Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
16 Listopad 2018, 08:08:22

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Trojak 1591 Ryga  (Przeczytany 731 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
meszuzel
Użytkownik
**
Poland Poland

Zainteresowania:
IIRP, PRL, IIIRP Grosze koronne

« : 04 Listopad 2018, 14:15:27 »

Koledzy wybaczcie, ale to moje początki stad być może pytania laika. O temat zahaczyłem już tutaj, http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,10558.msg92187.html#msg92187 ale ponieważ tamten dotyczy identyfikacji pod względem falsów, stąd odrębny watek.

Chodzi mi o tego trojaka

Przeszukując katalog Igera na WCN znalazłem z dokładnie tym samym "pierścieniem" na awersie, ale rewers z katalogu nie pasuje z moim. Konkretnie to pozycja 3201 http://iger.wcn.pl/coins/4333 Czy to jakaś odmiana, czy jednak coś źle interpretuję?
Korczaszko
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
Ojciec i Syn (Zygmunt I i II)

« Odpowiedz #1 : 04 Listopad 2018, 14:37:08 »

Na stronie WCN znajdują się zdjęcia trojaków będących własnością T. Igera, a nie miał on wszystkich typów, odmian lub wariantów zamieszczonych w książkowej wersji własnego katalogu. Proponuję poszukać tej monety w wydaniu książkowym tego katalogu.

Człowiek uczy się całe życie, rodzi się głupi a umiera głupszy Uśmiech
cancan62
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Canada Canada

Zainteresowania:
Polskie monety bite w mennicach pruskich od XVI w. Krol Stas i Batory.

« Odpowiedz #2 : 04 Listopad 2018, 15:16:42 »

Trojaki ryskie z tego okresu były tłoczone prasą walcową. Walce zawierały po kilka stempli i były z tego powodu dość drogie. Nic więc dziwnego, że kiedy jeden ze stempli wymagał wymiany, ten drugi, jeśli był w dobrym stanie, pozostawał w użyciu. Z tego powodu znajdujemy dość regularnie monety o tych samych rysunkach jednej strony a różnych na drugiej. Tutaj przykład.

Moneta Pańska wygląda mi na dobrą, choć ma niedobicia.

Wszystko przemija. Dzisiaj choinka, jutro kawal kija...Jacek
meszuzel
Użytkownik
**
Poland Poland

Zainteresowania:
IIRP, PRL, IIIRP Grosze koronne

« Odpowiedz #3 : 07 Listopad 2018, 13:03:51 »

Tak, ma niedobicie, ale zainteresowała mnie ze względu na to nadgryzienie (koniec blachy) to, że literka E na awersie jest podwójna, no i ten pierścień. Taki rodzynek, a to, że nie jest idealny mi nie przeszkadza.

Gdyby ktoś miał jeszcze jakieś pomysły co do tego jak ten pierścień powstał chętnie przeczytam.
cancan62
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Canada Canada

Zainteresowania:
Polskie monety bite w mennicach pruskich od XVI w. Krol Stas i Batory.

« Odpowiedz #4 : 07 Listopad 2018, 14:18:35 »

Te drobne niedoskonałości nadają monecie charakteru i są źródłem cennych informacji na temat technologii menniczej tego okresu:
1. Ten półokrągły ubytek na brzegu, to nie ślad końca blachy, który miałby prosty brzeg, a pozostałość po wycięciu sąsiedniej monety. Świadczy o tym, że moneta została wytłoczona na prasie walcowej z paska blachy, a następnie wycięta. Proces był na tyle niedoskonały, że wizerunki awersu i rewersu były według siebie przesunięte. Proszę zwrócić uwagę na fakt obrócenia rewersu wobec rewersu o 90 stopni. Według ułożenia tego ubytku można określić, że awersy były ustawione jeden nad drugim, podczas gdy rewersy jeden obok drugiego.

2. Podwójne odbita litera E w słowie RIGE jest dowodem na to, że każda litera była wybijana puncą i czasem zdarzały się niedokładności, które poprawiano. Pozwala też na rozpoznanie innych monet z tego samego stempla. Ta cecha czyni ją jedyną w swoim rodzaju.

3. Niedobicie jest objawem kłopotów w produkcji spowodowanych nierównomierną grubością blachy. Prasa walcowa wywiera mniejszy nacisk niż oderzony silnie stempel, więc mniejsza jest tolerancja na niekładności w przygotowaniu blachy.

Co do tego okręgu na awersie, to nie mam jeszcze pomysłu. Na pęknięcie hartownicze jest zbyt regularny i gdyby nim był, to łączyłby raczej litery. Na ślad od cyrkla trochę za głęboki, bo po co ryć tyle, jeśli potrzebna tylko delikatna rysa? Brakuje mi też kropki w centrum od nóżki, ale ta mogła być zakryta nabitym później wizerunkiem. Jeszcze jedna rzecz, to trudno byłoby rysować cyrklem na wałku, no i kształt na wałku powinien być nieco owalny, by zniwelować odkształcenie powstałe podczas walcowania.

Wątek przesuwam do technik menniczych. Znajdzie tam Pan kilka ciekawych dyskusji na temat walcowania monet.

Wszystko przemija. Dzisiaj choinka, jutro kawal kija...Jacek
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM