Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 18:30:53

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Ankieta

Jak traktujesz monety z różnicami interpunkcyjnymi ? Jak je klasyfikujesz ?

Zwracam uwagę na różnice interpunkcyjne (kształt, umiejscowienie) na monetach o takim samym stemplu. Uznaję je jako różne odmiany.
Nie zwracam uwagi na różnice interpunkcyjne (kształt, umiejscowienie) na monetach o takim samym stemplu. Traktuję je jako jedną odmianę.

Autor Wątek: Jak traktujesz monety z różnicami interpunkcyjnymi ? Jak je klasyfikujesz ?  (Przeczytany 11215 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Rozmowa toczące się w tym wątku:
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,11760.msg82217/topicseen.html#msg82217
skłoniła mnie do stworzenia tej ankiety. Czy monety o tym samym stemplu ale o innej interpunkcji (kształt, umiejscowienie) są różnymi odmianami czy tą samą ? Czy zwracacie uwagę na takie szczegóły? Głosujcie, zobaczymy co z tego wyjdzie  :)
Qui Non Proficit, Deficit.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Jak traktujesz monety z różnicami interpunkcyjnymi ? Jak je klasyfikujesz ?
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Listopada 2017, 16:57:01 »
Skrócił Pan temat - w Pana ankiecie do tego samego worka wpadają monety tej samej emisji z różnicą w legendzie i odmiany portretu króla z okrągłą i owalną dziurką w nosie.
« Ostatnia zmiana: 01 Listopada 2017, 17:03:32 wysłana przez DzikiZdeb »

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Jak traktujesz monety z różnicami interpunkcyjnymi ? Jak je klasyfikujesz ?
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Listopada 2017, 17:03:44 »
Skrócił Pan temat - w Pana ankiecie do tego samego worka wpadają monety tej samej emisji z różnicą w legendzie i odmiany portretu króla z okrągła i owalną dziurką w nosie.
Nie rozumiem? Chodzi mi o monety z tym samym stemplem ale z różną interpunkcją. Różne popiersia na stemplach są zupełnie innymi odmianami.
Qui Non Proficit, Deficit.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Jak traktujesz monety z różnicami interpunkcyjnymi ? Jak je klasyfikujesz ?
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Listopada 2017, 17:05:26 »
Nie rozumiem? Chodzi mi o monety z tym samym stemplem ale z różną interpunkcją.
Użył Pan słowa "kształt", co mogło sugerować dowolne różnice. Czy chodziło tylko o różny kształt liter?

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Jak traktujesz monety z różnicami interpunkcyjnymi ? Jak je klasyfikujesz ?
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Listopada 2017, 17:11:56 »
Kształt czyli pojedyncza kropka, dwukropek, trójkąt, rozeta, gwiazda itp. Chodzi o różny kształt znaków interpunkcyjnych.
« Ostatnia zmiana: 01 Listopada 2017, 17:18:09 wysłana przez Korczaszko »
Qui Non Proficit, Deficit.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Jak traktujesz monety z różnicami interpunkcyjnymi ? Jak je klasyfikujesz ?
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Listopada 2017, 17:40:39 »
Kształt czyli kształt znaków interpunkcyjnych.
Ok, teraz mam jasność co do Pana intencji, poprzednie stwierdzenie było moim zdaniem zbyt dużym skrótem myślowym.

Mimo wszystko robił bym to bardziej, co najmniej na
- różnice w legendzie;
- różnice w kształtach znaków interpunkcyjnych;
- różnice w kształtach znaków interpunkcyjnych, co do których przypuszczamy, iż powstały przypadkowo, np. przez wykruszenie puncy

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Jak traktujesz monety z różnicami interpunkcyjnymi ? Jak je klasyfikujesz ?
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Listopada 2017, 17:44:34 »
W tym momencie zajeliśmy się TYLKO różnicami interpunkcyjnymi. Różnice legendy lub różne formy destruktu (jak np. wykruszenie stempla) są zupełnie inną kwestią. Chodzi o wąski zakres tematu. Czy różnice interpunkcyje powinniśmy traktować jako odrębne odmiany czy nie.
Qui Non Proficit, Deficit.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Jak traktujesz monety z różnicami interpunkcyjnymi ? Jak je klasyfikujesz ?
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Listopada 2017, 17:46:22 »
Nie jestem w stanie odpowiedziec na pytanie ankietowe, bo choc zwracam uwage na typ i umiejscowienie (w roznych miejscach legendy) znakow, to nie traktuje tego jako roznych odmian, lecz warianty. Dla mnie odmiana definiowana jest pelna legenda (nie uwzgledniajac skrocen i interpunkcji).

