Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 12:29:53

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Myszki na twarzy Batorego  (Przeczytany 3482 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Myszki na twarzy Batorego
« dnia: 29 Grudnia 2017, 17:20:06 »
Przygladalem sie dlugo awersowi tego trojaka i zastanawialem sie czym jest ta druga kropka zaznaczona czerwonym kolkiem. Poczatkowo myslalem, ze jest to znak od cyrkla, ale potem zaczalem szperac i znalazlem kilka portretow krola na ktorych ma jakby dwie myszki na prawym policzku i skroni. Takze jeden z najbardziej chyba szczegoowych wizerunkow Batorego na monecie, ktorym jest grosz gdanski pokazuje dwie myszki.

I tu pytanie, czy ktos zna jakis bardzo wiarygodny portret krola, na ktorym wyraznie widac jego fizys i te myszki?

Z gory dziekuje.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Myszki na twarzy Batorego
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Grudnia 2017, 21:47:55 »
Odpowiem sobie po czesci sam. Wydaje mi sie, ze ten wizerunek na trojaku ryskim nie mial pokazywac drugiej myszki, ale jest to jednak znak od cyrkla. Znaczek jest za nisko. Moze w Rydze nawet nie wiedzieli jak krol wyglada. Myslalem, ze krol mial zawsze zatwierdzac wizerunki na monetach, choc trojaki lubelskie ZIIIW zdaja sie nie potwierdzac tej opinii. ;)

Nie czepiam sie Lublina, osobiscie bardzo go lubie, te trojaki jednak balansowaly jakby na granicy piacassowskiego kubizmu.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Myszki na twarzy Batorego
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Grudnia 2017, 14:20:09 »
niezbyt często monety obrazują "prawdziwy " wizerunek władcy, najczęściej jest to obraz stylizowany i będący odwzorowaniem jakiejś istniejącej już monety . Władcy sie tym niezbyt przejmowali . wszak to miał być środek płatniczy i twarz władcy winna " z grubsza " odpowiadać rysom władcy . nierzadko podobnej wartości monet różnych władców i różnych ośrodków władzy niezbyt sie od siebie różnią więc tych myszek bym sie nie czepiał . oczywiście , jeśli jakiś mistrz mincerski zrobił bardziej wierny wizerunek władcy to chwała mu za to :)
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Myszki na twarzy Batorego
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Grudnia 2017, 14:30:09 »
Przepraszam, jeśli niezbyt jasno się wyraziłem. Nie chodziło mi o piętnowanie "braku myszek", lecz o ustalenie ile ich właściwie było. Na załączonym wstępnie zestawie portretów (nota bene wytraźnie powielanych - co jest z tą czapką?) widać, że nawet obrazy wyglądające na z epoki, różnią się stylistyką i tymi detalami, jakimi są myszki.
Zakładając, że myszka jest raczej nieestetyczna, nie dziwi fakt, iż niektóre wizerunki starają się ją ignorować. Wydaje mi się, że były jednak dwie, na podstawie choćby tego grosza gdańskiego, bo dodawanie królowi myszki nie byłoby politycznie poprawne. Tę górną łatwiej było ukryć pod włosami, więc na wielu monetach jej nie ma w ogóle.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Numizmat 21

  • Gość
Odp: Myszki na twarzy Batorego
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Grudnia 2017, 15:06:08 »
Taką czapkę Batory ponoć nosił na co dzień bo był..... łysy. Co do myszek to też mnie to kiedyś interesowało. Ciekawy temat wart drążenia  :)
Tu foto jedynego obrazu z królem bez czapki.
« Ostatnia zmiana: 30 Grudnia 2017, 15:08:43 wysłana przez Numizmat 21 »

Numizmat 21

  • Gość
Odp: Myszki na twarzy Batorego
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Grudnia 2017, 15:27:49 »
Szybciutko sobie przejrzałem nominały i jest ciekawie bo jedna z myszek raz się pojawia i znowu znika na różnych rocznikach z różnych mennic.
Trojak Olkusz 1580 - są dwie
Trojak z małą główką 1580 - są dwie
Talar Nagybanya 1585 - nie ma wcale (chyba, że nie widzę)
Dukat 1586 Gdańsk - jedna jest, druga jak gdyby ukryta w królewskim bokobrodzie
5 dukatów 1585 Gdańsk - sytuacja jak przy o rok młodszym dukacie
Być może mincerze wykorzystywali fakt posiadania przez króla myszek do ukrycia śladów po cyrklu. To tylko taka szybka hipoteza.

 

R E K L A M A
aukcja monet