Aktualności:

  • 19 Marca 2024, 09:06:16

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Otwarcie sezonu zimowego  (Przeczytany 62763 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 404
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #120 dnia: 21 Lutego 2018, 16:59:42 »
nooo ładna
 :D
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #121 dnia: 21 Lutego 2018, 17:38:01 »
Jestem zadowolony z zakupu tym bardziej że po krótkiej wymianie informacji z Panem Barnabą okazało się że udało się dorwać tą sztuke za połowę ceny:)

Faktycznie powinien Pan być bardzo zadowolony, bo moneta jest w bardzo ładnym stanie (extremely fine), dobrze wybita, z fajną, ciemną i równomierną patyną. Ponadto, nie dość, że z serii eqviti (choć akurat monety te są bardzo popularne, przynajmniej z 9 i 10 emisji), to jeszcze z dość rzadką i poszukiwaną tytulaturą "invicti" [VIRTVS PROBI INVICTI AVG(vsti)]. Wreszcie, cena naprawdę okazyjna. W zasadzie to żal monety, bo zasługiwała na więcej :)

Ta "połowa ceny" to oczywiście kategoria dosyć umowna i skrót myślowy, bo monety antyczne - jak wiadomo - to nie bułki w piekarni, które mają z góry ściśle określone ceny :) Wiadomo, że już tylko z uwagi na ręczną technikę bicia, w zasadzie każda moneta antyczna jest inna, zaś na cenę monety antycznej wpływ ma wiele czynników, w tym także gdzie, w jaki sposób i kto ją sprzedaje.

W każdym razie to jest moneta klasy aukcyjnej, przy czym nie mam tu na myśli aukcji ebay, allegro czy nawet WCN, z całym szacunkiem, ale profesjonalne aukcje renomowanych, zagranicznych domów aukcyjnych, specjalizujących się w sprzedaży monet antycznych. I na takich aukcjach m.zd ta moneta poszłaby za 50%-150% więcej, aniżeli Pan za nią dał. Gdybym jej jeszcze nie miał w kolekcji, sam dałbym znacznie więcej za nią i nie zeszłaby tak tanio...

pozdrawiam,

Barnaba    
« Ostatnia zmiana: 21 Lutego 2018, 17:41:50 wysłana przez barnaba »

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #122 dnia: 22 Lutego 2018, 07:12:13 »
U mnie "jak zwykle", czyli tym razem Sol z Londynu. Stan średni (pewnie będzie betterinhandowy...), ale monetka dość rzadka - w tej edycji (-/*//PLN) dla legendy rewersu SOLI INVICTO COMITI jest tylko jeden typ (popiersie "zwykłe", w zbroi z wieńcem laur. w prawo)  który może uchodzić za popularny.

Pozdrawiam
Zenon M.

bandit

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 56
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #123 dnia: 22 Lutego 2018, 21:35:20 »
Gratuluję bardzo ciekawych monet,

przy okazji chciałbym zapytać czy atrybucja do mojego niedawnego zakupu jest prawidłowa

RIC VII 138 Arles, R4? pierwsza litera w odcinku pod lupą wygląda na P

Chcę spróbować powalczyć z tą zieleniną, ale będzie trudno.

Pozdrawiam

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #124 dnia: 22 Lutego 2018, 22:35:01 »
Popiersie to raczej B5, a więc RIC 139.
Pozdrawiam
ZM

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 404
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #125 dnia: 23 Lutego 2018, 07:44:47 »
tak kapią te probusy.... jest ich tyle ze nie bardzo wiem jak to zbierac .... narazie to lekki chaos
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 404
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #126 dnia: 23 Lutego 2018, 07:47:10 »
i taki genio wpadł
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #127 dnia: 23 Lutego 2018, 07:59:17 »
jest ich tyle ze nie bardzo wiem jak to zbierac .... na razie to lekki chaos
... według mennic, z podziałem na edycje (tam gdzie możliwe), porządkując alfabetycznie poszczególne legendy rewersu kolejno z określonymi przedstawieniami (nie zapominając też o kolejnych oficynach menniczych) - te z kolei układając w zależności od legend awersu z wydzieleniem różnych popiersi cesarza - nie inaczej, czyli w miarę standardowo...   ;)

Pzdrw
ZM

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 404
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #128 dnia: 23 Lutego 2018, 08:02:50 »
i robi się zabawa do konca świata i dzien dłuzej  :D :) ;D ;D ;D
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #129 dnia: 23 Lutego 2018, 08:26:49 »
No i chyba o to chodzi...
ZM

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #130 dnia: 23 Lutego 2018, 12:45:28 »
tak kapią te probusy.... jest ich tyle ze nie bardzo wiem jak to zbierac .... narazie to lekki chaos

Czasem faktycznie trudno oprzeć się wrażeniu, że trochę chaotycznie Pan te Probusy zbiera ;)

Zachęcam do przemyślenia profilu kolekcji, bo kolekcja to z definicji uporządkowany, a nie chaotyczny, zbiór przedmiotów określonego rodzaju.

Mennictwo Probusa jest na tyle bogate, że z łatwością można (choć rzecz jasna nie trzeba) zawęzić profil kolekcji do jakiegoś (z góry przemyślanego) wycinka tego mennictwa. Kolega Zenon już wskazał pewne przykładowe kryteria takiej specjalizacji.

Rozważając profil kolekcji warto m.zd. dodatkowo rozważyć jak długo zamierza się zbierać dane przedmioty (kilka miesięcy, kilka lat, całe życie itd.), ile środków i jak często zamierza się przeznaczać na rozwój kolekcji, czy iść bardziej na "ilość", czy "jakość" zbieranych egzemplarzy, przy czym przez "jakość" mam na myśli nie tylko stan zachowania monety, ale także rzadkość monety, fakt czy jest notowana w standardowej literaturze, stopień ciekawości zawartych na monecie wyobrażeń rewersu i awersu itd. Wszystkie powyższe czynniki mogą i powinny mieć wpływ na decyzję o profilu kolekcji.


nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #131 dnia: 23 Lutego 2018, 15:52:29 »
tak kapią te probusy.... jest ich tyle ze nie bardzo wiem jak to zbierac .... narazie to lekki chaos

Wg mnie najprosciej uporządkować wpierw wg miejsca bicia, potem uwzgledniac tytulature rewersu i wg niej szukać różnych popiersi awersu oraz róznych oficyn i emisji. Przynajmniej na początku takie założenia wydają mi sie byc najbardziej sensowne

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 404
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #132 dnia: 27 Lutego 2018, 20:51:29 »
znowu powie pan Barnaba że smieci , ale... hmmm jakoś się upolowało  ;) ;D
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #133 dnia: 27 Lutego 2018, 20:53:05 »
A co ma Probus na tarczy?
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 404
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #134 dnia: 27 Lutego 2018, 20:56:23 »
jak dojdzie zobacze, napewno coś co kiedyś było koniem z jezdźcem .. ale  czysczenie zrobiłe z tego bazyliszka :D :) a co pod tym zobaczymy  ;D
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

 

R E K L A M A
aukcja monet