Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 13:36:01

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej  (Przeczytany 68695 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #105 dnia: 29 Czerwca 2019, 18:13:32 »
Opieram się oczywiście na Kiełbie i Wolskim. Piszą o tym tez tutaj: http://www.wladcy.myslenice.net.pl/Polska/zalaczniki/herb%20Korwin.htm wymieniając Sakowiczów pieczętujących się herbem Korwin i tutaj: https://books.google.pl/books?id=udV0bRK1BXcC&pg=PA229&lpg=PA229&dq=adam+maciej+sakowicz&source=bl&ots=BJgZRScPuS&sig=ACfU3U3mxr7cqrTCpN-mxOgu5O2WgMNXUw&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwiF3qWeho_jAhWJpYsKHeSLCwA4ChDoATABegQICRAB#v=onepage&q=adam%20maciej%20sakowicz&f=false  pisząc o herbie własnym Sakowicz jako odmianie Korwina. Do mnie to przemawia, rozumiem to tak, że Korwin to herb rodu do którego mogło należeć wiele rodzin, a herb własny tworzy konkretna rodzina aby się z tłumu wyróżnić. No, bo jak wyjaśnić inaczej kruka na poziomej belce i kruka na pionowym pieńku?
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #106 dnia: 29 Czerwca 2019, 18:15:34 »
Pomyłka dotyczy braku pierścienia w dziobie kruka na niektórych puncach.
Pozdrawiam. zdzicho

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #107 dnia: 29 Czerwca 2019, 19:50:45 »
Cytuj
No, bo jak wyjaśnić inaczej kruka na poziomej belce i kruka na pionowym pieńku?
No właśnie dla mnie problem polega na tym, że trudno pod krukiem rozpoznać poziomą belkę lub pionowy pieniek. Są to najczęściej nieokreślone kształty.

Ze Ślepowronem raczej nie ma problemów - podkowa to podkowa. Z Korwinem sprawa nie jest tak jednoznaczna. Nasz A. Sakowicz zapewne pieczętował się - jak to pisał w swoim herbarzu K. Niesiecki - "tą odmianą, że powinien być Korwin stojący na pieńku, u którego z jednej lewej strony trzy sęki, a z prawej dwa (...)". Z tego jednak nie wynika, że na boratynkach umieszczano dwie różne odmiany herbu Korwin.

Poniżej fragment z książki C. Wolskiego. No niech mnie gęś kopnie jak jest tam wyraźnie widoczny pionowy pieniek.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #108 dnia: 29 Czerwca 2019, 21:01:02 »
Nie zbieram boratynek litewskich z 1660 stąd nie mogę się pochwalić herbami w pięknym stanie z tego roku. Ale z 1661 proszę bardzo. Trzeba tez pamiętać, że te herby
są wielkości około 2 mm stąd trudno o precyzję wykonania. Dodać trzeba stan zachowania monety, fantazję rytownika. Po lewej herb Sakowicz z widoczna pionową belką, a po prawej Korwin z pozioma belką. Są jeszcze warianty z "krzaczkami" te ,które pokazałeś. Pamietac trzeba, że takie pionowe pieńki nazywano ostrzewiami.
"Tak zowie się ścięty młody świerk lub jodła wielkości potężnego drąga z gęstymi i długimi sękami"  https://pl.wikisource.org/wiki/Encyklopedia_staropolska/Ostrzew
Stąd rytownicy z fantazją tworzyli zamiast belki taki krzaczek czyli pionowa belkę z częściowo odstającymi gałęziami. Jedni bardziej udanie, a inni mniej.
Trudno wymagać od rytownikow przy tak masowej produkcji heraldycznej poprawności
Pozdrawiam. zdzicho

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #109 dnia: 29 Czerwca 2019, 21:25:37 »
Możliwe, możliwe...
Ja pozostanę jednak w swoich opisach przy ogólnym określeniu Korwin, bez wchodzenia w odmiany herbu.

rom57

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 324
  • Legitymacja: 110
  • Zainteresowania: ZIIIW, boratynki i inne
Wklejam tu herby, wszystkie boratynki litewskie 1660 może to coś wyjaśni.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Krakowscy centusie wpadli na pomysł wykorzystania stempli rewersów z 1660 roku do bicia boratynek w roku 1661. Wystarczyło zaklepać cyfrę 0 w dacie i nabić cyfrę !.
Tylko w mennicy krakowskiej mamy do czynienia z taka sytuacją. Gdzieś w zakamarkach tego wątku pokazywałem takie przebitki z moim ulubionym portretem opisanym u Wolskiego jako odmiana II/dla przypomnienia zdjęcie 1/.
Miałem do tej pory jeszcze 2 przebitki z portretem I odmiany i nawet zamierzałem się ich pozbyć jako niepasujących do tematu kolekcji, ale przez przypadek zdobyłem 2 kolejne przebitki z tym portretem i tym sposobem ciekawy zbiorek na poboczu głównego nurtu powstał :)/ zdjęcie 2/.
Przy okazji okazało się, że zdobyłem monetę z nienotowanym wariantem Orla na rewersie :) /zdjęcie 3/
Proszę zwrócić uwagę na kształt tarczy na piersi Orła i kształt Snopka, na nienotowanym wariancie szyja Orła wygięta w prawo od strony patrzącego itp
« Ostatnia zmiana: 28 Lipca 2019, 12:07:49 wysłana przez zdzicho »
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #112 dnia: 27 Sierpnia 2019, 10:33:00 »
Sensacyjne odkrycie!
Produkcja boratynek w mennicy krakowskiej została dokładnie opisana w katalogu Wolskiego. Boratynki bito tylko do polowy 1661 w stosunkowo niewielkich ilościach /jak na boratynki oczywiście/. Wydawać by się mogło, że już niczego nowego do odkrycia nie ma.
Znamy tylko dwie odmiany napisu otokowego rewersu z POLO powiązane z moim ulubionym portretem/ zdjęcie 1/ i cztery odmiany z SOLI/ zdjęcie 2/.
I ku mojemu kompletnemu zaskoczeniu zobaczyłem i kupiłem takie cudo/ zdjęcie 3/
Nienotowana u Wolskiego odmiana napisu otokowego, brak w obiegu publicznym w ciągu 10 lat. Moneta po przejściach, ale dla mnie cudo :) Jak dojdzie wstawię dobre zdjęcia.
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #113 dnia: 06 Września 2019, 13:13:41 »
Tak wygląda :)
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #114 dnia: 21 Września 2019, 15:41:39 »
Być może nie wszyscy czytelnicy tego wątku zaglądają do działu publikacje więc tutaj tez zapraszam do poczytania mojego artykuliku o monetach z mennicy krakowskiej z przebitą datą roczną :  https://www.katalogmonet.pl/Newsy-numizmatyczne/Jak-ze-zmian%C4%85-daty-rocznej-na-miedzianych-szel%C4%85gach-Jana-Kazimierza-w-mennicy-krakowskiej-sobie-poradzono
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #115 dnia: 03 Października 2019, 17:47:05 »
Udało mi się zebrać wszystkie trzy portrety Jana Kazimierza występujące na awersach boratynek z Krakowa 1661
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #116 dnia: 30 Października 2019, 08:46:40 »
Studia nad transformacją krakowskiego awersu miedzianego szeląga w mennicy ujazdowskiej 1661
Pozdrawiam. zdzicho

rom57

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 324
  • Legitymacja: 110
  • Zainteresowania: ZIIIW, boratynki i inne
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #117 dnia: 01 Listopada 2019, 20:30:25 »
Tu masz Zdzichu portret króla bez grzywki (loczka) na czole.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #118 dnia: 11 Listopada 2019, 15:14:22 »
Szukałem tej monety od lat , ale coraz bardziej wątpiłem w jej istnienie. Az do wczoraj :) Ten rewers znany jest w literaturze, ale z innym portretem na awersie.
Monetka wymaga czyszczenia, trzeba usunąć grynszpan, ale jestem wielce uradowany
Pozdrawiam. zdzicho

Rudobrody

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 369
  • Zainteresowania: miedziane szelągi Jana Kazimierza, papierowy pieniądz zastępczy Ząbkowic Śląskich
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #119 dnia: 12 Listopada 2019, 20:20:05 »
Gratulację, szczególnie że cena była przystępna.

 

R E K L A M A
aukcja monet