Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
20 Styczeń 2018, 14:24:56

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 [2]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Wytrzymałość stempli.  (Przeczytany 2708 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Chalupski
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
monety obiegowe

Zbierajmy monety!

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #15 : 04 Grudzień 2017, 17:06:31 »

...Szybciej wykonywać się powinno stempel rewersu, z uwagi na wykorzystanie punc. Na awersie trzeba wyryć portret króla, a puncami można zrobić napis w otoku.

Awersy też puncowano. Punceny z portretem władcy są w wielu muzeach, kilka widziałem w Dreźnie.

Jurek
cancan62
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Canada Canada

Zainteresowania:
Polskie monety bite w mennicach pruskich od XVIw. Krol Stas i Batory.

« Odpowiedz #16 : 04 Grudzień 2017, 17:16:21 »

...Szybciej wykonywać się powinno stempel rewersu, z uwagi na wykorzystanie punc. Na awersie trzeba wyryć portret króla, a puncami można zrobić napis w otoku.

Awersy też puncowano. Punceny z portretem władcy są w wielu muzeach, kilka widziałem w Dreźnie.

* Punca1.jpg (107.6 KB, 653x710 - wyświetlony 56 razy.)

Wszystko przemija. Dzisiaj choinka, jutro kawal kija...
Jacek
Ł.Cieśla
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
Trojaki Wschowa ZIIIWaza

« Odpowiedz #17 : 04 Grudzień 2017, 18:14:41 »

Dziękuję za zdjęcie puncy z portretem, bo nie miałem jeszcze okazji oglądnąć, ale na Batorego lub Zygmunta to on nie wygląda  Mrugnięcie
Z ciekawości, czy to jest SAP?

Ja się skupiam w swoich rozważaniach na trojakach ZIIIWazy oraz trochę przypadkiem na Batorym, dlatego nie podejrzewam mennic królewskich, żeby w tamtych czasach ich rytownicy wykonywali punce z portretami króla.
Pozdrawiam

Doctrina multiplex, veritas una
pasjonatort
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Zainteresowania:
Zygmunt III - orty gdańskie. Gustaw - trojaki elbląskie.

TPZN 080

« Odpowiedz #18 : 04 Grudzień 2017, 18:52:34 »

Polecam przeczytać artykuł zamieszczony w Przeglądzie Numizmatycznym nr3 z 2017. "Uwagi o wykonywaniu stempli do monet..." Jarosław Dutkowski.

* PN3-2017.jpg (138.96 KB, 1363x429 - wyświetlony 54 razy.)

cancan62
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Canada Canada

Zainteresowania:
Polskie monety bite w mennicach pruskich od XVIw. Krol Stas i Batory.

« Odpowiedz #19 : 04 Grudzień 2017, 19:06:47 »

czy to jest SAP?

Nie, to nie SAP.

Wszystko przemija. Dzisiaj choinka, jutro kawal kija...
Jacek
pasjonatort
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Zainteresowania:
Zygmunt III - orty gdańskie. Gustaw - trojaki elbląskie.

TPZN 080

« Odpowiedz #20 : 04 Grudzień 2017, 19:35:08 »

Jeszcze taki cytat:
Odrębnym działem było przygotowane stempli do bicia monet. W surowym stanie produkowali je ręcznie w kuźni kowale, nadając im formę walców lub stożków ściętych, o wadze około 2-3 kg. W miękkim żelazie rytownik rzeźbił negatyw monety, który następnie hartowano...
Może zaciekawi kogoś pytanie: ile monet można było ręcznie wybić przy użyciu jednej pary stempli ? Specjaliści zbadali wszechstronnie tę sprawę i orzekli, że przy małej hartowności stempli wystarczały one do wybicia zaledwie 2-3 tysięcy, monet. Przyjmując wydajność pracy mincerza na około 200 monet w ciągu jednej godziny, przy uwzględnieniu przerw wypoczynkowch, czyli na około 2.5 tysiąca monet dziennie, przy ówczesnym 12-godzinnym dniu pracy, to jedna para stempli wystarczała mincerzowi na nie więcej niż dwa dni pracy. Stąd wyprowadzamy wniosek. ze w średniowiecznym mennictwie rytowanie stempli było tzw. czynnością wiodącą, od której zależało tempo całej produkcji menniczej..."
___
Źródło cytatu: Tadeusz Kałkowski "Cztery żywoty mennicy malborskiej", str.8-10

