Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
25 Wrzesień 2018, 06:42:52

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 [2]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Rozważania na temat "Katalogu monet polskich 1506 - 1573"  (Przeczytany 3929 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Korczaszko
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
Ojciec i Syn (Zygmunt I i II)

« Odpowiedz #15 : 29 Październik 2017, 23:37:43 »

Przechodzimy do groszy koronnych. Na początku chciałbym się zająć rocznikami pierwszej emisji, czyli monetami wybitymi w latach 1526-1529. W katalogu J. Kurpiewski opisał 1 odmianę z 1526 roku, 7 odmian z 1527 roku, 3 odmiany z 1528 roku i 2 odmiany z 1529 roku. Grosze z tych lat mają dwa wzory wykonania. Pierwszy ma koronę gotycką oraz legendę
A:SIGISMVND9/*PRIM9:REX*/POLONIE/:HERB ODROWĄŻ:
R:MONETA:REGNI:POLONIE:1526::
Taki wzór groszy bito w latach 1526 i 1527. Są to rzadsze odmiany, niż przedstawiono w katalogu. Monet z datą 1526 i takim wzorem stempla pojawiła się 19 razy na rynku, na przestrzenie wielu lat. Sądzę, że można jej przypisać  rzadkość RR (w katalogu określona jako R3).
Natomiast ta odmiana stempla z roku 1527 pojawiła się na rynku 14 razy, czyli można ja określić jako RRR (w katalogu R1). Mniejsza ilość tej odmiany z 1527 roku może być spowodowana tym, iż w 1526 bito tylko ten wzór grosza, a rok później ten wzór bito na początku roku, a później zmieniono wygląd monety, tzn. inny jest wzór Orła, korona jest renesansowa, zmienił się również wygląd legendy. Autor wyszczególnia dwa rodzaje korony renesansowej oraz Orła w tym roczniku, oczywiście mogę się mylić, ale dotychczas we wszystkich groszach z 1527 roku z tym wzorem stempla widziałem tylko jeden rodzaj korony oraz jeden rodzaj Orła, jedyną różnicą jaką znalazłem w tym roczniku i tym stemplu są wielkości rozetek oraz drobne różnice interpunkcyjne, ale wydaje mi się że są one spowodowane niedobiciem stempla. Odmiana z koroną renesansową jest też dość popularna, więc powinna NIE mieć R jako rzadkości. Co do odmiany ze skrócona datą 5Z7 (opisana w katalogu pod numerem 44) ze stopniem rzadkości R2 to przyznam się, że takiej monety nie widziałem. Taka forma daty mogła być spowodowana niedobiciem stempla, podwójnym biciem z przesunięciem legendy, ale również błędem mincerza przy wykonaniu stempla, jednoznacznie nie można negować istnienia takich groszy. Jeśli ktoś poosiada takowy w swojej kolekcji, BARDZO PROSZĘ O ZDJĘCIA.
Pod numerem 43 opisany jest PIEFORT GROSZA Z 1527 roku. Jak wiemy piefort  [z francuskiego pied-fort ‘mocna stopa’]był monetą odpowiadającą stemplowi oryginału, ale znacznie większą lub grubszą  i o cięższej masie, często również bitą w złocie. Mogła to być wersja próbna, do prezentacji władcy i dworowi, jak również prezenty dla wysoko postawionych  gości władcy. Są to monety UNIKALNE, często opisane w literaturze, ale teraz niedostępne (straty powojenne, skrytki bankowe Mrugnięcie).
Posiadam grosz z 1527 roku z błędnie wykonanym stemplem Rewersu (zdjęcie poniżej). Na monecie jest wybite REGIN zamiast REGNI. Nigdy się nie spotkałem z drugim takim egzemplarzem, wydaje mi się, że tą monetę można zakwalifikować do rzadkości RRRR.

* gotyk.jpg (81.39 KB, 624x312 - wyświetlony 49 razy.)

* regin.jpg (90.28 KB, 624x312 - wyświetlony 64 razy.)

Człowiek uczy się całe życie, rodzi się głupi a umiera głupszy Uśmiech
Korczaszko
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:

« Odpowiedz #16 : 30 Październik 2017, 00:16:48 »

W 1528 roku autor znów prezentuje dwa wzory koron oraz Orłów na stemplu. Ja znów znalazłem tylko jeden wzór korony oraz Orła w tym roczniku. Zaznaczona jest też odmiana z gwiazdką w legendzie, wydaje mi się, że jest to mała rozeta, gdyż tak samo jak w groszach z 1527 roku znalazłem tylko taką różnicę na monetach z tego rocznika. Moneta jest popularna, NIE powinna mieć R jako rzadkość.
W  roku 1529 mamy tylko dwie odmiany groszy, z różnicą w legendzie. Na jednych jest POLONI a na drugich POLONIE. Nie zgodzę się tylko co do oznaczenia stopni rzadkości, autor obie odmiany klasyfikuje jako R. Ja odmianie z POLONIE nie dałbym nic, moneta jest bardzo popularna na rynku. Natomiast odmiana z POLONI powinna mieć RRR. Posiłkując się dostępnymi archiwami WCN jak i Antykwariatu Numizmatycznego Michała Niemczyka policzyłem, że odmian z POLONIE zostało sprzedanych 118 sztuk, natomiast w tym samym okresie odmian z POLONI pojawiło się 6. Widać jak duża jest rozbieżność w dostępności danej odmiany, dlatego takie zróżnicowanie w rzadkości tych monet. Ja sam nie posiadam odmiany z POLONI, i gdyby ktoś miał i chciał sprzedać proszę o wiadomość na priv  Mrugnięcie.

* 1529.jpg (69.38 KB, 624x312 - wyświetlony 43 razy.)

xallax
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Legitymacja: TPZN nr 038
Zainteresowania:
Półgrosze Jagiellonów, Monety II RP

« Odpowiedz #17 : 30 Październik 2017, 17:29:07 »

Z tym określeniem stopnia rzadkości, to rzadko kiedy będzie miało pokrycie, bo katalog jest sprzed ery wykrywaczy.
Korczaszko
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:

« Odpowiedz #18 : 30 Październik 2017, 18:12:08 »

Proszę zauważyć, że w zasadzie rzadkości zostały obniżone z R do ich braku, natomiast u kilku odmian podniosłem rzadkość. Jest to wynikiem długotrwałej obserwacji rynku numizmatycznego, sumowaniem poszczególnych odmian i ich dostępności. W czasach kiedy J. Kurpiewski przygotowywał ten katalog nie było takich możliwości jak teraz. Dlatego wiele monet ma ustaloną przypuszczalną rzadkość, nie mającą nic wspólnego ze stanem faktycznym. Do tego nasz rynek od pewnego czasu systematycznie jest zalewany monetami ze wschodu. Wszystko to powoduje, iż monety tracą na rzadkości. Ale staram się wykazać że niektóre odmiany są rzadsze niż w katalogu, oraz pokazać "odmiany" które nie powinny się w nim znaleźć. Dlatego zależy mi, abyśmy wszyscy tworzyli ten wątek. Proszę też prezentować tu odmiany monet, których nie ma w katalogu. Może właśnie to jest początek do opracowania nowego wydawnictwa z monetą Zygmunta I Starego.

Strony: 1 [2]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM