Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 19:12:05

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej  (Przeczytany 68707 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #120 dnia: 13 Listopada 2019, 14:16:41 »
Dziękuję A tak moneta sytuuje się w zbiorze
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #121 dnia: 23 Listopada 2019, 10:36:43 »
Ogólnie wiadomo, że uwielbiam boratynki. Uważam je za najpiękniejsze monety Polski królewskiej, szczególnie te z pierwszej emisji z lat 1660-61. Nie ma, moim zdaniem piękniejszych portretów królewskich, niezwykle realistycznych i pełnych ekspresji. W jednym z moich artykułów zachwycałem się wręcz fotograficznym przedstawieniem uzbrojenia jazdy XVII wiecznej na boratynkach. Tutaj: https://www.katalogmonet.pl/Newsy-numizmatyczne/O-pomy%C5%82kach-herbowych-i-analizie-herbu-Litwy-Pogo%C5%84-na-miedzianych-szel%C4%85gach-Jana-Kazimierza-s%C5%82%C3%B3w-kilka
A dzisiaj będzie o koniach.  Jak ktoś ma boratynkę litewską w przyzwoitym stanie zachowania i spojrzy przez lupę na litewską Pogoń,to będzie zdumiony jakim cudem rytownik potrafił dokładnie przedstawić rząd koński na 15 mm krążku- końska głowa ma w rzeczywistości 2mm
Na pierwszym zdjęciu kilka przykładów przedstawienia końskiej głowy na boratynkach. Jak już się pozachwycacie szanowni czytelnicy grzywą, uszami, okiem chrapami, to zwróćcie uwagę na linie na głowie konia, które przedstawiają elementy końskiego ogłowia: nachrapnik, naczółek, nagłówek, podgardle, wodze. Te wszystkie elementy tam są ! Jak zerkniemy na całego konia zobaczymy oczywiście czaprak, siodło, strzemię, na lepiej zachowanych egzemplarzach jeszcze napierśnik i podogonię. Dokładnie wszystkie najważniejsze elementy rzędu końskiego.
No i jak się boratynkami nie zachwycać  :)
Pozdrawiam. zdzicho

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #122 dnia: 23 Listopada 2019, 20:47:02 »
dzisiaj będzie o koniach.
Toż koń attencyą wielką był czasu onego otoczon i uwagi wielkiey przy wyobrażaniu na monecie dziwić się nie trzeba. Sam Kochowski hussarz JKM poema po śmierci swego ulubionego deresza spłodził. Tudzież x. Benedykt w xięgach swoich długą i wyczerpującą deffiinicyę konia zamieścił, przez złośliwy podstęp farmazonów pp. Lipskich R.P. 1966 do pierwszego zdania skróconą:

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #123 dnia: 23 Listopada 2019, 21:28:18 »
Widzę tę scenkę uroczą jak pan z rumakiem po dniu znojnym winkiem z kieliszków się raczą :)
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #124 dnia: 24 Listopada 2019, 13:55:27 »
Dla porównania różnic między pierwszą, a drugą emisją boratynek litewskich.
U góry boratynki drugiej emisji z mennic w Oliwie, Kownie i podobna Pogoń litewska występuje w Malborku. Te mennice zarządzane były przez Jerzego fon Horna i widać duże podobieństwo w wizerunkach. Pewnie wykonywane były przez tych samych rytowników. Nie ma już dbałości o szczegóły, wizerunki są płaskie, schematyczne.Niżej  przykłady boratynek drugiej emisji z Wilna i Brześcia zarządzanych przez Boratiniego tak jak wcześniej Ujazdów. Niestety kilka lat od emisji ujazdowskiej minęło i również widać brak staranności, kłopoty z proporcją, bylejakość.
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #125 dnia: 27 Listopada 2019, 12:20:32 »
Nienotowana odmiana, o której wspomniałem na poprzedniej stronie po wstępnej konserwacji wygląda tak jak na zdjęciu niżej.
Zazwyczaj grynszpan wypalam, ale na nienotowanym egzemplarzu troszeczkę się bałem. Zdecydowałem się na mechaniczne usunięcie. Kolce robinii, spirytus, a twarde strupy miedziany szpikulec i spirytus. Stan obecny po 2 dniach pracy. Moneta wymaga jeszcze dopracowania, ale nich odpocznie i ja też :)
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #126 dnia: 03 Grudnia 2019, 19:36:10 »
Zbliżający się koniec roku skłania do podsumowań. Od 10 lat tropię boratynki z jedną z odmian portretu  Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej i naśladownictw tego portretu w mennicy ujazdowskiej w 1661. Trzon mojego zbioru to właśnie "Historia jednego portretu". W tym wątku zdaję sprawozdania z tych poszukiwań.
Do dzisiaj zebrałem 72 odmiany i warianty boratynek z tym portretem. Wiem o istniejących 6, których jeszcze nie posiadam. Tak więc wedle stanu mojej wiedzy na chwilę obecną istnieje 78 odmian boratynek z moim ulubionym portretem Jana Kazimierza.
W moim zbiorze na 72 monety 14 to egzemplarze do tej pory nieznane, w literaturze nienotowane. Z pozostałych 58 sztuk 74%/43 sztuki/to monety rzadkie oznaczone R-kami, w tym 14 z R4 i wyżej. Od lat zachęcam do kolekcjonowania boratynek, monet bardzo ciekawych i na każdą kieszeń. Dlatego mój zbiór jest powszechnie dostępny w internecie; na tym forum i na forum Poszukiwanieskarbow.com. Temu tematowi poświęciłem również trzy artykuliki dostępne na stronie katalogmonet.pl
Ciekawe czy w Nowym Roku zbiór uda się powiększyć :)
Na zdjęciach mój ulubiony portret Jana Kazimierza i mapa zbioru
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #127 dnia: 11 Grudnia 2019, 20:59:52 »
Nie przypuszczałem, że w tym trudnym dla zbieraczy drobnicy Polski królewskiej okresie uda mi się w krótkim odstępie czasu zdobyć kolejną bardzo ciekawą boratynkę. Brakowało mi jej w zbiorze i nawet wątpiłem w jej istnienie. Aż tu bach! Jest do kupienia. Ustawiłem bardzo wysoki limit i ....kupiłem za 15 złotych ;D Nikt nie zwrócił uwagi. No, ale " w numizmatyce tyle widzisz ile wiesz". Bardzo ładnie zachowany egzemplarz, nieczyszczony.
Boratynka litewska z Ujazdowa 1661 z portretem w stylu krakowskim, ale z wąską kokardą. Mam taki portret, ale z rewersem koronnym. Brakowało mi w zbiorze tego portretu z rewersem litewskim. Jeśli jej dotąd nie spotkałem, a pilnie od lat śledzę internet to znaczy, że jest rzadka.
Na zdjęciach w czerwonej ramce
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #128 dnia: 16 Grudnia 2019, 16:32:56 »
A tak moneta wygląda po konserwacji. :)
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #129 dnia: 19 Grudnia 2019, 12:29:48 »
W ramach podsumowań 2019 roku zbiór monet ujazdowskich 1661 z portretem w stylu krakowskim. Oby w 2020 roku udało się kolekcję powiększyć :)
A gdzieś przeczytałem, że zbieranie boratynek jest nudne ;D
Pozdrawiam. zdzicho

pavonis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 203
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #130 dnia: 20 Grudnia 2019, 12:34:29 »
Bardzo ładnie się prezentują boratynki.
Katalogowanie, opis i przejrzystość zbioru wiele wnoszą dla odbioru tak9iej kolekcji.
Ancora imparo

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #131 dnia: 20 Grudnia 2019, 19:56:34 »
Dziękuję :)
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #132 dnia: 23 Grudnia 2019, 20:18:40 »
W jednym miejscu wszystkie, które znam, odmiany i warianty monet z przebitą datą 166/0/1 z mennicy krakowskiej. Jeśli ktoś ma tutaj nieobecną poproszę o informację :)
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #133 dnia: 31 Grudnia 2019, 17:27:52 »
Dużo zdrowia  i zdobycia poszukiwanych monet do kolekcji w Nowym 2020 Roku :)
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #134 dnia: 24 Stycznia 2020, 16:24:50 »
Na stronie katalogmonet.pl ukazał się mój kolejny artykuł o portrecie w stylu krakowskim na boratynkach: http://www.katalogmonet.pl/Newsy-numizmatyczne/Historia-jednego-portretu-kr%C3%B3la-Jana-Kazimierza-Wazy-na-miedzianych-szel%C4%85gach-z-lat-1660-1661-cz-2
Zapraszam do zapoznania się z jego treścią :)
Pozdrawiam. zdzicho

 

R E K L A M A
aukcja monet