Ł.Cieśla
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
Trojaki Wschowa ZIIIWaza

« Odpowiedz #21 : 04 Grudzień 2017, 19:57:17 »

Jeszcze taki cytat:
Odrębnym działem było przygotowane stempli do bicia monet. W surowym stanie produkowali je ręcznie w kuźni kowale, nadając im formę walców lub stożków ściętych, o wadze około 2-3 kg. W miękkim żelazie rytownik rzeźbił negatyw monety, który następnie hartowano...
Może zaciekawi kogoś pytanie: ile monet można było ręcznie wybić przy użyciu jednej pary stempli ? Specjaliści zbadali wszechstronnie tę sprawę i orzekli, że przy małej hartowności stempli wystarczały one do wybicia zaledwie 2-3 tysięcy, monet. Przyjmując wydajność pracy mincerza na około 200 monet w ciągu jednej godziny, przy uwzględnieniu przerw wypoczynkowch, czyli na około 2.5 tysiąca monet dziennie, przy ówczesnym 12-godzinnym dniu pracy, to jedna para stempli wystarczała mincerzowi na nie więcej niż dwa dni pracy. Stąd wyprowadzamy wniosek. ze w średniowiecznym mennictwie rytowanie stempli było tzw. czynnością wiodącą, od której zależało tempo całej produkcji menniczej..."
___
Źródło cytatu: Tadeusz Kałkowski "Cztery żywoty mennicy malborskiej", str.8-10

Dziękuję. To jest dobre.

Ł.Cieśla
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
Trojaki Wschowa ZIIIWaza

« Odpowiedz #22 : 04 Grudzień 2017, 19:59:38 »

Polecam przeczytać artykuł zamieszczony w Przeglądzie Numizmatycznym nr3 z 2017. "Uwagi o wykonywaniu stempli do monet..." Jarosław Dutkowski.

Dziękuję. Jedna punca przypomina Zygmunta III Wazę, czy mi się tylko wydaje?

korabgoran
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Zainteresowania:
półtoraki XVIIw

« Odpowiedz #23 : 04 Grudzień 2017, 20:45:51 »

Co do cytatu z Kałkowskiego... Robiłem podobne wyliczenia celem określenia zapotrzebowania na stemple do półtoraków. Założyłem wytrzymałość stempli na średnio 10 000 sztuk i dzienną produkcję z jednego stanowiska  około 3000 (2000-4000) przy 10-godzinnym dniu pracy  przez 300 dni w roku. Taka wytrzymałość pozwala na 3-4 dni (z użyciem różnych stempli  - w półtorakach pruskich znalazłem 4 różne rewersy z 1 stemplem awersu) pracy stempla średnio. Daje to około 1 miliona monet rocznie z jednego stanowiska- oczywiście "około" z dużym marginesem. Ponieważ szacunkowe wyliczenia emisji półtoraków to +/- 60-80 milionów rocznie ( wg danych Gumowskiego na temat zarobku Jakobsona z półtoraków oraz na podstawie wyliczeń z proporcji do półtoraków pruskich gdzie znamy emisję) potrzeba by było około 60-80 stanowisk menniczych czyli 60-80 par stempli dziennie  przy konieczności wymiany stempli co 3-4 dni.  Czyli 300 dni pracy dzielone na 3 to 100x 60?  6000-8000 par stempli na rok ....
To są wyliczenia z założenia obarczone dużym błędem, ale chodzi o rząd wielkości bo tylko to tak naprawdę jesteśmy w stanie określić...
korabgoran
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Zainteresowania:
półtoraki XVIIw

« Odpowiedz #24 : 04 Grudzień 2017, 20:55:15 »

Załączam zdjęcia destruktów. Bydgoszcz 1622-23; Elbląg 1632-35; Królewiec 1625(24)-28

* Byg neg-poz 1.jpg (252.77 KB, 1946x975 - wyświetlony 67 razy.)

* Elbląg neg-poz.jpg (228.5 KB, 1978x986 - wyświetlony 34 razy.)

* prusy neg-poz.jpg (87.42 KB, 1024x507 - wyświetlony 41 razy.)
Ł.Cieśla
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
Trojaki Wschowa ZIIIWaza

« Odpowiedz #25 : 10 Grudzień 2017, 22:56:04 »

Dziękuję za zdjęcia. Nie widziałem jeszcze takich ciekawostek.

Strony: 1 [2]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM