Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
23 Wrzesień 2018, 19:39:36

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: "Nienotowany i nieopisany w Igerze trojak 1597 ;) "  (Przeczytany 1840 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Tytus
Rada Oficerów TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Zainteresowania:
Monety Polski królewskiej

x

« : 26 Październik 2017, 09:27:12 »

Nawiązuję do ciekawego wpisu blogowego: https://numizmatypolski.blogspot.ch/2017/10/nienotowany-i-nieopisany-w-igerze.html dotyczącego popularnego trojaka bydgoskiego.
Autor nie zwrócił uwagi na fakt, że i sama kryza w tym jak i w B.97.3 może być różnie zbudowana: zwykle przekrój kołnierza ma kształt "łezki" ale bywają też trójkąciki (jak Nr 2431) a nawet kółka jak na przykładzie poniżej

* Sig III 3 gr 1597 Bydgoszcz B.97.3a 3x av (Copy).jpg (233.86 KB, 1000x991 - wyświetlony 73 razy.)
Optimus_Prime
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
szóstaki

« Odpowiedz #1 : 26 Październik 2017, 10:51:59 »

Dobrze, że Pan dodał "popularnego". Autor wpisu na blogu zachowuje się tak jakby odkrył Amerykę, a przecież "odkrył" jedynie kolejny stempel tej odmiany.
Wojciech_Opioła
Rada Oficerów TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Stowarzyszenie:
Poszukiwacze monet- Coins Prospectors-prezes i założyciel , Monety Zygmunta III Wazy-blog, TPZN Legitymacja nr.105
Zainteresowania:
orty gdańskie, monety Zygmunta III Wazy, XVII wiek w numizmatyce

kolekcjonerzy to ludzie szczęśliwi

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 26 Październik 2017, 11:20:38 »

Dokładnie! Kilka razy mu mówiłem, że to nic niezwykłego...

Monety Zygmunta III Wazy - blog  - autor https://monetyzygmunta.blogspot.com/
Poszukiwacze monet - Coins Prospectors - prezes https://www.facebook.com/groups/974043932688354/?fref=ts
TPZN - legitymacja nr. 105
Tytus
Rada Oficerów TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Zainteresowania:
Monety Polski królewskiej

x

« Odpowiedz #3 : 26 Październik 2017, 12:43:51 »

Jasna sprawa... Wstawiłem wątek bo dzięki takim spostrzeżeniom uczymy się PATRZEć (!).
A patrzeć i WIDZIEć to jeszcze następny stopień wtajemniczenia ;-)
Autor jednak wyraźnie nie ukrywa swojego aspektu pekuniarnego/merkantylnego  co mu na plus liczę...
Numizmat 21
Gość
« Odpowiedz #4 : 26 Październik 2017, 14:55:55 »

Witam!
Widzę, że rozpoczęliście dyskusję na temat mego nowego wpisu. Odnośnie kryzy jest to słuszna uwaga, jednak ja mam na myśli nie tyle kryzę czy interpunkcję lecz wygląd całego popiersia władcy. Reszta jest tylko, można rzec wskazówką.
Ł.Cieśla
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
Trojaki Wschowa ZIIIWaza

« Odpowiedz #5 : 08 Grudzień 2017, 11:52:52 »

Witam
Tylko 18 mm średnicy przy wadze 2,29 grama?
Czy Kolega może wrzucić zdjęcia awersu i rewersu z zaznaczeniem, gdzie wypada nominał III na awersie?
Chodzi mi o zorientowanie się w skali przesunięcia awersu względem rewersu i wzajemne usytuowanie tych "niedobić" z obu stron.
Pozdrawiam

Doctrina multiplex, veritas una
Ł.Cieśla
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
Trojaki Wschowa ZIIIWaza

« Odpowiedz #6 : 08 Grudzień 2017, 14:12:13 »

Witam!
Widzę, że rozpoczęliście dyskusję na temat mego nowego wpisu. Odnośnie kryzy jest to słuszna uwaga, jednak ja mam na myśli nie tyle kryzę czy interpunkcję lecz wygląd całego popiersia władcy. Reszta jest tylko, można rzec wskazówką.

Witam Kolegę.
Notowany był ten awers trojaka na aukcji WCN nr 32/329 w 2005r. Katalog T.Igera powstał w 2008r., a współautorami są m.in. Panowie Marek Kondrat i Ryszard Kondrat, wówczas właściciele Warszawskiego Centrum Numizmatycznego. Od dnia 01 lipca 2017r. tylko Pan Marek Kondrat jest formalnie właścicielem Centrum.
Być może trojaczek nie trafił do katalogu, bo słabo się odbiły na rewersie herby, ale moim zdaniem szkoda bo awers jest całkiem przyjemny, z uwagi na piękno patyny, wyrazistość rantu, liter i niektórych detali popiersia, np. zarost i kropkowanie brody widać wyśmienicie.

Załączam zdjęcia obu trojaków, zaznaczając cechy wspólne obu monet, na dowód, że wybito je stemplem z identycznym rysunkiem.
Trojak z aukcji obróciłem o 11,5 stopnia w prawo. 

Gratuluję pasji i nie ma się co przejmować krytyką, bo jak mówi powiedzenie: "...pomyłek nie popełnia tylko ten, co nic nie robi...".

PS: Chciałbym obejrzeć zdjęcia z zaznaczonymi przesunięciami awersu względem rewersu (niedobicia).

* WCN nr 32-329.jpg (266.35 KB, 853x817 - wyświetlony 73 razy.)

* Z bloga.jpg (194.12 KB, 858x817 - wyświetlony 63 razy.)

Doctrina multiplex, veritas una
Numizmat 21
Gość
« Odpowiedz #7 : 14 Grudzień 2017, 18:44:06 »

Witam!

Witam Kolegę.
Notowany był ten awers trojaka na aukcji WCN nr 32/329 w 2005r. Katalog T.Igera powstał w 2008r., a współautorami są m.in. Panowie Marek Kondrat i Ryszard Kondrat, wówczas właściciele Warszawskiego Centrum Numizmatycznego. Od dnia 01 lipca 2017r. tylko Pan Marek Kondrat jest formalnie właścicielem Centrum.
Być może trojaczek nie trafił do katalogu, bo słabo się odbiły na rewersie herby, ale moim zdaniem szkoda bo awers jest całkiem przyjemny, z uwagi na piękno patyny, wyrazistość rantu, liter i niektórych detali popiersia, np. zarost i kropkowanie brody widać wyśmienicie.

Załączam zdjęcia obu trojaków, zaznaczając cechy wspólne obu monet, na dowód, że wybito je stemplem z identycznym rysunkiem.
Trojak z aukcji obróciłem o 11,5 stopnia w prawo. 

Gratuluję pasji i nie ma się co przejmować krytyką, bo jak mówi powiedzenie: "...pomyłek nie popełnia tylko ten, co nic nie robi...".

PS: Chciałbym obejrzeć zdjęcia z zaznaczonymi przesunięciami awersu względem rewersu (niedobicia).

Witam!
Ma Pan rację. W katalogu go nie ma lecz na aukcji był. Widocznie przeglądając archiwum nie przyjrzałem mu się dobrze lub go pominąłem. Bardzo dziękuję za uwagę  Uśmiech
Stanisław
Stały bywalec
Poland Poland

« Odpowiedz #8 : 14 Grudzień 2017, 20:39:23 »

Jeśli będziemy szukać odmian na sile ,przy monetach bitych ręcznie, to każda moneta jest inna. Tylko czemu to służy?
monbank1
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
monety groszowe

« Odpowiedz #9 : 15 Grudzień 2017, 00:24:13 »

Mam pytanie do kolegów "Trojakowców",
które trojaki (z jakich mennic) były bite ręcznie, a które walcowane?
qcho
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Legitymacja: TPZN nr 068
Zainteresowania:
Naśladownictwa i imitacje trojaków

« Odpowiedz #10 : 15 Grudzień 2017, 09:55:00 »

Mam pytanie do kolegów "Trojakowców",
które trojaki (z jakich mennic) były bite ręcznie, a które walcowane?

Polecam bardzo ciekawy dział:

http://forum.tpzn.pl/index.php/board,94.0.html

A później można przejrzeć Igera na WCN albo papierowego i odpowiedzi same przyjdą.

jarek
monbank1
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
monety groszowe

« Odpowiedz #11 : 15 Grudzień 2017, 18:44:03 »

Dziękuję.
Nie wiedziałem, że aż taki poważny (szeroki) temat. Nie na jeden wieczór.
Temat rzeka! Uśmiech
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM