Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 00:56:52

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: "Nienotowany i nieopisany w Igerze trojak 1597 ;) "  (Przeczytany 5746 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tytus

  • Gość
"Nienotowany i nieopisany w Igerze trojak 1597 ;) "
« dnia: 26 Października 2017, 09:27:12 »
Nawiązuję do ciekawego wpisu blogowego: https://numizmatypolski.blogspot.ch/2017/10/nienotowany-i-nieopisany-w-igerze.html dotyczącego popularnego trojaka bydgoskiego.
Autor nie zwrócił uwagi na fakt, że i sama kryza w tym jak i w B.97.3 może być różnie zbudowana: zwykle przekrój kołnierza ma kształt "łezki" ale bywają też trójkąciki (jak Nr 2431) a nawet kółka jak na przykładzie poniżej

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: "Nienotowany i nieopisany w Igerze trojak 1597 ;) "
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Października 2017, 10:51:59 »
Dobrze, że Pan dodał "popularnego". Autor wpisu na blogu zachowuje się tak jakby odkrył Amerykę, a przecież "odkrył" jedynie kolejny stempel tej odmiany.

Wojciech_Opioła

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 234
  • kolekcjonerzy to ludzie szczęśliwi
    • Monety Zygmunta III Wazy
Odp: "Nienotowany i nieopisany w Igerze trojak 1597 ;) "
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Października 2017, 11:20:38 »
Dokładnie! Kilka razy mu mówiłem, że to nic niezwykłego...
Monety Zygmunta III Wazy - blog  - autor https://monetyzygmunta.blogspot.com/
Poszukiwacze monet - Coins Prospectors - prezes https://www.facebook.com/groups/974043932688354/?fref=ts
TPZN - legitymacja nr. 105

Tytus

  • Gość
Odp: "Nienotowany i nieopisany w Igerze trojak 1597 ;) "
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Października 2017, 12:43:51 »
Jasna sprawa... Wstawiłem wątek bo dzięki takim spostrzeżeniom uczymy się PATRZEć (!).
A patrzeć i WIDZIEć to jeszcze następny stopień wtajemniczenia ;-)
Autor jednak wyraźnie nie ukrywa swojego aspektu pekuniarnego/merkantylnego  co mu na plus liczę...

Numizmat 21

  • Gość
Odp: "Nienotowany i nieopisany w Igerze trojak 1597 ;) "
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Października 2017, 14:55:55 »
Witam!
Widzę, że rozpoczęliście dyskusję na temat mego nowego wpisu. Odnośnie kryzy jest to słuszna uwaga, jednak ja mam na myśli nie tyle kryzę czy interpunkcję lecz wygląd całego popiersia władcy. Reszta jest tylko, można rzec wskazówką.

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: "Nienotowany i nieopisany w Igerze trojak 1597 ;) "
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Grudnia 2017, 10:52:52 »
Witam
Tylko 18 mm średnicy przy wadze 2,29 grama?
Czy Kolega może wrzucić zdjęcia awersu i rewersu z zaznaczeniem, gdzie wypada nominał III na awersie?
Chodzi mi o zorientowanie się w skali przesunięcia awersu względem rewersu i wzajemne usytuowanie tych "niedobić" z obu stron.
Pozdrawiam
Doctrina multiplex, veritas una

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: "Nienotowany i nieopisany w Igerze trojak 1597 ;) "
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Grudnia 2017, 13:12:13 »
Witam!
Widzę, że rozpoczęliście dyskusję na temat mego nowego wpisu. Odnośnie kryzy jest to słuszna uwaga, jednak ja mam na myśli nie tyle kryzę czy interpunkcję lecz wygląd całego popiersia władcy. Reszta jest tylko, można rzec wskazówką.

Witam Kolegę.
Notowany był ten awers trojaka na aukcji WCN nr 32/329 w 2005r. Katalog T.Igera powstał w 2008r., a współautorami są m.in. Panowie Marek Kondrat i Ryszard Kondrat, wówczas właściciele Warszawskiego Centrum Numizmatycznego. Od dnia 01 lipca 2017r. tylko Pan Marek Kondrat jest formalnie właścicielem Centrum.
Być może trojaczek nie trafił do katalogu, bo słabo się odbiły na rewersie herby, ale moim zdaniem szkoda bo awers jest całkiem przyjemny, z uwagi na piękno patyny, wyrazistość rantu, liter i niektórych detali popiersia, np. zarost i kropkowanie brody widać wyśmienicie.

Załączam zdjęcia obu trojaków, zaznaczając cechy wspólne obu monet, na dowód, że wybito je stemplem z identycznym rysunkiem.
Trojak z aukcji obróciłem o 11,5 stopnia w prawo. 

Gratuluję pasji i nie ma się co przejmować krytyką, bo jak mówi powiedzenie: "...pomyłek nie popełnia tylko ten, co nic nie robi...".

PS: Chciałbym obejrzeć zdjęcia z zaznaczonymi przesunięciami awersu względem rewersu (niedobicia).
Doctrina multiplex, veritas una

Numizmat 21

  • Gość
Odp: "Nienotowany i nieopisany w Igerze trojak 1597 ;) "
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Grudnia 2017, 17:44:06 »
Witam!
Widzę, że rozpoczęliście dyskusję na temat mego nowego wpisu. Odnośnie kryzy jest to słuszna uwaga, jednak ja mam na myśli nie tyle kryzę czy interpunkcję lecz wygląd całego popiersia władcy. Reszta jest tylko, można rzec wskazówką.

Witam Kolegę.
Notowany był ten awers trojaka na aukcji WCN nr 32/329 w 2005r. Katalog T.Igera powstał w 2008r., a współautorami są m.in. Panowie Marek Kondrat i Ryszard Kondrat, wówczas właściciele Warszawskiego Centrum Numizmatycznego. Od dnia 01 lipca 2017r. tylko Pan Marek Kondrat jest formalnie właścicielem Centrum.
Być może trojaczek nie trafił do katalogu, bo słabo się odbiły na rewersie herby, ale moim zdaniem szkoda bo awers jest całkiem przyjemny, z uwagi na piękno patyny, wyrazistość rantu, liter i niektórych detali popiersia, np. zarost i kropkowanie brody widać wyśmienicie.

Załączam zdjęcia obu trojaków, zaznaczając cechy wspólne obu monet, na dowód, że wybito je stemplem z identycznym rysunkiem.
Trojak z aukcji obróciłem o 11,5 stopnia w prawo. 

Gratuluję pasji i nie ma się co przejmować krytyką, bo jak mówi powiedzenie: "...pomyłek nie popełnia tylko ten, co nic nie robi...".

PS: Chciałbym obejrzeć zdjęcia z zaznaczonymi przesunięciami awersu względem rewersu (niedobicia).


Witam!
Ma Pan rację. W katalogu go nie ma lecz na aukcji był. Widocznie przeglądając archiwum nie przyjrzałem mu się dobrze lub go pominąłem. Bardzo dziękuję za uwagę  :)

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Odp: "Nienotowany i nieopisany w Igerze trojak 1597 ;) "
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Grudnia 2017, 19:39:23 »
Jeśli będziemy szukać odmian na sile ,przy monetach bitych ręcznie, to każda moneta jest inna. Tylko czemu to służy?

monbank1

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 377
Odp: "Nienotowany i nieopisany w Igerze trojak 1597 ;) "
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Grudnia 2017, 23:24:13 »
Mam pytanie do kolegów "Trojakowców",
które trojaki (z jakich mennic) były bite ręcznie, a które walcowane?
Pozdrawiam, Gerard

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: "Nienotowany i nieopisany w Igerze trojak 1597 ;) "
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Grudnia 2017, 08:55:00 »
Mam pytanie do kolegów "Trojakowców",
które trojaki (z jakich mennic) były bite ręcznie, a które walcowane?

Polecam bardzo ciekawy dział:

http://forum.tpzn.pl/index.php/board,94.0.html

A później można przejrzeć Igera na WCN albo papierowego i odpowiedzi same przyjdą.
jarek

monbank1

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 377
Odp: "Nienotowany i nieopisany w Igerze trojak 1597 ;) "
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Grudnia 2017, 17:44:03 »
Dziękuję.
Nie wiedziałem, że aż taki poważny (szeroki) temat. Nie na jeden wieczór.
Temat rzeka! :)
Pozdrawiam, Gerard

 

R E K L A M A
aukcja monet