Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
23 Czerwiec 2018, 16:14:24

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 13   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Otwarcie sezonu zimowego  (Przeczytany 16201 razy)
okejos
Członkowie TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Legitymacja: TPZN nr 059

« Odpowiedz #120 : 21 Luty 2018, 17:59:42 »

nooo ładna
 Chichot

Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis
barnaba
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
Mennictwo Probusa

« Odpowiedz #121 : 21 Luty 2018, 18:38:01 »

Jestem zadowolony z zakupu tym bardziej że po krótkiej wymianie informacji z Panem Barnabą okazało się że udało się dorwać tą sztuke za połowę ceny:)

Faktycznie powinien Pan być bardzo zadowolony, bo moneta jest w bardzo ładnym stanie (extremely fine), dobrze wybita, z fajną, ciemną i równomierną patyną. Ponadto, nie dość, że z serii eqviti (choć akurat monety te są bardzo popularne, przynajmniej z 9 i 10 emisji), to jeszcze z dość rzadką i poszukiwaną tytulaturą "invicti" [VIRTVS PROBI INVICTI AVG(vsti)]. Wreszcie, cena naprawdę okazyjna. W zasadzie to żal monety, bo zasługiwała na więcej Uśmiech

Ta "połowa ceny" to oczywiście kategoria dosyć umowna i skrót myślowy, bo monety antyczne - jak wiadomo - to nie bułki w piekarni, które mają z góry ściśle określone ceny Uśmiech Wiadomo, że już tylko z uwagi na ręczną technikę bicia, w zasadzie każda moneta antyczna jest inna, zaś na cenę monety antycznej wpływ ma wiele czynników, w tym także gdzie, w jaki sposób i kto ją sprzedaje.

W każdym razie to jest moneta klasy aukcyjnej, przy czym nie mam tu na myśli aukcji ebay, allegro czy nawet WCN, z całym szacunkiem, ale profesjonalne aukcje renomowanych, zagranicznych domów aukcyjnych, specjalizujących się w sprzedaży monet antycznych. I na takich aukcjach m.zd ta moneta poszłaby za 50%-150% więcej, aniżeli Pan za nią dał. Gdybym jej jeszcze nie miał w kolekcji, sam dałbym znacznie więcej za nią i nie zeszłaby tak tanio...

pozdrawiam,

Barnaba    
zenonmoj
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Legitymacja: TPZN nr 058
Zainteresowania:
Monety rzymskie, głównie tetrarchowie, Konstantyn i rodzinka; Rzeczpospolita przedrozbiorowa.

« Odpowiedz #122 : 22 Luty 2018, 08:12:13 »

U mnie "jak zwykle", czyli tym razem Sol z Londynu. Stan średni (pewnie będzie betterinhandowy...), ale monetka dość rzadka - w tej edycji (-/*//PLN) dla legendy rewersu SOLI INVICTO COMITI jest tylko jeden typ (popiersie "zwykłe", w zbroi z wieńcem laur. w prawo)  który może uchodzić za popularny.

Pozdrawiam
Zenon M.

* cons left helmet spear schield SoliInvictoComiti _ star PLN.jpg (27.5 KB, 500x256 - wyświetlony 148 razy.)
bandit
Użytkownik
**
Poland Poland

« Odpowiedz #123 : 22 Luty 2018, 22:35:20 »

Gratuluję bardzo ciekawych monet,

przy okazji chciałbym zapytać czy atrybucja do mojego niedawnego zakupu jest prawidłowa

RIC VII 138 Arles, R4? pierwsza litera w odcinku pod lupą wygląda na P

Chcę spróbować powalczyć z tą zieleniną, ale będzie trudno.

Pozdrawiam

* solav.jpg (152.78 KB, 732x563 - wyświetlony 29 razy.)

* solrv.jpg (164.83 KB, 689x629 - wyświetlony 30 razy.)
zenonmoj
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Zainteresowania:
Monety rzymskie, głównie tetrarchowie, Konstantyn i rodzinka; Rzeczpospolita przedrozbiorowa.

« Odpowiedz #124 : 22 Luty 2018, 23:35:01 »

Popiersie to raczej B5, a więc RIC 139.
Pozdrawiam
ZM
okejos
Członkowie TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

« Odpowiedz #125 : 23 Luty 2018, 08:44:47 »

tak kapią te probusy.... jest ich tyle ze nie bardzo wiem jak to zbierac .... narazie to lekki chaos

* s-l1600 (2).jpg (159.59 KB, 756x795 - wyświetlony 27 razy.)

* s-l1600 (3).jpg (173.55 KB, 803x830 - wyświetlony 25 razy.)

okejos
Członkowie TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

« Odpowiedz #126 : 23 Luty 2018, 08:47:10 »

i taki genio wpadł

* DSC_1336-horz.jpg (117.63 KB, 1024x469 - wyświetlony 36 razy.)

zenonmoj
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Zainteresowania:

« Odpowiedz #127 : 23 Luty 2018, 08:59:17 »

jest ich tyle ze nie bardzo wiem jak to zbierac .... na razie to lekki chaos
... według mennic, z podziałem na edycje (tam gdzie możliwe), porządkując alfabetycznie poszczególne legendy rewersu kolejno z określonymi przedstawieniami (nie zapominając też o kolejnych oficynach menniczych) - te z kolei układając w zależności od legend awersu z wydzieleniem różnych popiersi cesarza - nie inaczej, czyli w miarę standardowo...   Mrugnięcie

Pzdrw
ZM
okejos
Członkowie TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

« Odpowiedz #128 : 23 Luty 2018, 09:02:50 »

i robi się zabawa do konca świata i dzien dłuzej  Chichot Uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech

zenonmoj
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Zainteresowania:

« Odpowiedz #129 : 23 Luty 2018, 09:26:49 »

No i chyba o to chodzi...
ZM
barnaba
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
Mennictwo Probusa

« Odpowiedz #130 : 23 Luty 2018, 13:45:28 »

tak kapią te probusy.... jest ich tyle ze nie bardzo wiem jak to zbierac .... narazie to lekki chaos

Czasem faktycznie trudno oprzeć się wrażeniu, że trochę chaotycznie Pan te Probusy zbiera Mrugnięcie

Zachęcam do przemyślenia profilu kolekcji, bo kolekcja to z definicji uporządkowany, a nie chaotyczny, zbiór przedmiotów określonego rodzaju.

Mennictwo Probusa jest na tyle bogate, że z łatwością można (choć rzecz jasna nie trzeba) zawęzić profil kolekcji do jakiegoś (z góry przemyślanego) wycinka tego mennictwa. Kolega Zenon już wskazał pewne przykładowe kryteria takiej specjalizacji.

Rozważając profil kolekcji warto m.zd. dodatkowo rozważyć jak długo zamierza się zbierać dane przedmioty (kilka miesięcy, kilka lat, całe życie itd.), ile środków i jak często zamierza się przeznaczać na rozwój kolekcji, czy iść bardziej na "ilość", czy "jakość" zbieranych egzemplarzy, przy czym przez "jakość" mam na myśli nie tylko stan zachowania monety, ale także rzadkość monety, fakt czy jest notowana w standardowej literaturze, stopień ciekawości zawartych na monecie wyobrażeń rewersu i awersu itd. Wszystkie powyższe czynniki mogą i powinny mieć wpływ na decyzję o profilu kolekcji.

nosfer3
Użytkownik
**
Poland Poland

Zainteresowania:
trojaki krakowskie, Probus

« Odpowiedz #131 : 23 Luty 2018, 16:52:29 »

Wg mnie najprosciej uporządkować wpierw wg miejsca bicia, potem uwzgledniac tytulature rewersu i wg niej szukać różnych popiersi awersu oraz róznych oficyn i emisji. Przynajmniej na początku takie założenia wydają mi sie byc najbardziej sensowne
okejos
Członkowie TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

« Odpowiedz #132 : 27 Luty 2018, 21:51:29 »

znowu powie pan Barnaba że smieci , ale... hmmm jakoś się upolowało  Mrugnięcie Duży uśmiech

* s-l1600 (1)-horz.jpg (100.37 KB, 1024x443 - wyświetlony 29 razy.)

* s-l1600 (2)-horz.jpg (88.36 KB, 1024x506 - wyświetlony 35 razy.)

Divusric
Rada Oficerów TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Zainteresowania:
Rzym

Legitymacja 077

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #133 : 27 Luty 2018, 21:53:05 »

A co ma Probus na tarczy?

Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.
okejos
Członkowie TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

« Odpowiedz #134 : 27 Luty 2018, 21:56:23 »

jak dojdzie zobacze, napewno coś co kiedyś było koniem z jezdźcem .. ale  czysczenie zrobiłe z tego bazyliszka Chichot Uśmiech a co pod tym zobaczymy  Duży uśmiech

Strony: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 13   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM