Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 16:59:16

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej  (Przeczytany 68737 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #45 dnia: 28 Kwietnia 2018, 19:23:39 »
Pierwsza z dwóch odmian,które posiadam/na 5 znanych/z portretem odm.I bez kokardy.Tutaj z Orłem odmiany II-d i herbem Ślepowron.
Niestety kolejna moneta bez patyny ale jak się nie ma co się lubi,to się lubi co się ma
« Ostatnia zmiana: 29 Kwietnia 2018, 08:01:54 wysłana przez zdzicho »
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #46 dnia: 29 Kwietnia 2018, 13:26:18 »
Portret odmiany I bez kokardy z Orłem odmiany II-e i herbem Ślepowron.Wolski szacuje rzadkość tej monety na R1
Polowanie trwa....
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Metamorfoza krakowskiego portretu Jana Kazimierza w mennicy ujazdowskiej
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
W jednym z postów wspominałem,że Wolski wśród odmian Pogoni w Ujazdowie na biciach litewskich wyróżnił odmianę z 3 wstęgami.Nie jestem do końca przekonany czy to odmiana czy tez pomyłka rytownika ale takie dziwadło istnieje i wpadło mi w ręce :) Przy okazji pokażę również destrukt ale fajny bo chyba na skutek kilkukrotnego uderzenia  rycerz ma przy szyi wielowstęgowca ;D
« Ostatnia zmiana: 17 Czerwca 2018, 15:33:20 wysłana przez zdzicho »
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Przyznam się szczerze,ze mam kłopot z katalogową identyfikacją boratynek koronnych z Ujazdowa 1660-61.Minimalne różnice między odmianami,a między wariantami szczególnie,to duży kłopot  :( i 100% pewności co do prawidłowej identyfikacji nigdy nie mam.
Wolski skatalogował tylko jedną odmianę z portretem I-a/czyli z kokardą/i herbem Ślepowron w roczniku 1661.Już ją pokazywałem,a w tym wątku zdjęcie górne.Na stronie 1 tego wątku pokazałem inna odmianę,nienotowaną,której jestem odkrywcą.Dzisiaj kolejna,chyba tez nienotowana z ewentualną poprawką na pierwsze zdanie w tym wątku/ostatnia na zdjęciu/.
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Przybyła kolejna moneta do zestawu z portretem odmiany I /bez kokardy/ na zdjęciu ostatnia.Pokazuję wszystkie dotychczas zdobyte razem aby pokazać jak trudna jest identyfikacja katalogowa.Wolski wyróżnia w tym roczniku w sumie aż19 odmian i wariantów Orła. :(
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Kilka postów wyżej pokazałem ewolucję krakowskiego portretu na boratynkach litewskich w mennicy ujazdowskiej.Czas na porównanie monet koronnych.
Po lewej omawiany portret z Krakowa.U góry wczesna wersja z 1660 z Orłem na rewersie podobnym do tego z 1659 ale z już zmodyfikowanymi nogami i szponami.Na dole ten sam portret z 1661 ale już w doskonałej formie z pięknym Orłem na rewersie.Po prawej monety z Ujazdowa;u góry bez kokardy,a na dole z rachityczną kokardką.Jak widać oba portrety są dalekim wspomnieniem krakowskiego pierwowzoru.Przy wspaniałym,dostojnym Orle krakowskim te ujazdowskie wyglądają jak kurczaki z chowu klatkowego ;)
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #52 dnia: 14 Czerwca 2018, 17:35:41 »
Wolski w katalogu dla rocznika 1661 boratynek litewskich wyróżnił 4 odmiany i 1 wariant:
Pogoń bez tarczy,z tarczą i 2 wstęgami/+wariant z 3 wstęgami/,z dużą tarczą i czaprakiem oraz z dużą tarczą zakończoną półkoliście i czaprakiem tak jak na zdjęciu 1
Wydaje się,że w odmianie II istnieje potrzeba wyróżnienia kolejnego wariantu II-b/zdj.2/Proszę porównać wielkość i ułożenie wstęg,nakrycia głowy itp
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #53 dnia: 16 Czerwca 2018, 08:22:36 »
Prośba o potwierdzenie istnienia monety.
Mam wielką prośbę do zbieraczy boratynek.Od kilku lat szukam boratynki litewskiej z 1661 z portretem w stylu krakowskim bez kokardy z omyłkowym herbem Ślepowron.W katalogu Wolskiego ma numer LU61.E.11.11.2 str.373 z szacowaną rzadkością R2.Niestety w katalogu jest zdjęcie monety w słabym stanie,które nie rozwiewa wątpliwości.Spośród zbieraczy,których pytałem nikt jej nie ma i nie widział.Mam kilka sztuk ale z portretem z kokardą/większą mniejszą ,a nawet schowana we fryzurze/.Bez kokardy nie.
Na zdj.1 moneta z katalogu,na której dostrzegam resztki kokardy/mogę się oczywiście mylić/. Na zdj.2 trzy przykłady monet z portretem z kokardą.Jeśli ktoś ma taką monetę bez kokardy,to bardzo będę wdzięczny za dobre zdjęcie tutaj w wątku albo w prywatnej wiadomości.Z góry bardzo dziękuję
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #54 dnia: 18 Czerwca 2018, 19:13:49 »
Doskonałe :D Dla takich perełek zbieram boratynki
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #55 dnia: 19 Czerwca 2018, 15:06:22 »
Wielokrotnie pokazywałem detale rewersów boratynek litewskich.Czas zerknąć na orły.Rzadko jest okazja zobaczyć detale korony,dokładny kształt piór długich i małych,upierzenie szyi,no i ta głowa Orła :) Dodam,ze fragment pokazany na zdjęciach w rzeczywistości ma 5 mm wysokości
Pozdrawiam. zdzicho

Lord_S

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Zainteresowania: Szelągi Jana Kazimierza
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #56 dnia: 19 Czerwca 2018, 15:40:53 »
To jest sztuka piękne takie perełki jak i moje Szelągi

Lord_S

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Zainteresowania: Szelągi Jana Kazimierza
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #57 dnia: 19 Czerwca 2018, 15:48:08 »
Koronny piękny orzeł:)

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #58 dnia: 20 Czerwca 2018, 09:36:20 »
Na piersi królewskiego Orła znajdujemy herb dynastii Wazów - Snopek.Występuje w różnych kształtach ale rzadko moneta jest w takim stanie aby można było zobaczyć  źdźbła i kłosy zboża przewiązane/na różne sposoby/ powrósłem :)
Pozdrawiam. zdzicho

Lord_S

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Zainteresowania: Szelągi Jana Kazimierza
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #59 dnia: 20 Czerwca 2018, 10:49:29 »
To fakt naprawdę prześledziłem kilka sztuk szelągów i tylko jedna posiada - Snopek trochę wyraźny ale nie tak jak wyżej niestety.

 

R E K L A M A
aukcja monet