Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
16 Październik 2018, 16:33:34

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 2 3 [4]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: 100 dukatówka Zygmunt III Waza 1621 - aukcja CNG Triton  (Przeczytany 6798 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
khubeo
Użytkownik
**
Poland Poland

« Odpowiedz #45 : 18 Styczeń 2018, 17:14:06 »

Porównanie fragmentu 100-tki z aukcji (po lewo) i drugiego egz. z muzeum H-Cz. (prawo). Zdjęcia słabe, ale robione telefonem z książki (str. 118 katalogu Złoto cz. dyn. Wazów). Proszę zwrócić uwagę na odległości pomiędzy literą X, rozetką a zbroją. Złudzenie, czy jednak...?

* a.jpg (635.17 KB, 2440x1060 - wyświetlony 92 razy.)
cancan62
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Canada Canada

Zainteresowania:
Polskie monety bite w mennicach pruskich od XVI w. Krol Stas i Batory.

« Odpowiedz #46 : 18 Styczeń 2018, 17:18:18 »

Obawiam sie, ze jakiekolwiek wnioski moga byc wyciagniete jedynie po przebadaniu obu oryginalow. Dzis dostepne tu zdjecia wydaja sie troche zbyt slabe.

Wszystko przemija. Dzisiaj choinka, jutro kawal kija...Jacek
mimarzec
Użytkownik
**
Denmark Denmark

Zainteresowania:
Szostaki JIIK

« Odpowiedz #47 : 18 Styczeń 2018, 17:40:17 »

pewnie tak, oryginaly by rozsadzily.

ale jednak przyznajmy, ze jakosc zdjecia  (tego pokazanego powyzej) jednak nie zmienia odleglosci detali od siebie. a te sa wyraznie rozne.
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #48 : 18 Styczeń 2018, 17:56:38 »

jakosc zdjecia  (tego pokazanego powyzej) jednak nie zmienia odleglosci detali od siebie

Nie słyszał Pan o czymś takim jak perspektywa? Wystarczy lekko zmienić kąt ustawienia obiektywu albo źródła światła i wyjdzie co innego. Ważne są także właściwości samego obiektywu (szerokokątny, wąskokątny etc.).

NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII
cancan62
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Canada Canada

Zainteresowania:

« Odpowiedz #49 : 18 Styczeń 2018, 18:43:37 »

Tak tylko w celu ilustracji.

* Untitled.jpg (637.94 KB, 2440x1060 - wyświetlony 108 razy.)

mimarzec
Użytkownik
**
Denmark Denmark

Zainteresowania:
Szostaki JIIK

« Odpowiedz #50 : 18 Styczeń 2018, 22:20:51 »

moze i to wina perspektywy.
moze tez ta perspektywa usunela linie spod X na zdjeciu po lewej. zamiast ja wzmocnic.
a moze nie.
zdecydowac trudno.
ja obstawiam, ze na tych akurat zdjeciach to dwa rozne stemple.
Ranret
Użytkownik
**
Poland Poland

Zainteresowania:
Szóstaki Zygmunta III Wazy i Jana II Kazimierza oraz ciekawostki związane z numizmatyką polską

« Odpowiedz #51 : 18 Luty 2018, 18:51:43 »

Witam!
Szkoda, że ominęła mnie tak zaciekła dyskusja ale mam smutną wiadomość dla udzielających się w niej. Wszyscy się mylili. Niestety nikt nie miał racji odnośnie odmian ani ilości tych "znanych" egzemplarzy o wadze 100 dukatów . Jeżeli są zainteresowani mogę to wytłumaczyć. Tak przy okazji witam wszystkich jako nowy użytkownik forum  Uśmiech
cancan62
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Canada Canada

Zainteresowania:

« Odpowiedz #52 : 18 Luty 2018, 19:03:43 »

Witamy na forum.

Ranret
Użytkownik
**
Poland Poland

Zainteresowania:
Szóstaki Zygmunta III Wazy i Jana II Kazimierza oraz ciekawostki związane z numizmatyką polską

« Odpowiedz #53 : 18 Luty 2018, 19:19:36 »

Dziękuję!
 Przechodzę do sedna sprawy. Długo poszukiwałem odmian, sporo o tym czytałem ale im więcej dowodów w sprawie tym więcej pytań. W tej sytuacji skontaktowałem się z Panem Sergiuszem Stube - zbieraczem polskiego złota z wieloletnim doświadczeniem. Pan Sergiusz i Pan doktor Jarosław Dutkowski to chyba najwięksi żyjący znawcy tego tematu. Pan Sergiusz odpowiedział krótko zwięźle i na temat. Monety tej emisji z roku 1621 były bite przynajmniej dwoma różnymi stemplami rewersu. Co do ilości znanych egzemplarzy odpowiedział równie szybko i zwięźle. Trzy w Polsce, Węgry trzy, USA jeden, Niemcy jeden. ZNANYCH egzemplarzy o wadze 100 dukatów jest 8, może ich być więcej jednak na 100% wiemy o 8 egzemplarzach w złocie.  Co do odmian zauważonych na awersie się nie wypowiem ale niedługo ich sprawa również się rozwiąże. Zapewne, niektórzy już słyszeli o książce autorstwa Pana Dariusza Jaska, która niedługo zostanie wydana. Jest to publikacja obejmująca większość znanych odbitek stempla 100 dukatów.  Mam nadzieję, że ona wreszcie rozwieje wątpliwości związane z miejscem ich pobytu, wagą i ilością. Szczególnie pomocna dla niedowiarków  Mrugnięcie

DzikiZdeb
Gaduła

« Odpowiedz #54 : 18 Luty 2018, 19:47:20 »

(...) [będzie] to publikacja obejmująca większość znanych odbitek stempla 100 dukatów.  Mam nadzieję, że ona wreszcie rozwieje wątpliwości związane z miejscem ich pobytu, wagą i ilością.
Pozostaje mieć nadzieję, że zapowiadana przez Pana publikacja będzie miała solidny materiał zdjęciowy oraz konkretne informacje referencyjne dotyczące każdego egzemplarza. Może szkoda, że autor skupia się tylko na studukatówkach, z pewnością opracowanie byłoby bardziej uniwersalne, gdyby rozszerzył je np. na wszystkie znane odbitki w złocie (a może i srebrze?).
Ranret
Użytkownik
**
Poland Poland

Zainteresowania:

« Odpowiedz #55 : 18 Luty 2018, 20:11:09 »

(...) [będzie] to publikacja obejmująca większość znanych odbitek stempla 100 dukatów.  Mam nadzieję, że ona wreszcie rozwieje wątpliwości związane z miejscem ich pobytu, wagą i ilością.
Pozostaje mieć nadzieję, że zapowiadana przez Pana publikacja będzie miała solidny materiał zdjęciowy oraz konkretne informacje referencyjne dotyczące każdego egzemplarza. Może szkoda, że autor skupia się tylko na studukatówkach, z pewnością opracowanie byłoby bardziej uniwersalne, gdyby rozszerzył je np. na wszystkie znane odbitki w złocie (a może i srebrze?).

Nie mam pewności ale chyba będzie zawierać wszystkie odbitki. Nie chcę tu cytować więc podam link do szerszego jej opisu  Uśmiech

https://coinweek.com/world-coins/the-polish-1621-hundred-ducats-the-most-expensive-polish-coin-ever-minted/
DzikiZdeb
Gaduła

« Odpowiedz #56 : 18 Luty 2018, 21:55:53 »

Nie mam pewności ale chyba będzie zawierać wszystkie odbitki. Nie chcę tu cytować więc podam link do szerszego jej opisu  Uśmiech
https://coinweek.com/world-coins/the-polish-1621-hundred-ducats-the-most-expensive-polish-coin-ever-minted/
Chodziło mi o opis całości zjawiska, także lżejszych egzemplarzy - 90, 80 itd. dukatowych. Z linka wygląda niestety, że całość jest już zamknięta i obejmuje tylko setki.

No nic, poczekamy, zobaczymy.
qcho
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Legitymacja: TPZN nr 068
Zainteresowania:
Naśladownictwa i imitacje trojaków

« Odpowiedz #57 : 19 Luty 2018, 17:06:28 »

Kilka dodatkowych informacji ( miedzy innymi rozważania w komentarzach na temat nabijanych punc ) na ten temat oraz piękne zdjęcia na FB:
Gabinet Numizmatyczny. Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego

https://www.facebook.com/Gabinet-Numizmatyczny-Muzeum-im-Emeryka-Hutten-Czapskiego-1351645118280277/

jarek
DzikiZdeb
Gaduła

« Odpowiedz #58 : 13 Kwiecień 2018, 13:42:30 »

niektórzy już słyszeli o książce autorstwa Pana Dariusza Jaska, która niedługo zostanie wydana.
Widziałem już gdzieś w sprzedaży, skusił się ktoś może i może powiedzieć, czy udało się rozwikłać tajemnicę ilości zachowanych studukatówek?
pasjonatort
Rada Oficerów TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Zainteresowania:
Zygmunt III - orty gdańskie. Gustaw - trojaki elbląskie.

TPZN 080

« Odpowiedz #59 : 13 Kwiecień 2018, 18:04:29 »

Kupiłem, ale jeszcze nie przeczytałem. W weekend powinienem to zrobić i wtedy napiszę parę zdań. Mrugnięcie

Strony: 1 2 3 [4]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM