Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 20 Kwietnia 2024, 14:02:44

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: szeląg von Plauena z błędem w tytulaturze  (Przeczytany 1318 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

eskimos79

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 18
szeląg von Plauena z błędem w tytulaturze
« dnia: 18 Grudnia 2017, 13:19:34 »
Dzień dobry !

Chciałem zasięgnąć opinii w przedmiocie szeląga von Plauena, który od jakiegoś czasu jest w mojej kolekcji. Otóż wg. mnie w imieniu mistrza brakuje literki "C" [ HINRIVS ]. Pierwszy raz spotykam się z takim błędem, nie znalazłem tej odmiany w katalogu Vossberga ( odmiana z pozycji 610 ). Czy ktoś z Państwa spotkał się z taką odmianą ? Nie mam też pojęcia z jakiej mennicy pochodzi szeląg ( charakterystyczna grubo zarysowana tarcza ). W internecie znalazłem na aukcji 129 aukcji Lanza podobny typ tarczy opisany jako mennica Królewiec. Z góry dziękuję za pomoc.

lamotro

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 48
Odp: szeląg von Plauena z błędem w tytulaturze
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Grudnia 2017, 15:58:50 »
Witam.
Owszem, wygląda że brakuje literki C w imieniu Mistrza. Rzadsza rzecz ale zdarza się, jak to w średniowieczu  ;) Czy jest to błąd sensu stricte? Nie sądzę. Skróty są bardzo częste i potrafią być różne. Choć niewątpliwie w imieniu Mistrza skróty były rzadziej stosowane, ale znane są przecież Plaueny z HEINRICVS, HINRIS, HIRICVS itp. To skoro pełne imię mistrza brzmiało HEINRICVS to czy najpopularniejszy wariant na większości Plauenów - HINRICVS - należy traktować jako błąd? Nie.
Przecież np tytuł "PRIMVS" na monetach Plauena znany jest w wariantach od PR, przez PRI, PRIM, PRIMS, PRIM9, PRIMVS dodatkowo z krzyżykami, kropkami, apostrofami na końcu lub bez nich. Pełna dowolność.

Myślę, że nie należy traktować wariantu napisowego jako "błędu", raczej jako po prostu kolejny wariant napisowy choć rzadszy. A warianty napisowe na monetach krzyżackich to akurat never ending story...

W czasie rządów Plauena działały mennice w Toruniu i Gdańsku. Te z Gdańska mają D nad tarczą. Zatem ten jest z Torunia.
Pozdrawiam

 

R E K L A M A
aukcja monet