Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 00:39:23

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej  (Przeczytany 68710 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Kolejna ciekawa moneta w moim zbiorze.Oczywiście Ujazdów 1661,portret w manierze krakowskiej ale bez kokardy.Rewers znany ale jako powiązany z portretem z kokardą:Pogoń z dużą tarczą i czaprakiem i herbem Sakowicz.Wolski szacuje jej rzadkość na R2,a ja jej szukałem kilka lat
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Błędy zdarzają się najlepszym :) Zazwyczaj zwracamy uwagę na  błędy w napisach otokowych lub zapisach daty.A ja znalazłem błąd w rysunku Pogoni.Błąd powstał na rewersie monety po lewej.Po prawej moneta bez błędu.Widzicie?Jeśli nie,to podpowiem,że chodzi o cugle.Te skórzane pasy służące do sterowania koniem mocuje się z jednej strony przy pysku konia,a z drugiej strony trzyma je jeżdziec.Temu  na monecie po lewej cugle się zerwały :D  
No i proszę.Taka mała moneta,a ile tematów;było o tarczach,czaprakach,strzemionach,wspominałem o pancerzach,dzisiaj o cuglach.Jeszcze zostały nakrycia głowy ;D
« Ostatnia zmiana: 20 Lutego 2018, 16:18:34 wysłana przez zdzicho »
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Jak tylko zobaczyłem tę monetę,to dodałem do obserwowanych i szeptałem zaklęcia aby nikt nie zauważył tego co zauważyłem ja.Zdjęcia sprzedawcy zdecydowanie mi pomogły/1/Wygrałem aukcję za śmieszne grosze.Monetę dzisiaj otrzymałem.Piękna :)/2/Oczywiście koronna z Krakowa 1661 z odmianą napisu otokowego rewersu RE-GN.Problem w tym,że notowana jest ta odmiana napisu otokowego rewersu z Orłem odmiany I.Na tej monecie mamy Orła odmiany I-a :) czyli odmiana z takim rewersem nieznana/Wolski tez nie notuje/.
Zasadnicze różnice miedzy odmianą I  i  I-a /po lewej odm.I po prawej odm.I-a/:
Najogólniej Orzeł odm.I jest przysadzisty,a odm.I-a wysmukły.
Proszę zwrócić uwagę na:
1/długość szyi Orła
2/kształt tarczy ze Snopkiem
3/kształt piórek u nasady ogona
4/szeroki i wąski ogon
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Wreszcie dotarły i wyglądają całkiem przyzwoicie :)
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Już byłem w ogródku,już witałem się z gąską jak ten lis z bajki:  http://literat.ug.edu.pl/amwiersz/0065.htm
Od dawna szukam boratynki z awersem krakowskim bez kokardy na awersie i z Pogonią z małą tarczą i Ślepowronem na rewersie z Ujazdowa 1661.
No i kupiłem/zdj.1/ Dzisiaj monetka doszła i po bliższym obejrzeniu okazało się,że kokarda jest :( tyle,ze schowana we włosach/zdj.2/
Czyli pudło ale moneta i tak u mnie zostanie z 2 powodów:
1/pierwszy raz widzę kokardę w takim miejscu
2/detale
Od czasu do czasu zachwycam się kunsztem twórców boratynkowych stempli ilustrując ten kunszt różnymi detalami.Przypominam,że boratynka ma średnicę około 15 mm.Zerknijcie na tę dłoń trzymającą miecz/zdj.3/
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Już chciałem ponarzekać,że nic ciekawego w internetowej ofercie,a tu bach!Zdobyłem 2,a może 3 nowe odmiany :)
Najpierw trochę wyjaśnień.Wolski w ujazdowskiej mennicy bijącej boratynki litewskie zidentyfikował 5 odmian Pogoni:bez tarczy,z małą tarczą i 2 wstęgami,z małą tarczą i 3 wstęgami/tu nie jestem do końca przekonany czy te 3 wstęgi,to nie błąd rytownika/,z dużą tarczą i z dużą tarczą zakończoną półkoliście.
Różnice między tymi ostatnimi pokazuję na zdjęciu nr 1.Proszę zwrócić uwagę na:
1/kształt nakrycia głowy jeżdzca
2/kształt tarczy
3/zakończenie czapraka
Na zdjęciu nr 2  prezentuję 2 monety bardzo podobne;ta sama odmiana portretu z kokardą na końcu wieńca na awersie,na rewersie ta sama odmiana herbu Sakowicz i...różne odmiany Pogoni.Moneta dolna,to nowy nabytek.Wolski szacuje rzadkość obu monet na R2
« Ostatnia zmiana: 28 Marca 2018, 15:18:03 wysłana przez zdzicho »
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Podobna sytuacja jak w poście wyżej ale z inną odmianą herbu Sakowicz/górna moneta,to nowy nabytek/
Góra -Pogoń z dużą tarczą zakończoną półkoliście
Dół-Pogon z dużą tarczą
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Trzeci strzał również okazał się trafiony :)
Kolejny portret bez kokardy na awersie z Pogonią bez tarczy z odmianą herbu Sakowicz/zdj.1/
W ten sposób zebrałem komplecik  :) Nie ma odmiany Pogoni z małą tarczą i tym herbem.Wolski nie notuje,tez nigdy nie spotkałem.Ciekawe czy faktycznie taka odmiana rewersu nie została wybita czy czeka na odkrycie
Na zestawieniu po lewej z awersem bez kokardy,a po prawej z kokardą
« Ostatnia zmiana: 29 Marca 2018, 17:31:55 wysłana przez zdzicho »
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #38 dnia: 02 Kwietnia 2018, 09:56:10 »
List gończy za 4 brakującymi boratynkami litewskimi z mennicy ujazdowskiej z portretami w manierze krakowskiej.Jeśli ktoś ma,to z radością odkupię.Jeśli ktoś gdzieś zauważy/giełdy,sklepy numizmatyczne/proszę dla mnie kupić.Czekający z nadzieją zdzicho :)
« Ostatnia zmiana: 02 Kwietnia 2018, 09:58:13 wysłana przez zdzicho »
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #39 dnia: 06 Kwietnia 2018, 13:30:44 »
Dzięki listowi gończemu dwóch poszukiwanych zostało zatrzymanych.Jak zostaną do mnie doprowadzeni pokażę zdjęcia.
Po tych kilku miesiącach opowieści o krakowskim portrecie i jego ujazdowskich wariacjach czas na małe podsumowanie.
Obiektem moich zainteresowań jest jeden z portretów Jana Kazimierza,który powstał w mennicy krakowskiej w 1660 roku.Pojawił się na monetach tej mennicy również w 1661 roku oraz w mennicy ujazdowskiej na boratynkach litewskich i koronnych.Szczególnie w Ujazdowie rytowników tego portretu było wielu.Nic więc dziwnego,że omawiany portret coraz bardziej odbiegał od krakowskiego kanonu.Jednak na każdym z tych portretów elementów krakowskich można się doszukać/zdj.1/.W ciągu ładnych kilku lat udało mi się zebrać 51 monet z omawianym portretem i różnymi odmianami rewersów. Wedle aktualnego stanu wiedzy brakuje mi jeszcze 8 sztuk/zdj.2/ plus kilka monet koronnych z Ujazdowa 1661.Nie doliczam kilkunastu monet z biciami omyłkowymi,które C.Wolski skatalogował,bo ich nie zbieram.Tak więc pełna kolekcja obejmuje około 80 sztuk monet.Portretów Jana Kazimierza C.Wolski skatalogował około 170.Każdy może wybrać sobie jakiś ciekawy temat i stosunkowo niewielkim kosztem zbudować interesującą kolekcję :)

Autorem zdjęć w zestawieniu"Braki" jest C.Wolski oraz użytkownik damian00770 z forum P.S.
« Ostatnia zmiana: 06 Kwietnia 2018, 13:39:20 wysłana przez zdzicho »
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #40 dnia: 09 Kwietnia 2018, 18:10:22 »
Portret bez kokardy,Pogoń z dużą tarczą zakończoną półkoliście,pod Pogonią herb Sakowicz odmiana.Cóż więcej pisać.Wystarczy patrzeć :)
Dzięki tej monecie mam komplet odmian z tą odmianą herbu Sakowicz./zdj.2/U góry hybryda krakowsko - ujazdowska,po lewej portret bez kokardy,a po prawej z kokardą ;D
Pozdrawiam. zdzicho

Dodeq

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 75
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #41 dnia: 09 Kwietnia 2018, 20:53:16 »
i ładnie wygląda  ;)

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #42 dnia: 10 Kwietnia 2018, 13:21:28 »
Kolejna moneta z tej serii z ciekawym herbem Sakowicz pod Pogonią.Kruk trzyma w dziobie duży pierścień/zdj.1/
Doskonale widać tę różnicę na zdj.2 na dolnym zdjęciu kruk trzyma w dziobie maleńki pierścień. Co prawda obie monety różnią się stylistycznie ale katalogowo,to ta sama odmiana Pogoni i portretu
Na zdj.3 dwie monety z identycznym portretem i Pogonią ale z różnymi herbami;u góry Sakowicz,a na dole Korwin
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #43 dnia: 11 Kwietnia 2018, 13:04:27 »
Zachwycam się detalami.Było o pancerzach,tarczach i strzemionach,a wiec teraz o nakryciach głowy.Na boratynkach litewskich 1661 z Ujazdowa wyróżniamy 3 rodzaje hełmów na głowach jeźdźców;wysoki,niski i ten środkowy pancerny kapelusik lub hełm z głowy jakiegoś Szweda :)
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #44 dnia: 27 Kwietnia 2018, 11:42:08 »
Echa krakowskiego portretu na boratynkach koronnych z Ujazdowa 1661 odnajdujemy na 2 portretach opisanych u Wolskiego jako odmiana I/bez kokardy/i odmiana I-a /z kokardą/.C.Wolskiemu udało się skatalogować 5 odmian z portretem I i 2 odmiany z portretem I-a oraz jedna sztukę z biciem omyłkowym/których nie zbieram/. Dodając 1 sztukę,którą odkryłem,to mamy razem 8 monet.Niby mało ale są to monety rzadkie,a co za tym idzie trudne do zdobycia.Na szczęście udało mi się odkupić kilka z omawianych monet i je pokażę.
Dla przypomnienia moneta  nienotowana u Wolskiego/zdj.1/Portret z kokardą w innym kształcie,Orzeł odm.II-a i herb Ślepowron.Na zdj.2 portret z kokardą i Orzeł odm.I-a z herbem Ślepowron.Szacowana rzadkość według Wolskiego R3.Na zdj.nr 3 portret odm.I-a z kokardą,Orzeł odm.I-a  ale herb Sakowicz.Wolski szacuje jej rzadkość na R4
I to tyle jeśli chodzi o znane odmiany portretu z kokardą.Być może jakieś nowe monety się jeszcze pokażą.Chociaż czarno to widzę. :(
« Ostatnia zmiana: 27 Kwietnia 2018, 11:44:52 wysłana przez zdzicho »
Pozdrawiam. zdzicho

 

R E K L A M A
aukcja monet