Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
13 Grudzień 2017, 17:49:51

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 2 [3]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Trojaki ze Wschowy -Zygmunt III Waza  (Przeczytany 1975 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Ł.Cieśla
Użytkownik
**
Poland Poland

Zainteresowania:
Trojaki Wschowa ZIIIWaza

« Odpowiedz #30 : 05 Grudzień 2017, 22:46:58 »

Przyjmując Pańską sugestię, że oba trojaki z dwóch ostatnich zdjęć to ten sam stempel (te same nierówności tła), to mi chyba wychodzi że do wybicia monety ze zwielokrotnieniem liter, stempel zaliczył po prostu więcej napraw niż przed wybiciem tej z tylko nierównym tłem.

Stempel z portretem chyba zaliczył dwie naprawy. Dołączyłem zdjęcie strony odwrotnej pierwszego trojaka (z Orłem i Pogonią) i wygląda na to, że oba trojaki mają również "rewersy" wybite takim samym stemplem, ale o różnym stopniu zużycia.

Chyba egz.2 trojaka jest po pierwszej regeneracji stempla (wówczas się rozlał). W stemplu nie poprawiono wtedy mocno już wyklepanych liter z "SIGI". Pierwszy trojak jest po drugiej regeneracji, bo litery w SIGI mają już po 2 dodatkowe krawędzie, a z kolei litery w "REX PO" się wypłaszczyły od pracy.
Rewers (znaczy strona z Pogonią i Orłem), w egz.2 był jeszcze całkiem świeży, co widać po ostrych krawędziach liter w napisach. Po drugiej regeneracji stempla portretowego, stempel strony odwrotnej był jeszcze w użyciu, ale już mocno sfatygowany, co widać po rozpłaszczonych literach.
Ciekawe teraz, który był na górze, a który na dole...
Pozdrawiam   

Doctrina multiplex, veritas una
Strony: 1 2 [3]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM