Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 18 Kwietnia 2024, 07:28:23

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Grosze Krosno 1544 i Elbląg 1630, trojak Lublin 1596 oraz wiele innych  (Przeczytany 3826 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Zapraszam na moje nowe aukcje na Allegro. Jak zwykle wystawiłem monety Polski królewskiej, m.in. grosz Krosno 1544 Jan Kostrzyński, Gustaw Adolf grosz elbląski 1630, trojak lubelski 1596 z leżącą 9 w dacie, trojak litewski 1597 z głową byka z hakami, trójkrucierzówki z 1616 i 1618 roku, dużo drobnicy Wazy, piękny denar 1560 Zygmunta II i wiele innych. Zapraszam do oglądnięcia
https://allegro.pl/uzytkownik/Romanczyk?order=t
« Ostatnia zmiana: 20 Czerwca 2018, 13:14:39 wysłana przez TomekP »
Qui Non Proficit, Deficit.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Grosze Krosno 1544 i Elbląg 1630, trojak Lublin 1596 oraz wiele innych
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Grudnia 2017, 18:40:55 »
Pozostał jeden dzień do zakończenia moich aukcji, zostało więc niedużo czasu aby pozyskać do swojej kolekcji dość ładną drobnicę ;)
Zapraszam i życzę powodzenia.
Qui Non Proficit, Deficit.

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Grosze Krosno 1544 i Elbląg 1630, trojak Lublin 1596 oraz wiele innych
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Grudnia 2017, 14:44:04 »
http://allegro.pl/24-szelag-malbork-1596-zygmunt-iii-waza-pex-i7085504411.html#thumb/1
Przecież widać, że noga litery "R" została wytłoczona zapchanym stemplem. :)
Marcin

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Grosze Krosno 1544 i Elbląg 1630, trojak Lublin 1596 oraz wiele innych
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Grudnia 2017, 15:06:06 »
Mając ją w rękach nie jest to dla mnie tak jednoznaczne. Litera R w składa się z litery P oraz ogonka. Dokładnie widać przerwę na łączeniu. Możliwe (choć niekoniecznie) że nie była to jedna punca tylko dwie czyli P i ogonek. W opisie podałem że jest możliwe iż jest to zapchana litera R, co dało efekt jakby P ale również że może być to P. Gdybyśmy nie mieli w legendzie P to bez dwóch zdań byłaby to zapchana litera R, ale mamy P w POL, czyli puncę P mieli napewno. Osądzenie tej kwestii pozostawiam kupującym. Ja tylko pokazałem dwie możliwe opcje, a którą wybieracie to już Wasz osąd. :)
Qui Non Proficit, Deficit.

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Grosze Krosno 1544 i Elbląg 1630, trojak Lublin 1596 oraz wiele innych
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Grudnia 2017, 15:14:16 »
Mając ją w rękach nie jest to dla mnie tak jednoznaczne. Litera R w składa się z litery P oraz ogonka. Dokładnie widać przerwę na łączeniu. Możliwe (choć niekoniecznie) że nie była to jedna punca tylko dwie czyli P i ogonek. W opisie podałem że jest możliwe iż jest to zapchana litera R, co dało efekt jakby P ale również że może być to P. Gdybyśmy nie mieli w legendzie P to bez dwóch zdań byłaby to zapchana litera R, ale mamy P w POL, czyli puncę P mieli napewno. Osądzenie tej kwestii pozostawiam kupującym. Ja tylko pokazałem dwie możliwe opcje, a którą wybieracie to już Wasz osąd. :)
Proszę spojrzeć na "nogę": litery "P" i "R". Moim zdanie są całkiem inne.
Marcin

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Grosze Krosno 1544 i Elbląg 1630, trojak Lublin 1596 oraz wiele innych
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Grudnia 2017, 15:19:08 »
Proszę spojrzeć na nogę litery P w "PEX" i P na końcu legendy, są identyczne ;) Obie nie są spójne jak na drugiej stronie monety. Oczywiście nie bronię tutaj opcji "PEX", może to być zwykłe REX. Ale dla mnie nie jest to jednoznaczne. Nie chcę nikogo naciągnąć, PEX w tytule aukcji odpowiada walorowi wizualnemu. Ale w opisie zaznaczyłem dwie możliwe opcje. Końcowy osąd zawsze należy do Państwa, a cena od złotówki powinna mówić o mojej "chciwości".  ;)
« Ostatnia zmiana: 17 Grudnia 2017, 15:25:57 wysłana przez Korczaszko »
Qui Non Proficit, Deficit.

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Grosze Krosno 1544 i Elbląg 1630, trojak Lublin 1596 oraz wiele innych
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Grudnia 2017, 15:35:14 »
Proszę spojrzeć na nogę litery P w "PEX" i P na końcu legendy, są identyczne ;) Obie nie są spójne jak na drugiej stronie monety. Oczywiście nie bronię tutaj opcji "PEX", może to być zwykłe REX. Ale dla mnie nie jest to jednoznaczne. Nie chcę nikogo naciągnąć, PEX w tytule aukcji odpowiada walorowi wizualnemu. Ale w opisie zaznaczyłem dwie możliwe opcje. Końcowy osąd zawsze należy do Państwa, a cena od złotówki powinna mówić o mojej "chciwości".  ;)
Szeryf w literki "P" ma kształt przypominający "klin", a szeryf literki R ma kształt prosty. Zaznaczyłem też na Twoim zdjęciu różnice długości poszczególnych szeryfów. Jak można zauważyć szeryf literki "P" jest dłuższy na zewnętrznej stronie litery, natomiast szeryf litery "R" jest dłuż po wewnętrznej stronie litery.
Marcin

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Grosze Krosno 1544 i Elbląg 1630, trojak Lublin 1596 oraz wiele innych
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Grudnia 2017, 15:44:32 »
Oczywiście nie neguję tego co Kolega napisał i dlatego w opisie aukcji zaznaczyłem taką opcję. Stemple były robione ręcznie, w bardzo wielu przypadkach mamy różnice w kroju tych samych liter na stemplu, co odpowiada temu iż punce poszczególnych liter nie były pojedynczymi egzemplarzami. Wiemy napewno że wykonywano punce tylko tych liter, które były potrzebne do wybicia legendy. Chodziło tutaj o koszty, gdyż mennica była fabryką zarabiającą na siebie i zmniejszenie kosztów produkcji było posunięciem ekonomicznym. Ale to już inna bajka. Przyznaję Koledze rację i tydzień temu w opisie uwzględniłem taką formę stempla. :)
Qui Non Proficit, Deficit.

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Grosze Krosno 1544 i Elbląg 1630, trojak Lublin 1596 oraz wiele innych
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Grudnia 2017, 15:55:16 »
Oczywiście nie neguję tego co Kolega napisał i dlatego w opisie aukcji zaznaczyłem taką opcję. Stemple były robione ręcznie, w bardzo wielu przypadkach mamy różnice w kroju tych samych liter na stemplu, co odpowiada temu iż punce poszczególnych liter nie były pojedynczymi egzemplarzami. Wiemy napewno że wykonywano punce tylko tych liter, które były potrzebne do wybicia legendy. Chodziło tutaj o koszty, gdyż mennica była fabryką zarabiającą na siebie i zmniejszenie kosztów produkcji było posunięciem ekonomicznym. Ale to już inna bajka. Przyznaję Koledze rację i tydzień temu w opisie uwzględniłem taką formę stempla. :)
Rozumiem..., oczywiście hipotetycznie mogła istnieć taka możliwość, ale w tym przypadku nie mam żadnych wątpliwości. :)
Marcin

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Grosze Krosno 1544 i Elbląg 1630, trojak Lublin 1596 oraz wiele innych
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Grudnia 2017, 15:57:36 »
I niech tak zostanie :)
Qui Non Proficit, Deficit.


Ten wątek jest zamknięty. Skontaktuj się z administratorem w celu odblokowania.
 

R E K L A M A
aukcja monet