Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
19 Grudzień 2018, 02:22:51

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 [2]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Rzym - opinie  (Przeczytany 4718 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #15 : 23 Grudzień 2017, 15:38:18 »

Rzym [...] wciąż stanowi on fundament zachodniej kultury i polityki

Wydaje mi się jednak, że Rzymianie podchodzili do polityki z daleko mniejszą hipokryzją. Gdy chodziło im o poskramianie zuchwałych, to mówili o poskramianiu zuchwałych, a nie o tym, że jakiś barbarzyński wódz Kaczylla nie przestrzega praw człowieka i łamie konstytucję. A także dla zdobycia popularności wprowadza na własną rękę rozdawnictwo, które powinno być dobrodziejstwem zastrzeżonym dla komisji imperialnej.

NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII
DzikiZdeb
Gaduła

« Odpowiedz #16 : 23 Grudzień 2017, 20:19:05 »

Rzymianie podchodzili do polityki z daleko mniejszą hipokryzją.
Tak mi się skojarzyło, chociaż w tym wypadku to Grecy.

"
1

w księdze czwartej Wojny peloponeskiej
Tukidydes opowiada dzieje swej nieudanej wyprawy

pośród długich mów wodzów
bitew oblężeń zarazy
gęstej sieci intryg
dyplomatycznych zabiegów
epizod ten jest jak szpilka
w lesie

kolonia ateńska Amfipolis
wpadła w ręce Brazydasa
ponieważ Tukidydes spóźnił się z odsieczą

zapłacił za to rodzinnemu miastu
dozgonnym wygnaniem

egzulowie wszystkich czasów
wiedzą jaka to cena

2

generałowie ostatnich wojen
jeśli zdarzy się podobna afera
skomlą na kolanach przed potomnością
zachwalają swoje bohaterstwo
i niewinność

oskarżają podwładnych
zawistnych kolegów
nieprzyjazne wiatry

Tukidydes mówi tylko
że miał siedem okrętów
była zima
i płynął szybko

3

jeśli tematem sztuki
będzie dzbanek rozbity
mała rozbita dusza
z wielkim żalem nad sobą

to co po nas zostanie
będzie jak płacz kochanków
w małym brudnym hotelu
kiedy świtają tapety"  Z. Herbert, Dlaczego klasycy
DzikiZdeb
Gaduła

« Odpowiedz #17 : 23 Grudzień 2017, 20:25:15 »

Mary Beard
Wydaje mi się, że w pewnych przypadkach przesadza, jest filologiem do szpiku kości i jak coś nie jest udokumentowane w kilku tekstach źródłowych, to często przekreśla całą spójną teorię. Sceptycyzm u historyka rzecz cenna, ale można z nim przedobrzyć. Kojarzę wpis pod jednym z jej wykładów na YT, oddający clou problemu: "jestem tak skołowany, że już niczego nie jestem pewny. Nawet tego, że osoba, która wygłosiła wykład i była podpisana Mary Beard to tak naprawdę Mary Beard" :-)
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #18 : 23 Grudzień 2017, 21:08:30 »

w księdze czwartej Wojny peloponeskiej
Tukidydes opowiada

Z samego Tukidydesa to zacytowałbym to, co mówią Ateńczycy w rozmowie z Melijczykami:

"My również sądzimy, że nie zabraknie nam życzliwości bogów. Nie domagamy się bowiem ani nie czynimy nic takiego, co by się sprzeciwiało przyjętym wyobrażeniom o bogach i ludzkim skłonnościom. Sądzimy bowiem, że zarówno bogowie zgodnie z naszym o nich wyobrażeniem, jak i sami ludzie z powodu wrodzonych sobie cech, całkiem jawnie, wszędzie i zawsze rządzą tymi, od których są silniejsi. Również nie my wymyśliliśmy to prawo i nie my zaczęliśmy je pierwsi stosować, lecz posługujemy się nim, przejąwszy je od przodków i jako prawo niezmienne przekazując potomnym. Wiemy również, że i wy, i wszyscy inni mając potęgę równą naszej postąpilibyście tak samo. Jeśli idzie o wasze nadzieje na pomoc, której, jak się spodziewacie, udzielą wam Lacedemończycy kierując się poczuciem honoru, to z największym szacunkiem odnosimy się do waszej prostoduszności, lecz nie zazdrościmy wam łatwowierności. Lacedemończycy bowiem, jeśli idzie o ich życie prywatne i o ich zwyczaje krajowe, są niezwykle uczciwymi ludźmi, jeśli jednak idzie o ich stosunek do innych, to wiele by się dało na ten temat powiedzieć. śeby rzecz ująć krótko: Lacedemończycy ze wszystkich znanych nam państw najkonsekwentniej przestrzegają tej zasady, by rzeczy sobie miłe uważać za piękne, a korzystne za sprawiedliwe. A przecież taki ich pogląd nie zgadza się zupełnie z waszą nieuzasadnioną nadzieją na ocalenie."

NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #19 : 23 Grudzień 2017, 21:10:29 »

Sceptycyzm u historyka

Powinien w pierwszym rzędzie dotyczyć źródeł.

Pierwszy stopień poznania, to znajomość źródeł.

Drugi stopień - to świadomość, jak niewiele są te źródła warte.

JRobert
Stały bywalec
Poland Poland

« Odpowiedz #20 : 27 Grudzień 2017, 16:50:08 »

Po części jesteśmy Rzymianami  Uśmiech
Rzym nie upadł on jest w nas i wokół nas.
Heh, mnie od dawna fascynuje Rzym - i kulturowo i oczywiście numizmatycznie. No i moje życie tak się potoczyło, że obecnie mieszkam w Imperium Romanum, a do Barbaricum mam zaledwie 3-4 km w linii prostej :-) Żeby nie było, limes jest u mnie widoczny w terenie (w lesie), a żeby ułatwić obeznanym z tematem odgadnięcie mojej lokalizacji, to dodam że właśnie ta odległość to mnie dzieli od powiedzmy takiego rzymskiego Biskupina... (nie chodzi o okres lecz sposób podejścia do tematu, bo sam "Biskupin" jest kamienny).
Divusric
Rada Oficerów TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Zainteresowania:
Rzym

Legitymacja 077

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #21 : 27 Grudzień 2017, 17:25:43 »

Xanten?

Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.
pavonis
Użytkownik
**
Poland Poland

« Odpowiedz #22 : 30 Grudzień 2017, 14:39:16 »

za pragmatyczność, organizację i infrastrukturę.

I poczucie humoru : https://www.rt.com/uk/414580-romans-tantalus-bowl-joke/

Nie każde mocarstwo ma dystans do siebie. Pewien znany tweeterowiec i przywódca w jednym, ma czasem z tym kłopoty;)
areworka
Nowy użytkownik
*
Poland Poland

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #23 : 22 Styczeń 2018, 13:18:38 »

Termy były nie tylko miejscem relaksu, ale też głównym ośrodkiem życia towarzyskiego, a nawet kulturalnego Rzymu. Oprócz kąpieli oferowały mieszkańcom możliwość skorzystania z biblioteki, przestronne sale o wyśmienitej akustyce, w których słuchało się recytujących poetów lub mówców, parki, a nawet boiska sportowe. Standardem było zdobienie term dziełami sztuki, takimi jak posągi, malowidła i mozaiki. Budowle te powstawały w Rzymie w okresie cesarstwa, a do największych i najwspanialszych należały termy Karakalli, Dioklecjana i Konstantyna – wszystkie o powierzchni kilkunastu hektarów. Ich majestatyczne ruiny zachowały się do dziś.
DzikiZdeb
Gaduła

« Odpowiedz #24 : 22 Styczeń 2018, 14:24:52 »

Termy były nie tylko miejscem relaksu, ale też głównym ośrodkiem życia towarzyskiego, a nawet kulturalnego Rzymu. Oprócz kąpieli oferowały mieszkańcom możliwość skorzystania z biblioteki, przestronne sale o wyśmienitej akustyce, w których słuchało się recytujących poetów lub mówców, parki, a nawet boiska sportowe. Standardem było zdobienie term dziełami sztuki, takimi jak posągi, malowidła i mozaiki. Budowle te powstawały w Rzymie w okresie cesarstwa, a do największych i najwspanialszych należały termy Karakalli, Dioklecjana i Konstantyna – wszystkie o powierzchni kilkunastu hektarów. Ich majestatyczne ruiny zachowały się do dziś.

Bot czy człowiek? ;-) Tekst skopiowany z http://www.writeandtravel.pl/rzym-antyczny-najwazniejsze-zabytki-wiecznego-miasta
cancan62
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Canada Canada

Zainteresowania:
Polskie monety bite w mennicach pruskich od XVI w. Krol Stas i Batory.

« Odpowiedz #25 : 22 Styczeń 2018, 15:15:39 »

Wygląda na istotę animowaną.

Wszystko przemija. Dzisiaj choinka, jutro kawal kija...Jacek
Strony: 1 [2]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM