Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 15:16:01

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Półtalar 1788 - kolorowa "patyna"  (Przeczytany 40596 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

eleniasz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
    • blog o monetach SAP
  • Zainteresowania: srebra SAP
Półtalar 1788 - kolorowa "patyna"
« dnia: 28 Listopada 2017, 23:13:47 »
Ciekawe czy ta kolorowa "patyna" powstała naturalnie, czy też to jedynie "tęczowa moda" trafiła do czasów SAP.
Czego to ludzie nie wymyślą żeby zarobić parę złotych...  :o
Co sądzicie ?

Link do aukcji http://allegro.pl/poltalar-s-a-p-1788-r-stan-patyna-i7067777855.html
Fotki:

« Ostatnia zmiana: 28 Listopada 2017, 23:16:04 wysłana przez eleniasz »
12 groszy, tylko nie płacz proszę...
Zapraszam na mój blog o monetach SAP

TomekP

  • Gość
Odp: Półtalar 1788 - kolorowa "patyna"
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Listopada 2017, 23:46:39 »
Jak dla mnie wygląda sztucznie.  :( szkoda monety  :(

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Półtalar 1788 - kolorowa "patyna"
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Listopada 2017, 07:32:31 »
Nie pierwsza moneta, nie pierwsza epoka w ostatnich tygodniach. Skoro benzynka winduje cenę sprzedaży, zjawisko będzie zapewne narastać :-(

http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,11863.msg82654.html#msg82654

Karaczan

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 218
Odp: Półtalar 1788 - kolorowa "patyna"
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Listopada 2017, 11:35:07 »
Jak moneta jest "matowa" to można podnieść jej wartość przez nałożenie takiego cuda.

eleniasz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
    • blog o monetach SAP
  • Zainteresowania: srebra SAP
Odp: Półtalar 1788 - kolorowa "patyna"
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Grudnia 2017, 20:06:20 »
Nie bede zakładał osobnych wątków, bo kolejni naśladowcy ida w kierunku chemicznego niszczenia monet i eksperymentuja z kolorową patyną.
Tym razem piętnuję sprzedawce z mojej prywatnej "czarnej listy", który nie raz dał juz dowód niskich pobudek jakimi sie kieruje w handlu.
Cwany-gapa "pokolorował" sobie popularną 6-cio groszówke z 1794 r i szuka jelenia...

W pozostałym monetach tego sprzedawcy, widac ze patynuje również monety antyczne... żal.pl   :o
link do aukcji http://allegro.pl/st-august-poniatowski-szostak-bilonowy-1794-i7075749781.html

Zdjęcia:
12 groszy, tylko nie płacz proszę...
Zapraszam na mój blog o monetach SAP

medieval K

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 195
Odp: Półtalar 1788 - kolorowa "patyna"
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Grudnia 2017, 03:14:00 »
Nie bede zakładał osobnych wątków, bo kolejni naśladowcy ida w kierunku chemicznego niszczenia monet i eksperymentuja z kolorową patyną.
Tym razem piętnuję sprzedawce z mojej prywatnej "czarnej listy", który nie raz dał juz dowód niskich pobudek jakimi sie kieruje w handlu.
Cwany-gapa "pokolorował" sobie popularną 6-cio groszówke z 1794 r i szuka jelenia...

W pozostałym monetach tego sprzedawcy, widac ze patynuje również monety antyczne... żal.pl   :o
link do aukcji http://allegro.pl/st-august-poniatowski-szostak-bilonowy-1794-i7075749781.html

Zdjęcia:

SZCZERZE nie polecam jej (a moze i jego tez)ktos przeciez musi kapac w jakis plynie te wszystkie monety a ktos wystawiac ;D

Obolvs

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 161
  • Legitymacja: TPZN nr 079
    • Zapiski ze Starej Leśniczówki – blog numizmatyczno-historyczny
Odp: Półtalar 1788 - kolorowa "patyna"
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Grudnia 2017, 16:03:29 »
Napiszcie mi Panowie (zwracam się do specjalistów w dziedzinie chemii tutaj wypowiadających się), bo jestem bardzo ciekawy jak powstała "tęczowa patyna" na poniższym groszu praskim Wł. Jagiellończyka.
Tylko proszę o konkrety, a nie imaginacje.

