Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 23:14:43

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 100 dukatówka Zygmunt III Waza 1621 - aukcja CNG Triton  (Przeczytany 25804 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: 100 dukatówka Zygmunt III Waza 1621 - aukcja CNG Triton
« Odpowiedź #45 dnia: 18 Stycznia 2018, 17:43:37 »
Tak tylko w celu ilustracji.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

mimarzec

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 71
Odp: 100 dukatówka Zygmunt III Waza 1621 - aukcja CNG Triton
« Odpowiedź #46 dnia: 18 Stycznia 2018, 21:20:51 »
moze i to wina perspektywy.
moze tez ta perspektywa usunela linie spod X na zdjeciu po lewej. zamiast ja wzmocnic.
a moze nie.
zdecydowac trudno.
ja obstawiam, ze na tych akurat zdjeciach to dwa rozne stemple.

Ranret

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 58
    • Monety Wazów
Odp: 100 dukatówka Zygmunt III Waza 1621 - aukcja CNG Triton
« Odpowiedź #47 dnia: 18 Lutego 2018, 17:51:43 »
Witam!
Szkoda, że ominęła mnie tak zaciekła dyskusja ale mam smutną wiadomość dla udzielających się w niej. Wszyscy się mylili. Niestety nikt nie miał racji odnośnie odmian ani ilości tych "znanych" egzemplarzy o wadze 100 dukatów . Jeżeli są zainteresowani mogę to wytłumaczyć. Tak przy okazji witam wszystkich jako nowy użytkownik forum  :)

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: 100 dukatówka Zygmunt III Waza 1621 - aukcja CNG Triton
« Odpowiedź #48 dnia: 18 Lutego 2018, 18:03:43 »
Witamy na forum.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Ranret

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 58
    • Monety Wazów
Odp: 100 dukatówka Zygmunt III Waza 1621 - aukcja CNG Triton
« Odpowiedź #49 dnia: 18 Lutego 2018, 18:19:36 »
Dziękuję!
 Przechodzę do sedna sprawy. Długo poszukiwałem odmian, sporo o tym czytałem ale im więcej dowodów w sprawie tym więcej pytań. W tej sytuacji skontaktowałem się z Panem Sergiuszem Stube - zbieraczem polskiego złota z wieloletnim doświadczeniem. Pan Sergiusz i Pan doktor Jarosław Dutkowski to chyba najwięksi żyjący znawcy tego tematu. Pan Sergiusz odpowiedział krótko zwięźle i na temat. Monety tej emisji z roku 1621 były bite przynajmniej dwoma różnymi stemplami rewersu. Co do ilości znanych egzemplarzy odpowiedział równie szybko i zwięźle. Trzy w Polsce, Węgry trzy, USA jeden, Niemcy jeden. ZNANYCH egzemplarzy o wadze 100 dukatów jest 8, może ich być więcej jednak na 100% wiemy o 8 egzemplarzach w złocie.  Co do odmian zauważonych na awersie się nie wypowiem ale niedługo ich sprawa również się rozwiąże. Zapewne, niektórzy już słyszeli o książce autorstwa Pana Dariusza Jaska, która niedługo zostanie wydana. Jest to publikacja obejmująca większość znanych odbitek stempla 100 dukatów.  Mam nadzieję, że ona wreszcie rozwieje wątpliwości związane z miejscem ich pobytu, wagą i ilością. Szczególnie pomocna dla niedowiarków  ;)


DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: 100 dukatówka Zygmunt III Waza 1621 - aukcja CNG Triton
« Odpowiedź #50 dnia: 18 Lutego 2018, 18:47:20 »
(...) [będzie] to publikacja obejmująca większość znanych odbitek stempla 100 dukatów.  Mam nadzieję, że ona wreszcie rozwieje wątpliwości związane z miejscem ich pobytu, wagą i ilością.
Pozostaje mieć nadzieję, że zapowiadana przez Pana publikacja będzie miała solidny materiał zdjęciowy oraz konkretne informacje referencyjne dotyczące każdego egzemplarza. Może szkoda, że autor skupia się tylko na studukatówkach, z pewnością opracowanie byłoby bardziej uniwersalne, gdyby rozszerzył je np. na wszystkie znane odbitki w złocie (a może i srebrze?).

Ranret

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 58
    • Monety Wazów
Odp: 100 dukatówka Zygmunt III Waza 1621 - aukcja CNG Triton
« Odpowiedź #51 dnia: 18 Lutego 2018, 19:11:09 »
(...) [będzie] to publikacja obejmująca większość znanych odbitek stempla 100 dukatów.  Mam nadzieję, że ona wreszcie rozwieje wątpliwości związane z miejscem ich pobytu, wagą i ilością.
Pozostaje mieć nadzieję, że zapowiadana przez Pana publikacja będzie miała solidny materiał zdjęciowy oraz konkretne informacje referencyjne dotyczące każdego egzemplarza. Może szkoda, że autor skupia się tylko na studukatówkach, z pewnością opracowanie byłoby bardziej uniwersalne, gdyby rozszerzył je np. na wszystkie znane odbitki w złocie (a może i srebrze?).

Nie mam pewności ale chyba będzie zawierać wszystkie odbitki. Nie chcę tu cytować więc podam link do szerszego jej opisu  :)

https://coinweek.com/world-coins/the-polish-1621-hundred-ducats-the-most-expensive-polish-coin-ever-minted/

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: 100 dukatówka Zygmunt III Waza 1621 - aukcja CNG Triton
« Odpowiedź #52 dnia: 18 Lutego 2018, 20:55:53 »
Nie mam pewności ale chyba będzie zawierać wszystkie odbitki. Nie chcę tu cytować więc podam link do szerszego jej opisu  :)
https://coinweek.com/world-coins/the-polish-1621-hundred-ducats-the-most-expensive-polish-coin-ever-minted/
Chodziło mi o opis całości zjawiska, także lżejszych egzemplarzy - 90, 80 itd. dukatowych. Z linka wygląda niestety, że całość jest już zamknięta i obejmuje tylko setki.

No nic, poczekamy, zobaczymy.

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: 100 dukatówka Zygmunt III Waza 1621 - aukcja CNG Triton
« Odpowiedź #53 dnia: 19 Lutego 2018, 16:06:28 »
Kilka dodatkowych informacji ( miedzy innymi rozważania w komentarzach na temat nabijanych punc ) na ten temat oraz piękne zdjęcia na FB:
Gabinet Numizmatyczny. Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego

https://www.facebook.com/Gabinet-Numizmatyczny-Muzeum-im-Emeryka-Hutten-Czapskiego-1351645118280277/
jarek

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: 100 dukatówka Zygmunt III Waza 1621 - aukcja CNG Triton
« Odpowiedź #54 dnia: 13 Kwietnia 2018, 13:42:30 »
niektórzy już słyszeli o książce autorstwa Pana Dariusza Jaska, która niedługo zostanie wydana.
Widziałem już gdzieś w sprzedaży, skusił się ktoś może i może powiedzieć, czy udało się rozwikłać tajemnicę ilości zachowanych studukatówek?

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: 100 dukatówka Zygmunt III Waza 1621 - aukcja CNG Triton
« Odpowiedź #55 dnia: 13 Kwietnia 2018, 18:04:29 »
Kupiłem, ale jeszcze nie przeczytałem. W weekend powinienem to zrobić i wtedy napiszę parę zdań. ;)
Norbert

 

R E K L A M A
aukcja monet