Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 16 Kwietnia 2024, 10:24:32

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Nowinki z AliExpress nad Wisłą  (Przeczytany 9899 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Nowinki z AliExpress nad Wisłą
« Odpowiedź #15 dnia: 20 Grudnia 2017, 09:10:44 »
może im nie przeszkadzały stawki po 13 asów.

A jeśli ktoś wchodząc do gry chciał przebić tego, co wcześniej podbił do dwunastu?

Teoretycznie możliwa jest też gra, w której gracze wcześniej nie ujawniają pozostałym, ile postawili na pewne zdarzenie. Dopiero, gdy ono nastąpi (lub nie) odwracają Pan Cysorza (albo w wersji bardziej zabawowej - figlującą parkę) i wygrywa ten, kto zaryzykował najwięcej.

Chodziło mi o to, że nie pasuje mi założenie prostego zastępnika określonej kwoty - rzucam na stół trzynaście asów, bo tyle mam dopełnić do stawki, by pozostać w grze. Można wymyślić jeszcze co najmniej kilka innych reguł, ale takie pomysły sprowadzają się do interpretacji, którą zaproponowałem na początku, czyli czegoś w rodzaju kart do gry.

Myślałem np. o wprowadzeniu do gry więcej niż jednej "talii" - 16 żetonów to jednak dość mało, kiedy w grze bierze udział więcej osób, 32 czy 48 daje więcej możliwości, mamy wtedy też "kolory" - np. szóstkę z Augustem, szóstkę z Liwią, szóstką z Augustem i Liwią.

Mój pomysł na rozgrywkę to losowanie z sakiewki trzech (czterech, pięciu) żetonów i rzucenie ich na stół - zliczamy sumę liczb z tych, które upadły cysarzem do spodu, wygrywa ten, który ma więcej.

Czy liczby na tych żetonach ściśle odpowiadają pewnym awersom czy też są to przyporządkowania losowe? Aczkolwiek można też założyć, że taki żeton był pod coś wsuwany, zasłaniany dłonią etc.
One mi wyglądają jak od różnych kompletów, tak jakby wziąć po jednej karcie z przypadkowych talii - te np. wyglądają mniej więcej jak z jednego:




Poza wersjami "cesarskimi" i "lupanarowymi", są też pośrednie, takie w sam raz kojarzące się z dobrą zabawą przy kielichu falerna, tak jak ta tessera z menadą/bachantką trzymającą tyrs:

czy też ta, z trzema tańczącymi muzami:
« Ostatnia zmiana: 01 Stycznia 2021, 20:06:14 wysłana przez zenonmoj »

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Nowinki z AliExpress nad Wisłą
« Odpowiedź #16 dnia: 21 Grudnia 2017, 08:49:52 »
Przejrzałem większą próbkę tesser na acsearch i tak na szybko w ciągu ostatnich ~10 lat sprzedano:

- z popiersiami cesarskimi sztuk 93 (63,3%)
- ze scenkami erotycznymi sztuk 34 (23,1%)
- innych (muzy, Bachusy, kwadrygi itp) sztuk 20 (13,6%)

Razem 147

Zdaję sobie sprawę, że niektóre egzemplarze mogą się tutaj powtarzać. Nic nie stoi na przeszkodzie żeby ten sam żeton był sprzedany więcej niż raz przez ten sam czy różne domy aukcyjne, ale nie są to przecież żadne badania naukowe, tylko takie sobie zgrubne przybliżenie.

Zastanowiła mnie przy tym mała ilość żetonów z liczbą XVI - być może usiłujemy rozszerzyć na siłę używany zakres liczb, kończący się pierwotnie na piętnastce. Szesnastki są tylko dwie - jedna z IV wieku (Większość to jednak stylistycznie wiek I), a druga z dodatkową literą A przed liczbą:

https://www.acsearch.info/search.html?id=2683477

Motyw bachiczny na awersie (panowie ugniatający świeże winogrona) pasuje jak najbardziej do stylistyki pozostałych tesser, natomiast napis A XVI jest tłumaczony przez sprzedawcę jako określenie dnia (A[d die Kal.] XVI - szesnasty dzień przed kalendami), w którym posiadacz tessery może wymienić ją na określony produkt (wino?). Nie wydaje mi się to zbyt prawdopodobne - co prawda kalendarz rzymski operuje mniej więcej datami z zakresu do XVI, ale
- zawsze jest to określenie, czy data dotyczy dnia przed kalendami, nonami czy idami, brak tej informacji wprowadza bardzo dużą niejednoznaczność
- brak miesiąca wskazywałby na wymianę tessery w bardzo szybkim terminie po jej wydaniu ("a przyjdź se człowieku w jakikolwiek dzień szesnasty przed kalendami dowolnego miesiąca, choćby za pół roku" nie wygląda zbyt przekonująco); właściwie to dlaczego nie wydać od razu określonego towaru, tylko bawić się w tessery?
- część dat w rzymskim kalednarzu przekracza zakres XVI - w skrajnym przypadku mamy nawet dzień XIX przed kalendami, ogółem dat zapisywanych jako XVII, XVIII i XIX przed kalendami mamy w całym roku 21, to dość sporo jak na całkowity brak tesser z tymi liczbami (przynajmniej ja takich nie widziałem).

Być może skrót "A" możnaby rozwinąć moim zdaniem jako "absolvo" w znaczeniu "spłaciłem", czyli że za tesserę wniesiono opłatę w wysokości XVI [asów, czyli denara?], co upoważnia do użycia jej jako ekwiwalent wzmiankowanej kwoty. A czy oznacza to wymianę na jakieś dobra, czy użycie w grze za określoną stawkę, czy coś jeszcze innego, tego pewnie się nie dowiemy...

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Nowinki z AliExpress nad Wisłą
« Odpowiedź #17 dnia: 21 Grudnia 2017, 09:44:58 »
W przypadku tych żetonów i dziwnego zestawienia wizerunków cesarskich i mniej lub bardziej frywolnych scenek ,jedyne co mi przychodzi do głowy to różnego rodzaju igrzyska.Możliwe że rozrzucano je wśród ludności w celu odbioru  numerowanych nagród .
Jedną z nich mogła być np wizyta w burdelu  ;)
« Ostatnia zmiana: 21 Grudnia 2017, 09:51:17 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Nowinki z AliExpress nad Wisłą
« Odpowiedź #18 dnia: 21 Grudnia 2017, 10:11:15 »
W przypadku tych żetonów i dziwnego zestawienia wizerunków cesarskich i mniej lub bardziej frywolnych scenek ,jedyne co mi przychodzi do głowy to różnego rodzaju igrzyska.Możliwe że rozrzucano je wśród ludności w celu odbioru  numerowanych nagród .
Jedną z nich mogła być np wizyta w burdelu  ;)
I tak jak Imperium długie i szerokie zawsze mieściło się to w zakresie I-XV (XVI)?

Tutaj krótki opis kompletu 15 kościanych tesser, znalezionych w dziecięcym grobie w Kerczu na Krymie, czyli jednak niemal na pewno gra, rozpowszechniona także poza granicami Imperium Romanum:

http://blogs.warwick.ac.uk/numismatics/entry/lets_play_with/

 

R E K L A M A
aukcja monet