http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,10922.0.html
« Ostatnia zmiana: 01 Listopada 2017, 17:48:29 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Jak traktujesz monety z różnicami interpunkcyjnymi ? Jak je klasyfikujesz ?
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Listopada 2017, 17:48:46 »
A jeśli zmiana interpunkcji zmienia całkowicie sens legendy nie jest to inna odmiana?
Qui Non Proficit, Deficit.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Jak traktujesz monety z różnicami interpunkcyjnymi ? Jak je klasyfikujesz ?
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Listopada 2017, 17:50:53 »
A jeśli zmiana interpunkcji zmienia całkowicie sens legendy nie jest to inna odmiana?

A moge prosic o przyklad?

Moje przyklady sa takie:
AwersPełny tekst: STEPHANUS DEI GRATIA REX POLONIAE
Legendy: STEPHAN D G REX POLONI
STEPHAN D G REX POLON
STEPHAN D G REX POLO
STEPHAN D G REX POL
STEPHA D G REX POLON
STEPHA D G REX POLO
STEPHA D G REX POL
STEPHA D G REX PO

Nie wiem jak rozne znaki interpunkcyjne moglyby zmienic legende: STEPHANUS DEI GRATIA REX POLONIAE na cos innego.
« Ostatnia zmiana: 01 Listopada 2017, 17:54:40 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Jak traktujesz monety z różnicami interpunkcyjnymi ? Jak je klasyfikujesz ?
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Listopada 2017, 17:53:47 »
Np. Trojaki lubelskie, koniec legendy POL lub PO*L
czyli zakończenie Polski lub Polski* Lublin, L jako oznaczenie mennicy.
Qui Non Proficit, Deficit.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Jak traktujesz monety z różnicami interpunkcyjnymi ? Jak je klasyfikujesz ?
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Listopada 2017, 17:59:08 »
Np. Trojaki lubelskie, koniec legendy POL lub PO*L
czyli zakończenie Polski lub Polski* Lublin, L jako oznaczenie mennicy.

Trudne pytanie, gdyz znak mennicy nie jest wlasciwie czescia legendy, ale jesli jedna moneta ma znak menniczy a druga nie, to sa to dla mnie raczej dwie odmiany monety, choc nie oparte na legendzie. Jesli zas moneta z POL ma takze znak L, to uznalbym je raczej za te sama odmiane a rozne warianty.

Zaglosuje na to, co wydaje mi sie blizsze mojemu podejsciu. :)
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Jak traktujesz monety z różnicami interpunkcyjnymi ? Jak je klasyfikujesz ?
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Listopada 2017, 18:01:15 »
Widze, ze jestem chwilowo w wiekszosci  :)
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Jak traktujesz monety z różnicami interpunkcyjnymi ? Jak je klasyfikujesz ?
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Listopada 2017, 18:05:04 »
Nie będę się  wspierał co do odmiany lub wariantu. Ja sam przyzwyczaiłem się do stwierdzenia odmiana :) . Po prostu chciałbym się dowiedzieć co sądzicie o zbieraniu takich monet. Gdyż dowiedziałem się, że taka forma hobby jest bardzo płytka i pozbawiona walorów poznawczych. Polega tylko na sztucznym zapełnianiu kolekcji. Co, powiem szczerze, jest troszkę krzywdzące.
Qui Non Proficit, Deficit.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Jak traktujesz monety z różnicami interpunkcyjnymi ? Jak je klasyfikujesz ?
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Listopada 2017, 18:08:20 »
Widze, ze jestem chwilowo w wiekszosci  :)
A ja widzę że kolega biorąc różnicę w słowie odmiana i wariant, skłania się do tego, że zbieranie monet z różnicami interpunkcyjnymi jest pozbawione sensu. GDYŻ NIE SĄ TO ODMIANY TYLKO WARIANTY.
Gratuluję podejścia.
Qui Non Proficit, Deficit.

 

R E K L A M A
aukcja monet