Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 17:08:10

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej  (Przeczytany 68702 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #270 dnia: 19 Kwietnia 2022, 19:11:30 »
Mimo trudnych czasów dla kolekcjonerów od czasu do czasu coś ciekawego się pojawia :)
Krakowska odmiana z 1660 z gwiazdką jest znana /zdjęcie dolne/, ale pojawił się wariant z innego stempla z łapą orła w napisie otokowym
 
zest3a1.jpgHistoria pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #271 dnia: 26 Kwietnia 2022, 19:14:32 »
Jak jesteśmy przy gwiazdkach, to udało mi się kupić na ostatniej aukcji SNMW przyjemną przebitkę daty /w ramce/. Obok 2 sztuki tej samej odmiany, ale jak widać portrety się różnią. Moneta w stanie obiegowym, czytelna, identyfikowalna, a w obecnych czasach trudno wybrzydzać. Dotychczas wszystkie monety kupowane na aukcjach okazywały się lepsze niż na zdjęciach. Zobaczymy jak będzie tym razem
 
gwiazdka.jpgHistoria pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #272 dnia: 28 Kwietnia 2022, 20:26:47 »
Patynowanie czyni tę monetę coraz ładniejszą :)
 
R5.jpgHistoria pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Moneta z ostatniej aukcji SNMW dotarła i wygląda całkiem przyzwoicie. Stan obiegowy, oryginalna czekoladowa patyna, moneta czytelna i identyfikowalna. W dzisiejszych czasach nie ma co wybrzydzać, a należy kupować dopóki jeszcze są.
 
« Ostatnia zmiana: 10 Maja 2022, 19:06:04 wysłana przez zdzicho »
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #274 dnia: 26 Października 2022, 19:28:35 »
Dzięki uprzejmości Salonu Numizmatycznego Mateusza Wójcickiego można na stronie internetowej tego domu aukcyjnego przeczytać aktualną wersję mojego artykułu o historii jednego portretu Jana Kazimierza na boratynkach : https://snmw.pl/czytelnia/historia-jednego-portretu-krola-jana-kazimierza-wazy-na-miedzianych-szelagach-z-lat-1660-1661/ Zapraszam :)
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #275 dnia: 10 Grudnia 2022, 20:38:38 »
Aktualny katalog przebitek daty z mennicy krakowskiej. Jeśli ktoś posiada przebitkę , która nie została ujęta w katalogu, to proszę o kontakt
Pozdrawiam. zdzicho

Sergio88

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #276 dnia: 24 Stycznia 2023, 10:09:17 »
Witam! A taka odmiana 1660 to Krakow?

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #277 dnia: 24 Stycznia 2023, 11:48:04 »
Tak, ale identyfikujemy monety w dziale Identyfikacja monet http://forum.tpzn.pl/index.php/board,36.0.html
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Wpadł mi w ręce pozornie popularny SOLIDVS jakiś czas temu w słabym stanie
 
krop.jpgHistoria pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej

  Odłożyłem do pudełka, w którym zbieram monety do rozdania dzieciakom / jak się zbierze większa ilość/.
Kilka dni temu jeden ze zbieraczy zapytał mnie czy odmiana SOLIDVS-a z kropką nad koroną i kropką po dacie jest rzadka. Odpowiedziałem, że chyba nie, bo już gdzieś widziałem. Przypomniałem sobie o tym wycieruszku z pudełka. Miał 2 kropki. Przeszukałem internet, zapytałem na fejsbuku i w sumie wiem o 4 egzemplarzach. Tutaj też zapytam, czy ktoś ma taką monetę ? Jak widać warto dokładnie oglądać monety :) Obecnie wśród SOLIDVS- ów kropkolodzy wyróżniają następujące warianty:
 
SOLIDVS kropki.jpgHistoria pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej


 
« Ostatnia zmiana: 27 Maja 2023, 13:03:44 wysłana przez zdzicho »
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #279 dnia: 28 Listopada 2023, 08:53:13 »
Cierpliwość nagrodzona. Ponad 10 lat poszukiwań i wreszcie jest :)
 
K60 8.jpgHistoria pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej

Boratynka koronna z mennicy w Krakowie 1660 wczesna odmiana, ważna dla chronologii wizerunków orłów w tej mennicy.
Koresponduje z jeszcze wcześniejsza odmianą, która mam w zbiorze:
 
K60 5.jpgHistoria pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej

Widać skrócenie długości łap, inny wariant snopka na piersi Orła i Orzeł jest odrobinę smuklejszy.
Jak na razie chronologia Orłów w powiązaniu z portretem z grubą kokardą prezentuje się tak;
 
orły 1660 -61.jpgHistoria pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej

Widać dlaczego rozetka znika ;)

Pozdrawiam. zdzicho

 

R E K L A M A
aukcja monet