Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 07:22:24

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Trojak Ryga 1581 Wielka Rzadkosc  (Przeczytany 9106 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Coś mi po głowie chodziło, że kiedyś już była dyskusja. ;) Ale nawet nie sprawdziłem przed napisaniem :-X

Nie chciałbym zostać źle zrozumiany. Tego trojaka "znalazłem" w wątku na białoruskim forum, temat bodaj z 2011 roku. Wrzuciłem zdjęcia, bo zaciekawił mnie ten trojak, ale nie jestem zainteresowany zakupem, nawet gdyby była możliwość.
Jeszcze jedno zdjęcie.
Norbert

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Trojak Ryga 1581 Wielka Rzadkosc
« Odpowiedź #16 dnia: 07 Grudnia 2017, 11:36:22 »
Wpadł mi ciekawy artykuł, który zawierał zdjęcie rewersu takiego trojaka. Niestety całość w języku rosyjskim, jedynie wstęp jest po angielsku.
Cytuj
Е. С. ВОРОПАЙ, К. Ф. ЕРМАЛИЦКАЯ, В. М. СИДОРОВИЧ, А. Н. ПЛАВИНСКИЙ
ЭЛЕМЕНТНЫЙ АНАЛИЗ СЕРЕБРЯНЫХ МОНЕТ МЕТОДОМ ДВУХИМПУЛЬСНОЙ
ЛАЗЕРНОЙ АТОМНО-ЭМИССИОННОЙ СПЕКТРОСКОПИИ

The subjects of inquiry were ancient coins from a treasure dated the second half of the XVII century. The treasure was found in 1978 in Grichino village (Dzerzhinski district, Minsk region) by a local woman. 207 coins from this treasure were handed over to the numismatic museum of the Historic Faculty of the Belarusian State University. It was revealed that in authentic coins the concentration of silver was constant at all points of the sample within the range 25÷45 %. In the fake coins a silver coating with a thickness of 30÷50 μm was deposited on the copper base.

Zdjęcie -
Cytuj
Рис. 2. Фотография кратера на поверхности серебряной монеты после анализа, а также изображение этого же кратера,
увеличенное в 300 раз и полученное с помощью микроинтерферометра Линника

Oczywiście to, że ten trojak został znaleziony w skarbie, nie wyklucza współczesnego fałszerstwa wcześniej omawianych monet. Jednak jest sporym argumentem za tym, że takie trojaki były wtedy wytwarzane.
Norbert

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Trojak Ryga 1581 Wielka Rzadkosc
« Odpowiedź #17 dnia: 31 Grudnia 2017, 16:13:31 »
Pobieżne przeczytanie artykułu nie dało mi żadnych informacji o tej konkretnej monecie.  O ile zrozumiałem, artykuł opisuje analizę spektralną przy pomocy podwójnych wiązek laserowych. Obiektem testu są monety znalezione ponoć w 1978 roku na Białorusi. Jest zdjęcie przedstawione przez kolegę Pasjonatort, które ma ilustrować rozmiary krateru po uderzeniu powierzchni monety laserem.
Nie jest niespodzianką, że monety fałszywe zawierają mniej srebra, niż autentyki.
Warto się przyjrzeć ilustracji nr 3, ktora pokazuje rozkład i zawartość metali kolorowych w przypadku monety autentycznej i fałszywej. Z wyjątkiem miedzi i srebra, inne metale, jak przykładowo ołów czy aluminium mają bardzo podobną analizę.
Wykluczając mistyfikację, ryska moneta, którą tu omawialiśmy, jest albo autentyczna, albo fałszerswem z epoki.
Swoją drogą, badanie nazwane jest "nieniszczącym", powoduje jednak widoczne gołym okiem uszkodzenie powierzchni monety, wypalony krater po próbce.

Caly artykul tutaj.
« Ostatnia zmiana: 31 Grudnia 2017, 16:57:48 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

 

R E K L A M A
aukcja monet