbierane "rocznikowo", ale z czasem zbiór (całkiem niespodziewanie ;)) rozrastał się o kolejne działy: wpadł mi w ręce katalog aukcyjny Kuenkera z kolekcją monet pomorskich profesora Hahna - grosze pomorskie, kilka groszy praskich (od Wacława II), grosze Prus Książęcych, monety srebrne Sasów (1/24 talara - reichsgrosche), monety litewskie, gdańskie, ryskie, elbląskie, toruńskie, kilka groszy śląskich. W tej chwili groszy koronnych Zygmunta III mam w kolekcji ponad 30 (tylko od 1604 r. - starsze przede mną) i świadomość, że pełnej kolekcji nie zbiorę z prostego powodu - finanse. Ale najzabawniej jest "gonić króliczka". Co do literatury: monografie mennic, katalogi, katalogi aukcyjne, strony firm numizmatycznych, książki o historii ogólnej (zebrała się spora biblioteczka, ostatnio wzbogacona o "Nummus et historia" - zbiór artykułów poświęconych prof. Ryszardowi Kiersnowskiemu w sześćdziesięciolecie urodzin). Z bardziej praktycznych porad: od dłuższego czasu archiwizuję dobre fotografie groszy sprzedawanych na aukcjach. Bardo dobry materiał poglądowy i podstawa do katalogu groszy. Ta "kolekcja" liczy już dobre kilkanaście(?) kilkadziesiąt(?) tysięcy pozycji...
Pozdrawiam i zachęcam, przednia zabawa do końca życia :D
Pozdrawiam,Robert
TPZN 031

Tytus

  • Gość
Odp: Grosze Zygmunta III
« Odpowiedź #74 dnia: 19 Listopada 2018, 09:32:34 »
Właśnie sprzedany, ciekawy grosz Zygmunta III z nieopisaną inskrypcją awersu: SIGISMV:III.DG REXP.M.DL  :)

 

R E K L A M A
aukcja monet