Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 15:23:15

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Grosze miedziane.  (Przeczytany 8006 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Grosze miedziane.
« dnia: 26 Listopada 2017, 11:07:07 »
Mam pytanie. Czy grosze miedziane porozbiorowe z lat dwudziestych 19 wieku były w obiegu do 1864r. Czy wcześniej ustawowo zostały wycofane z obiegu.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Grosze miedziane.
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Listopada 2017, 08:41:19 »
Czy grosze miedziane porozbiorowe z lat dwudziestych 19 wieku były w obiegu do 1864r. Czy wcześniej ustawowo zostały wycofane z obiegu.
Ponieważ nikt ze specjalistów od XIX wieku nie wziął tematu, ja spróbuję. Mennictwo XIX i XX wieku (Korczyńska E., Paszkiewicz B., 1989) podaje (s. 365), że miedziaki zarówno przedpowstaniowe, jak i te z okresu 1832-41 zostały pozbawione kursu kasowego w lutym 1851.

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Odp: Grosze miedziane.
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Listopada 2017, 15:44:45 »
Dziękuję bardzo. Pytałem dlatego,na giełdzie kolekcjonerów spotkałem grosza z 1828 r w dość dobrym stanie,
z nabita kontramarka, w owalu wypukła litera  E . Patyna grosza i kontramarki jest jednakowa. Z tego co wiem kontrmarki dominialne bito na monetach wycofanych z obiegu. Kontramarka jest nabita przy cyfrze 1 . Zdjęcia niestety nie posiadam, gdyż moneta nie jest moja. Czy jest to możliwe ze kontramarka jest z epoki.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Grosze miedziane.
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Listopada 2017, 16:23:12 »
Wszystko jest mozliwe jesli idzie o kontramarki. Patyna na miedzi nie potrzebuje zbyt wiele czasu na utworzenie. Po za tym nabicie kontramarki nie zawsze niszczy patyne na monecie, tylko w przypadku przeciecia powierzchni.

Osobiscie przeszukalbym zrodla na temat typowych kontramarek i sprobowal ja zidentyfikowac. Nie jestem ekspertem ale widze niewielka mozliwosc uzycia obiegowej monety jako dominialnej przez nabicie kontramarki. N.p. nabicie litery dominialnej na jednogroszowce dawaloby jej nominal 50 groszy.
Otwieraloby to inne problemy jak niszczenie oficjalnej monety noszacej godlo, co mogloby sie zle skonczyc dla emitenta.

Naogol znane mi XIX wieczne monety dominialne byly robione z XVIII wiecznych wycofanych z obiegu.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Grosze miedziane.
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Listopada 2017, 18:14:52 »
grosz z 1828 r w dość dobrym stanie,
Tam jest jeszcze temat nowodiełów, bitych w dwóch partiach, już po wycofaniu groszy z obiegu - w latach 1857 i 1859. Przeważnie są one w doskonałych stanach, w końcu były bite od razu dla kolekcjonerów. Niestety nie dotarłem do informacji po czym jeszcze można te emisje odróżnić. Może ktoś w ten sposób chciał zaznaczyć, że dany egzemplarz to nowodieł?

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Grosze miedziane.
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Listopada 2017, 19:03:55 »
Z tego co wiem, to nowodiely nie byly puncowane, wlasnie dlatego, ze byly bite dla kolekcjonerow.

Moze to robota jakiegos waryata?
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Grosze miedziane.
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Listopada 2017, 19:30:57 »
Moze to robota jakiegos waryata?
Myślałem właśnie w tym kierunku, czyli jednostkowego zaznaczenia nowodieła przez kogoś niezwiązanego z mennicą.

 

R E K L A M A
aukcja monet