Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 11:09:17

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: "Kopie kolekcjonerskie"  (Przeczytany 10555 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
"Kopie kolekcjonerskie"
« dnia: 21 Października 2017, 09:46:04 »
Tak na wszelki wypadek, jakby pojawił się któryś wyrób w gustownym plastykowym pudełeczku:

http://www.antiquanova.com/Rome-and-Etruria-c3_0_1.htm

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: "Kopie kolekcjonerskie"
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Października 2017, 12:35:26 »
To nie portrety, lecz karykatury paskudne! - ale może to i lepiej, bo trudno dać się na to nabrać...
ZM

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: "Kopie kolekcjonerskie"
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Października 2017, 19:01:30 »
Same Zygmunty  ;D
Proponuję dać do działu "humor"
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Jarasek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 178
Odp: "Kopie kolekcjonerskie"
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Października 2017, 21:18:18 »
Sezon polowań uważam za otwarty :) Tę "replikę" w chińskim markecie można dostać za kilka euro.
http://www.antiquanova.com/Augustus-Aureus-Rome-27-BC-14-AD-fine-gold-replica-coin-d233.htm

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: "Kopie kolekcjonerskie"
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Października 2017, 21:23:10 »
To nie portrety, lecz karykatury paskudne! - ale może to i lepiej, bo trudno dać się na to nabrać...
Większość jest straszliwa, ale nie jestem taki pewien, czy coś z Grecji nie skusi kogoś na zasadzie "o, moja pierwsza antyczna moneta".

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: "Kopie kolekcjonerskie"
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Października 2017, 21:28:06 »
Sezon polowań uważam za otwarty :) Tę "replikę" w chińskim markecie można dostać za kilka euro.
http://www.antiquanova.com/Augustus-Aureus-Rome-27-BC-14-AD-fine-gold-replica-coin-d233.htm
Nawet nie patrzyłem, do jakich cen dochodzą te cuda, myślałem że to taki "Chińczyk razy pięć" :-) Tutaj pojechali po bandzie.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: "Kopie kolekcjonerskie"
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Października 2017, 21:33:55 »
Same Zygmunty  ;D
Proponuję dać do działu "humor"
Oj, nie same ;-)
 

Czarownik z Oz i blaszany drwal


Wespazjan jako August III


Brakujące ogniwo teorii ewolucji?

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: "Kopie kolekcjonerskie"
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Października 2017, 21:42:05 »
Kinoli dwóch
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: "Kopie kolekcjonerskie"
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Października 2017, 23:00:23 »
No cóż, ci dwaj chyba wzorowani na postaciach Rzymian w komiksie o Asterixie.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Obolvs

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 161
  • Legitymacja: TPZN nr 079
    • Zapiski ze Starej Leśniczówki – blog numizmatyczno-historyczny
Odp: "Kopie kolekcjonerskie"
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Listopada 2017, 11:49:56 »
W sklepie internetowym z przywołanego odnośnika sprzedawane są kopie antykwaryczne wykonane przez czeskiego medaliera, który każdą kopię znaczy charakterystyczną puncą "S", czyli pierwszą literą swojego nazwiska. Tenże medalier nazywa się Petr Soušek z Brna. Kopie są wykonane z dobrego srebra i złota oraz w metalach nieszlachetnych np. aluminium dla uboższych turystów - stąd rozrzut cenowy monet w kolorach "srebrnym" i "złotym".

Tę "replikę" w chińskim markecie można dostać za kilka euro.
http://www.antiquanova.com/Augustus-Aureus-Rome-27-BC-14-AD-fine-gold-replica-coin-d233.htm

Może Pan podzielić się śnurkiem do tego chińskiego marketu? Z tego co mi wiadomo p. Soušek nie potrzebuje chińskich kanałów dystrybucyjnych.

O jakości wykonania kopii antycznych monet nie wypowiem się, ale średniowieczne czeskie monety nie są źle wykonane. Bez puncy "S" w niektórych przypadkach łatwo o fatalną pomyłkę kosztującą niemałe pieniądze, zwłaszcza jak ktoś się nie zna a jest pazerny, jednakże tak jak powyżej napisałem p. Soušek zawsze znaczy swoje kopie. Oczywiście zawsze znajdzie się jakiś nikczemnik, który usunie puncę, podniszczy kopię, nałoży patynę i będzie oferować jako oryginał. Nawet znam jeden taki przypadek z czeskiego podwórka.
Kopie czeskich monet są sprzedawane w wielu szacownych czeskich muzeach i na zamkach, nie widzę w tym nic zdrożnego. To nie jest producent falsyfikatów. Zanim się opublikuje coś warto najpierw zrobić "razwiedke".

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: "Kopie kolekcjonerskie"
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Listopada 2017, 12:15:23 »
[Czeski medalier] każdą kopię znaczy charakterystyczną puncą "S".
Oj, niestety, nie każdą. Z załączonych w wątku zdjęć chociażby "Wespazjan" nie ma puncy.

To nie jest producent falsyfikatów
Takie stwierdzenie nigdzie w wątku nie padło. Zakładając wątek sugerowałem, że dotyczy on tzw. "kopii kolekcjonerskich" i że warto je zapamiętać na wypadek, gdyby pojawiły się na rynku wtórnym jako oryginały.

Obolvs

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 161
  • Legitymacja: TPZN nr 079
    • Zapiski ze Starej Leśniczówki – blog numizmatyczno-historyczny
Odp: "Kopie kolekcjonerskie"
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Listopada 2017, 13:59:51 »
Może dlatego nie ma puncy bo kopia wykonana jest z cyny, a nie srebra jak w oryginale? Pan jest specjalistą od rzymskich monet, czy nie jest to przypadkiem jakiś fantazyjny wyrób?
Producent tworzy na zamówienie przeróżne fantazyjne produkty z żetonami burdelowymi włącznie. Jest medalierem, żyje z tego...
Zauważyłem również, że kopie mosiężne nie mają puncy. Jeśli są wątpliwości zawsze należy je od razu wyjaśniać, aby nie żyły własnym życiem jako półprawdy albo kłamstwa.
E-mail p. Petra jest dostępny publicznie querd @ centrum.cz - można więc wyjaśnić czemu kopie ze srebra i złota są "opuncowane", a wykonane z cyny i mosiądzu puncy nie mają klepniętej.

Dodam jeszcze, że najstarsze kopie mają nabitą puncę "S", przy czym litera przypomina błyskawicę.

Takie stwierdzenie nigdzie w wątku nie padło.

Nie padło, ale dział zowie się "Informacje o falsach". Każdy kto tu wchodzi szuka informacji o falsyfikatach na szkodę kolekcjonerów.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: "Kopie kolekcjonerskie"
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Listopada 2017, 20:13:11 »
Może dlatego nie ma puncy bo kopia wykonana jest z cyny, a nie srebra jak w oryginale? Pan jest specjalistą od rzymskich monet, czy nie jest to przypadkiem jakiś fantazyjny wyrób?
Nie, to są naśladownictwa rzeczywistych monet, aczkolwiek tak pokraczne, że nikt ich jako oryginałów raczej nie kupi. Gorzej (albo lepiej jeśli ktoś lubi takie wyroby) z Grecją - czy jak Pan mówi z Czechami.

Takie stwierdzenie nigdzie w wątku nie padło.

Nie padło, ale dział zowie się "Informacje o falsach". Każdy kto tu wchodzi szuka informacji o falsyfikatach na szkodę kolekcjonerów.
No tak, ale tylko dlatego, że nie dorobiliśmy się działu "Produkty monetopodobne, które obecnie nie są sprzedawane jako falsy, ale jeśli zostaną nabyte przez kogoś nieuczciwego szybko mogą nimi się stać" ;-)

Jarasek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 178
Odp: "Kopie kolekcjonerskie"
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Listopada 2017, 23:54:36 »
"Może Pan podzielić się śnurkiem do tego chińskiego marketu? Z tego co mi wiadomo p. Soušek nie potrzebuje chińskich kanałów dystrybucyjnych."

Niestety produktu o którym pisałem nie ma już w ofercie ale zamieszczam zdjęcie denara Trajana.
Dla objaśnienie zdjęcia od góry: Oryginał, replika pana Souśeka oraz chińiski kanał dystrybucyjny.
Szkoda, że medalier nie spojrzał na oryginał tylko na nieudany produkt trajanopodobny z chińskiego kanału dystrybucyjnego. Tak to w każdym razie wygląda.
Oczywiście nie umniejszam zdolności tego "medaliera" ale w tym przypadku coś poszło nie tak.
Wyrób "medaliera" wygląda na ciśnieniową kopię chińskiej monety wykonaną w srebrze do której dodane literkę S i mały znaczek pod kulą.

https://pl.aliexpress.com/item/Type-18-Ancient-Roman-COIN-COPY-FREE-SHIPPING/32328262463.html?spm=a2g0s.8937420.0.0.44L9MK
« Ostatnia zmiana: 05 Listopada 2017, 09:52:35 wysłana przez Jarasek »

Obolvs

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 161
  • Legitymacja: TPZN nr 079
    • Zapiski ze Starej Leśniczówki – blog numizmatyczno-historyczny
Odp: "Kopie kolekcjonerskie"
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Listopada 2017, 23:49:49 »
Zwróciłem się jeszcze w ub. sobotę z oficjalnym zapytaniem do właściciela sklepu Antiquanova dlaczego kopie wykonane z cyny i mosiądzu nie są oznaczone puncą "S".
Otrzymałem odpowiedź następnego dnia tj. w niedzielę 5 listopada i nie pomyliłem się. Kopie wykonane z metali nieszlachetnych nie są w ogóle znaczone puncą bo "mosiądz/cyna są wyraźnie inne niż złoto/srebro".
Trudno się z tym nie zgodzić. Mosiądz to nie złoto tak jak psie odchody to nie czekolada szwajcarska. To chyba rozumie się samo przez się i nie wymaga egzegezy.

Na marginesie, oferowanie mosiądzu jako złoto brzydko pachnie kryminałem - nikt w tym sklepie tego nie robi. Jeśli ktoś wyłapie mosiężną kopię oferowaną na aukcji jako oryginalna moneta ze złota to chyba wie co robić.

"Chińczyk" (nr 3, ostatnia kopia) powstał na podstawie "Czecha" (nr 2, środkowa kopia), nie na odwrót. Ten mały znaczek pod kulą to zapewne czeska cecha probiercza, byle kto tego nie może nabijać, proszę mi wierzyć.

Ponadto skoro te kopie są aż takie odrażające, że ślepiec je odróżni od oryginalnych monet to po co takie larum.
Kopie monet wykonane ze złota i srebra są znaczone, metal nieszlachetny łatwo odróżnić od szlachetnego (kolor, ciężar, właściwości chemiczne etc.). Dla mnie nie ma problemu i nie ma sprawy.
Może ten dział powinien się nazywać "Łowcy oszustów", po co się bawić w jakieś eufemizmy. Gorzej jak ktoś zostanie pomówiony, a pomówiony pozwie "łowce" i wygra trwającą całe wieki sprawę.

Nie będę rzecznikował dla tej firmy bo szkoda czasu na oczywiste oczywistości, więc zachowajcie się Państwo profesjonalnie i zróbcie "śledztwo" zamiast klepać posty na forum i wyprodukujcie jakiś rzeczowy artykuł na ten temat. Chętnie przeczytam.
"Śledztwo" to za dużo powiedziane, bo jaki problem skontaktować się zarówno z jednym jak i drugim panem z Czeskiej Republiki i wszystko wyjaśnić. Trzeba tylko chcieć.

 

R E K L A M A
aukcja monet