Aktualności:

• 19 Sierpień 2019, 08:00:05

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Grosz 1626 dwie kropki przed koroną .  (Przeczytany 4906 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kotek555

• Stały bywalec
Odp: Grosz 1626 dwie kropki przed koroną .
« Odpowiedź #15 dnia: 01 Listopad 2017, 16:27:17 »
Witam,
Prawdziwa numizmatyka zaczyna się tam, gdzie kończą się katalogi! ;D

nosfer3

• Stały bywalec
« Odpowiedź #16 dnia: 01 Listopad 2017, 16:58:56 »
Temat nakierunkował sie na interpunkcje, ale chciałem zwrócić uwagę że podobne "zbieranie bez sensu" może również tyczyc wyliczania ilości liści w wieńcach lub ilości jagódek w tymże samym wieńcu. Czy Rybak z wąską i szeroka ósemką ma znaczenie czy nie. Czy zaborowe 10 groszy z kropką po dacie i bez kropki ma sens zbierania? Wszystkie te przykłady są adekwatne do interpunkcji,oczywiście  bez udziwnień. A co do samego przykładu z tematu autora osobiście uważam że  to że napis kończy dwukropek czy nie ma znaczenie.

PS. W odpowiedzi na zapytanie pewnej osoby odpowiadam że wg mnie rozwinięcia i zakończenia różnymi ozdobnikami legend na ortach gdańskich wg mnie ma znaczenie :)

DzikiZdeb

• Gaduła
« Odpowiedź #17 dnia: 01 Listopad 2017, 17:02:11 »
numizmatyka antyczna schodzi obecnie coraz częściej na poziom konkretnych stempli
Sprawa nie jest taka świeża - rozpoznawanie pojedynczych stempli, szczególnie w przypadku rzadkich monet bywa opisywane od kilkudziesięciu lat (chociażby szacowanie nakładu aureusów Kaliguli itp.).

Absolutnie nie neguję potrzeby takich badań; natomiast poprzednie wypowiedzi raczej nie akcentowały potrzeb poznawczych, lecz raczej gloryfikowały kolejne odmianeczki jako "musisz to mieć w kolekcji".

Korczaszko

• Stały bywalec
« Odpowiedź #18 dnia: 01 Listopad 2017, 17:10:25 »
natomiast poprzednie wypowiedzi raczej nie akcentowały potrzeb poznawczych, lecz raczej gloryfikowały kolejne odmianeczki jako "musisz to mieć w kolekcji".

Widzę że raczej z Kolegą nie znajdę wspólnego języka, szkoda tylko że podejście Pana do osób zbierających w ten sposób monety jest tak nieprzychylne.
Sądzę że podejście każdego do wyglądu własnego zbioru, jak i do tego co się zbiera jest rzeczą indywidualną. Traktowanie z góry osób zbierających inne numizmaty, lub mających troszkę inne podejście do tego hobby nie jest w dobrym guście. Troszkę mi przykro, że Pan w ten sposób potraktował mnie, jak i napewno wiele osób zbierających w ten sposób monety. Nie każdy zbiera monety antyczne.
« Ostatnia zmiana: 01 Listopad 2017, 17:38:00 wysłana przez Korczaszko »
Człowiek uczy się całe życie, rodzi się głupi a umiera głupszy :)

Marienburg

• Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #19 dnia: 01 Listopad 2017, 21:19:26 »
Absolutnie nie neguję potrzeby takich badań; natomiast poprzednie wypowiedzi raczej nie akcentowały potrzeb poznawczych, lecz raczej gloryfikowały kolejne odmianeczki jako "musisz to mieć w kolekcji".
Myślę, że przesadza Pan, kolegom raczej chodzi o "potrzeby poznawcze", a że radość z posiadania kolejnej rzadszej odmianeczki czy wariantu przyćmiła tę tak znaczącą potrzebę..., no cóż, to chyba nic dziwnego. ;)

Marcin

bobi68

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #20 dnia: 02 Listopad 2017, 21:54:27 »
Generalnie, w tym roczniku groszy litewskich możemy spotkać zasadnicze odmiany:
- Pogoń w tarczy herbowej;
- Pogoń bez tarczy;
- data z odwróconą "2";
- całkowicie "pomieszana" data: "1262"
Dalej pozostaje "zabawa" w różnego rodzaju kombinacje znaków interpunkcyjnych...
Pozdrawiam,Robert
TPZN 031

nosfer3

• Stały bywalec
« Odpowiedź #21 dnia: 03 Listopad 2017, 09:08:26 »
Generalnie, w tym roczniku groszy litewskich możemy spotkać zasadnicze odmiany:
- Pogoń w tarczy herbowej;
- Pogoń bez tarczy;
- data z odwróconą "2";
- całkowicie "pomieszana" data: "1262"
Dalej pozostaje "zabawa" w różnego rodzaju kombinacje znaków interpunkcyjnych...

I tu pozostaje się zastanowić (adekwatnie do tematu i całej dyskusji) czy dla osoby zbierającej grosze litewskie uzbieranie tych 4 odmian wyczerpuje temat?. Co prawda to inwidualna sprawa każdego zbieracza,ale wydaje mi się do pełnego "zadowolenia" wypadałoby uzupełnić o odmiany napisowe i interpunkcyjne:)

bobi68

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #22 dnia: 03 Listopad 2017, 13:01:09 »
Dlatego napisałem o głównych odmianach tego rocznika (innych nie spotkałem). Oczywiście, o tym, czy zebranie tych czterech egzemplarzy byłoby wystarczające - to indywidualna sprawa zainteresowanego. Ja osobiście starałbym się zebrać jeszcze warianty napisowe, czy też różniące się elementami rysunku. Interpunkcyjne - niekoniecznie. Zresztą, tą drogą idę w przypadku groszy koronnych Zygmunta III (jeżeli trafi się w pełni czytelny egzemplarz w ciekawej cenie ;))
Pozdrawiam,Robert
TPZN 031

R E K L A M A
aukcja monet