Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 11:42:31

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej  (Przeczytany 68689 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #15 dnia: 25 Stycznia 2018, 17:18:21 »
Herb Korwin bywa przedstawiany również jako kruk bez pierścienia w dziobie jak na monecie po lewej
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #16 dnia: 29 Stycznia 2018, 13:52:04 »
Niby taki sam portret,odmiana Pogoni bez tarczy,ta sama odmiana herbu,napisy otokowe też,a jednak różne :)
Aż koń się śmieje.
« Ostatnia zmiana: 29 Stycznia 2018, 13:56:17 wysłana przez zdzicho »
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #17 dnia: 31 Stycznia 2018, 12:14:52 »
Kilka monet powiększyło kolekcję m.in. z omyłkowym herbem Ślepowron  :)
Od lewej
góra portret bez kokardy,Pogoń z dużą tarczą i czaprakiem
dół portret z kokardą,a Pogoń jak wyżej
Po prawej
góra portret z kokardą,Pogoń z małą tarczą bez czapraka i brak kropki przed CAS na awersie
dół portret z kokardą,Pogoń jak wyżej ale z kropką przed CAS na awersie
« Ostatnia zmiana: 31 Stycznia 2018, 17:06:15 wysłana przez zdzicho »
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Cały ten wątek jest poświęcony 1 odmianie portretu krakowskiego i dwóm odmianom portretu z Ujazdowa w stylu tego krakowskiego.Niby to niewiele,a ile monet już pokazałem :) Teoretycznie zbieram odmiany ale już wyżej pokazałem na przykładzie 3 egzemplarzy tej samej odmiany,że różnice w stemplach bywają bardzo duże.Czas chyba na zabawę w warianty portretów.Niżej kolejne przykłady monet tej samej odmiany,a jednak z istotnymi różnicami
Pozdrawiam. zdzicho

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Witam.
W temacie boratynek jestem całkowitym laikiem, ale tak patrze i czytam ten wątek i Pan wybaczy ale nic nie dostrzegam. Rozumiem że zamieszcza Pan to wszystko w celach poglądowych i poznawczych ale jakiś minimalny opis na co zwrócić uwagę i co jest wyróżnieniem mógłby sie pojawic:).
Dla kogoś jak Pan który  w tym siedzi i widzi te wszystkie detale tak oczywistymi jakimi są ,nię będzie chyba problemem opisanie detali i różnic.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Różnice wydają mi się oczywiste ale postaram się je zaznaczać.A teraz po kilka przykładów
Portrety;
-proszę zwrócić uwagę na odległości portretu od IOAN/2/
-kształt fryzury/1/
-rysy twarzy-kształt nosa
-kształt głowy.lewa bardziej w kwadracie,a prawa w prostokącie

Pogonie;
-proszę porównać wstęgi
-umiejscowienie herbu nad DV i nad VC i tak dalej...
Pozdrawiam. zdzicho

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Faktycznie,jak się wie na co patrzec to widać różnice.Dziękuje za wyjaśnienie i podgląd sprawy:). Nawiasem pisząc to o kształcie fryzury(nr1) w życiu bym nie wpadł,nawet teraz jak widze co i jak to ten szczegół wydaje mi się bardzo zbliżony:).Ale to tylko moja opinia:)

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
 Pański wpis zachęcił mnie do kilku słów na temat detali.Najwięcej do zobaczenia jest na rewersie- oczywiście cały czas pozostajemy w Ujazdowie w 1661.
na zdjęciu 1 zestaw Pogoni z tego rocznika.No i cóż my tu mamy?
1/odmiana  jeździec bez tarczy,wstęgi u szyi,ale nie ma stóp!
2,3,4/odmiana jeździec  z małą tarczą.Bardzo ładnie pokazane wstęgi u szyi,doskonale widoczny na przykładzie 3 pancerz okrywający tułów.Ale dlaczego pokazałem trzy przykłady tej samej odmiany?Proszę popatrzeć na stopy!
2- lużno wiszą
3- oparte na takim dziwnym strzemieniu.Myślałem,ze to fantazja rytownika,a okazało się,ze takie strzemiona były/zdjęcie 2/
4-stopy w skórzanym strzemieniu
5/odmiana jeździec z dużą tarczą zakończoną półkoliście i z czaprakiem pod siodłem
6/odmiana jeździec z dużą tarczą/inny kształt/ i z czaprakiem/inny kształt/ i tutaj widoczny jeszcze inny rodzaj strzemion
Pozdrawiam. zdzicho

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
"4-stopy w skórzanym strzemieniu" - tym powalił mnie Pan na kolana:). Chyle czoła że dostrzega Pan tyle detali na tak małej monecie:)

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Uwielbiam te monety.Boratynki szczególnie z pierwszej emisji są doskonale zaprojektowane i wykonane przez prawdziwych artystów.Niestety jako monety zdawkowe nie cieszyły się estymą w swoich czasach,a i dzisiaj kojarzone są zazwyczaj z paskudnymi destruktami lub wycieruchami znajdowanymi garściami na polach.Natomiast jak w ręce trafi moneta w pięknym stanie,to wzbudza zachwyt.
Drugie zdjęcie pochodzi z katalogu C.Wolskiego str.373.Po prostu cudo :)
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Bardzo ładnie zachowana moneta,nie tylko Pogon ale i portret.
Monetka jednak nie pasuje do tego wątku.Tu pokazujemy tylko jedną odmianę portretu króla z Krakowa 1660-61 i portrety w manierze tego krakowskiego bite w Ujazdowie w 1661.Może przenieść ten post do wątku o wizerunkach Jana Kazimierza?
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Wracając do tej pięknej monety i rzadkiej,bo o ile mnie pamięć nie myli C Wolski oszacował jej rzadkość na R8 jako jedynej w katalogu.
Jak czytam tę monetę i porównuję z innymi z Krakowa i Ujazdowa,to mam coraz więcej wątpliwości czy rzeczywiście została wybita w Ujazdowie.Nie mam niestety na potwierdzenie tych podejrzeń innych dowodów niż sama moneta. Mennica krakowska,to mennica z tradycjami,zatrudniająca wybitnych fachowców,a ujazdowska,to nowa,bez tradycji,utworzona w 1659 dla bicia boratynek.Kompozycja monety i jakość wykonania wyrażnie przewyższa dokonania ujazdowskie.Awers monety zdecydowanie krakowski,na rewersie zapis daty/rzymska jedynka/ tez krakowski,krój liter- proszę zerknąć na boratynkę krakowską= identyczny.Jakoś tak skłaniam się ku opinii,ze stempel tej monety powstał w Krakowie.Dla porównania jako druga hybryda,trzecia zwykły Ujazdów,a po prawej koronna krakowska
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Boratynki wybite w mennicy krakowskiej są pięknie zaprojektowane,bardzo rzadkie są błędy i destrukty.
Kilka lat temu na forum P.S.jeden z dociekliwszych kolegów zwrócił uwagę na monecie,którą pokazałem, na kropkę na twarzy króla.Okazało się,że to ślad po cyrklu,którym autor stempla pomagał sobie w zaprojektowaniu monety.Z czasem ten sposób projektowania treści monety na stemplu rozprzestrzenił się z Krakowa na inne mennice.Jak dotychczas "kropki" znaleziono na monetach ze wszystkich mennic za wyjątkiem mennicy oliwskiej.O tym małym odkryciu wspomniał GNDM i Pan Jerzy Chałupski:  https://zbierajmymonety.blogspot.com/2015/02/o-kropkach-raz-jeszcze-pewnie-nie.html
Na zestawieniu kropka na szelągu krakowskim z 1660,a niżej na monecie z Kowna.Po prawej szelągi z Wilna,Brześcia i Ujazdowa
Warto dokładnie "czytać' monety :)
« Ostatnia zmiana: 06 Lutego 2018, 10:33:29 wysłana przez zdzicho »
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Jak się wie na co patrzeć i czego szukać,to zawsze fajną monetę się znajdzie.Do tej pory znana była odmiana
awers; mały portret z kokardą
rewers;odmiana Pogoni z dużą tarczą i czaprakiem i herb Sakowicz/zdjęcie górne/
A tu proszę,udało mi się wypatrzeć i kupić nienotowaną odmianę
awers;mały portret bez kokardy
rewers jak wyżej/zdjęcie dolne
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Jak na razie ten rok jest dla mnie łaskawy,bo kolejna moneta zasiliła moją kolekcję.Oczywiście mennica Ujazdów,odmiana portretu z kokardą,Pogoń z małą tarczą bez czapraka.W tej monecie interesował mnie herb Sakowicz pod Pogonią.Jest to odmiana I z pionową belką między nogami kruka,który trzyma w dziobie mały pierścień.Mam podobną monetę ale z herbem Sakowicz odmiany I-b czyli bez pionowej belki miedzy nogami kruka.Na zestawieniu 1  moneta u góry,to dzisiejsza zdobycz,a niżej porównanie herbów.Na zdjęciu 2 detale.Pamiętając,że rycerz w rzeczywistości ma 9 mm,głowa 1 mm,a noga 2 mm proszę popatrzeć na głowę rycerza;widoczna broda ,rysy twarzy.Kilka postów wyżej było o strzemionach wiec i tutaj proszę zerknąć na pięknie pokazaną nogę rycerza w strzemieniu :)
« Ostatnia zmiana: 12 Lutego 2018, 15:47:37 wysłana przez zdzicho »
Pozdrawiam. zdzicho

 

R E K L A M A
aukcja monet