Jeśli ktoś posiadł wiedzę tajemną dot. kładzenia tęczowej patyny to proszę mi wysłać wiadomość prywatną, chciałbym sobie w ten sposób pokolorować balustradkę na werandzie. Piszę całkiem poważnie.

Do rzeczonej monety nie zaglądałem długo, bardzo długo, aż moim oczom ukazał się widok jak w zaznaczonym czerwonymi kreskami miejscu. Monecie nic nie robiłem oprócz macania, ale nie macałem jej bardzo tylko trochę ją macałem, dawno temu. W zasadzie to nawet nie dużo macałem ją.

Na nieistniejącej kafejce Allegro wypowiadał się w dziale numizmatyki zawodowy chemik, jeśli mnie pamięć nie myli miał pseudonim "Zulix". Może ma ktoś namiar do tej osoby, a może nawet zagląda na to forum i zajmie stanowisko względem tych tęczowych barw na monetach.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Półtalar 1788 - kolorowa "patyna"
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Grudnia 2017, 16:45:20 »
Jeśli ktoś posiadł wiedzę tajemną dot. kładzenia tęczowej patyny
Osobiście nie próbowałem, ale patrząc na to jak internet pęka od gotowych specyfików umożliwiających położenie takowej, nie jest to jakaś kwadratura koła. Różnią się one zapewne składem chemicznym, aczkolwiek pierwszy z brzegu znaleziony przeze mnie specyfik był mieszaniną związków siarki.

Przypadkowy specyfik:
https://www.sculptnouveau.com/Details.cfm?ProdID=118&category=6

Przypadkowy filmik instruktażowy:
http://makesilverjewelry.com/rainbow-patina/

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: Półtalar 1788 - kolorowa "patyna"
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Grudnia 2017, 18:25:59 »
"... jestem bardzo ciekawy jak powstała "tęczowa patyna" na poniższym groszu praskim Wł. Jagiellończyka.
Tylko proszę o konkrety, a nie imaginacje.
Do rzeczonej monety nie zaglądałem długo, bardzo długo, aż moim oczom ukazał się widok jak w zaznaczonym czerwonymi kreskami miejscu. Monecie nic nie robiłem oprócz macania, ale nie macałem jej bardzo tylko trochę ją macałem, dawno temu. W zasadzie to nawet nie dużo macałem ją.

Opalanie skorodowanej monety płomieniem o wysokiej temperaturze (palnikiem gazowy lub acetylenowo-tlenowy) może dawać takie tęczowe efekty. Grosze zawierały miedź, która w ziemi koroduje, moneta pokrywa się nalotem.
Niektórzy fachowcy podobno oczyszczają w ten sposób skorodowaną powierzchnię monet (czytałem o tym, ale nie widziałem na żywo).
Mam nawet takiego trojaczka, którego podejrzewam, że został celowo "podrasowany".

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 08 Grudnia 2017, 18:37:02 wysłana przez Ł.Cieśla »
Doctrina multiplex, veritas una

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Półtalar 1788 - kolorowa "patyna"
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Grudnia 2017, 18:30:48 »
Ten uklad kolorow patyny wyglada mi bardzo naturalnie. Oczywiscie nie mozna wykluczyc celowego dzialania, ale tu nie martwilbym sie jak ta moneta wyglada, gdyz jest atrakcyjnie naturalna.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: Półtalar 1788 - kolorowa "patyna"
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Grudnia 2017, 18:35:00 »
Nie martwię się wcale, tego trojaczka to nawet bardzo lubię, bo jest po prostu ładny.
Podejrzenia mimo tego mam.
Pozdrawiam
Doctrina multiplex, veritas una

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Półtalar 1788 - kolorowa "patyna"
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Grudnia 2017, 19:00:28 »
Jest to naturalna patyna. Pseudo tęczowa patyna charakteryzuje się kolorem jakby fluorescencyjnym , "jarzącym" się. Monety są traktowane jakąś chemią przez co obie strony mają takie same zabarwienie. Naturalna patyna pokrywa monety różnie, np. jedna strona monety ma fragmenty zabarwienia ciemnoniebieskiego przeplatanego złotem a druga tylko fragmenty złotej patyny. Wiemy wtedy, że moneta pokrywała się patyną równomiernie lecz jedna jej strona miała kontakt z innym podłożem niż druga, więc z innymi czynnikami chemicznymi z którymi reagowała. Oryginalna kolorowa patyna jest jakby matowa, czasami widać ją tylko pod odpowiednim kątem oświetlenia a normalnie moneta wygląda na srebrną. Patyna powstaje z kontaktu monety z siarką zawartą w otoczeniu monety. Jest to proces długotrwały więc monety że szlachetną patyną są piękne wizualnie i często pozostawione bez ingerencji zewnętrznej przez wieki. Ja często staram się wyłapywać takie monety i w miarę możliwości poszerzać o nie swój zbiór. Ale tych "odblaskowych" nie chcę widzieć na oczy. A pojawia się ich coraz więcej.
Qui Non Proficit, Deficit.

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: Półtalar 1788 - kolorowa "patyna"
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Grudnia 2017, 19:11:34 »
Zgadzam się z Kolegą Korczaszko. Wolę nabyć do zbioru monetę stan III z naturalna patyną niż "odblask" z lustrem, stan I po "umyciu".
Pozdrawiam 
Doctrina multiplex, veritas una

Obolvs

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 161
  • Legitymacja: TPZN nr 079
    • Zapiski ze Starej Leśniczówki – blog numizmatyczno-historyczny
Odp: Półtalar 1788 - kolorowa "patyna"
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Grudnia 2017, 21:09:11 »
Dziękuję wszystkim za wyczerpujące i rzeczowe odpowiedzi - zwłaszcza kol. Korczaszko. Właśnie o to mi chodziło. Odróżnienie naturalnej "tęczowej" patyny od nienaturalnej jest kluczowe. Jestem absolutnie przekonany, że moneta może się naturalnie pokryć taką patyną, czego przykładem jest mój grosz praski. Skóra ludzka i jej wytwory, czyli paznokcie i włosy zawierają przecież siarkę. Jak już wcześniej pisałem, monetę macałem. Brałem też pod uwagę wpływ folii użytej do kart w albumach Lindner. Nie znam jej składu chemicznego.

Moda na kolorową patynę przywędrowała do Polski z USA. Pamiętam doskonale okładkę jakiegoś starego amerykańskiego katalogu, na którym był ukazany Morgan Dólar z tzw. "rainbow patina".
Kilka lat wstecz moda ta zapukała do drzwi Rep. Czeskiej. Widziałem całą masę pięknych groszy praskich pokrytych właśnie tymi barwami tęczowymi "jarzącymi" się. Teraz jak widać moda przywędrowała do Polski.

A tego Domestosa od kolorowej patyny to chyba nawet zakupię, wolałbym jednak jakiś krajowy odpowiednik dostępny w Krakowie albo Katowicach. Jakieś sugestie?

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: Półtalar 1788 - kolorowa "patyna"
« Odpowiedź #14 dnia: 18 Grudnia 2017, 21:45:16 »
Będąc niedawno w MN im.Emeryka-Czapskiego, próbowałem uchwycić naturalną patynę przez szybkę, zginając się do dawno nie ćwiczonych figur. 
Doctrina multiplex, veritas una

 

R E K L A M A
aukcja monet