Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 13:04:12

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kąpanie monet w oliwce  (Przeczytany 17902 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

J.H.

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 121
Odp: Kąpanie monet w oliwce
« Odpowiedź #15 dnia: 29 Października 2018, 20:11:03 »
Woda utleniona czemu ma służyć? Do szybkiego wytworzenia tlenku miedziowego?
Niestety nie znam teorii;
W każdym razie woda zabarwia się na zielono i odrywa grudki brudu; zresztą dość gwałtownie i spektakularnie. Wizualnie wygląda to tak, jakby te bąbelki wnikały i rozrywały od środka strukturę wykwitów.

monbank1

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 377
Odp: Kąpanie monet w oliwce
« Odpowiedź #16 dnia: 29 Października 2018, 20:39:33 »
Może ma Kolega zdjęcia monety przed i po czyszczeniu?
Warto było by zobaczyć różnicę.
Pozdrawiam.
Pozdrawiam, Gerard

turpis

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 78
Odp: Kąpanie monet w oliwce
« Odpowiedź #17 dnia: 29 Października 2018, 21:02:32 »
Jeszcze dorzucę 3 grosze, bo widzę że temat znowu ożył. Moneta tuż po wyczyszczeniu może i będzie ładna, błyszcząca i na pierwszy rzut oka czyściutka. Ale czy jesteśmy pewni, że oliwa nie weszła w blachę w miejsca, z których nie została usunięta? Skąd możemy być pewni, że nie zostało w porach, pęknięciach i innych wolnych przestrzeniach trochę zdrowo nienasyconych kwasów tłuszczowych, które zaczną jełczeć, zakwaszać otoczenie i niszczyć monetę niezauważalnie od wewnątrz? Zachęcam do czyszczenia tym sposobem 2zł NG i obiegowego PRLu. Zaklinam wszystkich Kolegów o niestosowanie tego barbarzyństwa wobec monet antycznych, zwłaszcza brązów!

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Kąpanie monet w oliwce
« Odpowiedź #18 dnia: 29 Października 2018, 22:17:24 »
Do usuwania resztek oliwy należy użyć spirytusu. I tyle...
Co do jednego przyznam jednak Koledze rację: jak ktoś się nie zna, to lepiej nich sobie z czyszczeniem porządnych  monet  da spokój i najpierw poćwiczy na złomach...

ZM

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Kąpanie monet w oliwce
« Odpowiedź #19 dnia: 30 Października 2018, 16:29:46 »
Jeszcze dorzucę 3 grosze, bo widzę że temat znowu ożył. Moneta tuż po wyczyszczeniu może i będzie ładna, błyszcząca i na pierwszy rzut oka czyściutka. Ale czy jesteśmy pewni, że oliwa nie weszła w blachę w miejsca, z których nie została usunięta? Skąd możemy być pewni, że nie zostało w porach, pęknięciach i innych wolnych przestrzeniach trochę zdrowo nienasyconych kwasów tłuszczowych, które zaczną jełczeć, zakwaszać otoczenie i niszczyć monetę niezauważalnie od wewnątrz? Zachęcam do czyszczenia tym sposobem 2zł NG i obiegowego PRLu. Zaklinam wszystkich Kolegów o niestosowanie tego barbarzyństwa wobec monet antycznych, zwłaszcza brązów!

Kolega ma rację.Tez kiedyś byłem oliwką zauroczony.Zwykle jest tak,ze kupioną monetę czyściłem,przecierałem oliwką,robiłem zdjęcie i pakowałem do kapsla.Na co dzień pracuję ze zdjęciami monet i do kapsli nie zaglądam.Zajrzałem po 3 latach  :o moneta pociemniała,utraciła swój piękny brązowy kolor.Trzeba było ja ratować:kąpiele w acetonie,spirytusie itd Teraz już wiem,że miedziaki należy czyścić patyczkiem do uszu z wacikiem na końcu nasączonym odrobiną czystego spirytusu.Jest to doskonały rozpuszczalnik wszelkiego brudu,szybko odparowuje i śladów na metalu nie zostawia.Zmiękczony brud,piach na monecie usuwam kolcami robinii akacjowej.Jeśli jest taka potrzeba,to przecieram monetę odrobiną oleju wazelinowego na wacik.
zdjęcie 1
-moneta zaraz po zakupie
-umyta i przetarta oliwką
- stan na dzisiaj po działaniach ratowniczych
zdjęcie 2  wyższość kolca nad wykałaczką :)
Pozdrawiam. zdzicho

meszuzel

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 135
Odp: Kąpanie monet w oliwce
« Odpowiedź #20 dnia: 31 Października 2018, 11:12:19 »
Troszkę się nie zgadzam z kolegami.
Czyszczenie a w zasadzie próba przywrócenia monetom większej urody poprzez usunięcie warstw powstałych w glebie i za pomocą oliwy jest ok. Moje doświadczenia w tym zakresie są niewielkie, ale znałem (niestety już nie żyje) kolekcjonera, który miał dużo monet z ziemi i zawsze czyścił oliwą. Jednak nigdy nie wkładał monety przetartej oliwą do kapsla czy holdera. Ten tłuszcz należy bezwzględnie usunąć. Osobiście korzystałem z Acetonu technicznego, ale spirytus do tego nada się również, a może nawet lepszy będzie. Proces odtłuszczania monety jest ważniejszy niż samo "czyszczenie".

Wiem, że nic nie wiem

brodacz

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Specjalista od banknotów amerykańskich.
Odp: Kąpanie monet w oliwce
« Odpowiedź #21 dnia: 29 Marca 2019, 10:21:08 »
Sugeruję spirytus zastąpić innym alkoholem a mianowicie izopropanolem. Po pierwsze znacznie tańszy a po drugie technicznie najlepszy. Odparowuje w 100% a spirytus pozostawia 5% wody. Jeśli jednak ktoś chce po taniości to nawet typowy izopropanol kuchenny (zwany denaturalem -przez l nie t) ma 95% a kosztuje 8 zł za pół litra.

 

R E K L A M A
aukcja monet