Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 11:43:00

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej  (Przeczytany 68690 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Łukasz G

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 179
czy to będzie KU61.A.11.11.2d czy 2e? o to jest pytanie :)

chyl

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 147
czy to będzie KU61.A.11.11.2d czy 2e? o to jest pytanie :)
moim zdaniem II-d

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Pieruńsko rzadka moneta. Drugi egzemplarz jaki widzę od blisko 10 lat. Od dzisiaj w mojej kolekcji :)
Rewers:  Pogoń z małą tarczą i omyłkowym herbem Ślepowron
Awers: portret w manierze krakowskiej bez kokardy.
Brak kokardy na końcu wieńca przesądza o rzadkości tej monety. Boratynki z takim rewersem ale z portretem z kokardą są dość popularne
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Kolejna piękna sztuka zasiliła zbiór boratynek koronnych z mennicy ujazdowskiej z 1661.
Portret w manierze krakowskiej z kokardą ze wstążek ułożonych poziomo i Orłem odmiany drugiej na rewersie.
Osobiście wyróżniam trzy warianty portretu:
- z klasyczną kokardą
- bez kokardy
- z kokardą ze wstążek ulożonych poziomo
« Ostatnia zmiana: 26 Marca 2019, 17:09:30 wysłana przez zdzicho »
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Coraz trudniej zdobyć boratynkę z mojego zakresu zainteresowań. Tym razem całkiem przyjemny egzemplarz z Ujazdowa 1661;
awers:portret w manierze krakowskiej z kokardą,
rewers: Pogoń z dużą tarczą,herb Sakowicz pod Pogonią
szacowana rzadkość R1
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #95 dnia: 03 Czerwca 2019, 09:47:31 »
Jakież było moje zdziwienie kiedy zobaczyłem tę monetę oferowaną do sprzedaży. Szukałem jej od lat i traciłem nadzieję, że kiedykolwiek zasili moja kolekcję. Zapisałem w obserwowanych, siedziałem cichutko i zalicytowałem. Okazało się, że moneta nie wzbudziła żadnego zainteresowania i kupiłem ją za 2 złote :)
Niezwykle rzadka boratynka koronna z mennicy w Ujazdowie 1661. Portret w stylu krakowskim z kokardą, a na rewersie omyłkowy herb Sakowicz zamiast herbu Ślepowron. W katalogu rzadkość oszacowano na R4 ale to pierwsza od lat sztuka oferowana do sprzedaży
Pozdrawiam. zdzicho

Janusz Kitowski

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 58
  • Legitymacja: TPZN nr 125
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #96 dnia: 03 Czerwca 2019, 12:26:35 »
Panie Zdzisławie, gratuluję zakupu i życzę następnych okazji do wzbogacenia kolekcji. ;D
Pozdrawiam serdecznie Janusz.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #97 dnia: 03 Czerwca 2019, 17:52:14 »
Bardzo dziękuję. Udało mi się kupić kolejny ciekawy egzemplarz. Nie tak spektakularny, ale też ciekawy. Jak dojdzie to pokażę.
Również pozdrawiam. zdzicho
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #98 dnia: 04 Czerwca 2019, 15:26:09 »
Pomyłek herbowych na boratynkach jest więcej. To całkiem fajny temat na ciekawy zbiór.
Za emisję boratynek koronnych odpowiadał Podskarbi Wielki Koronny Jan Kazimierz Krasiński, a za boratynki litewskie administrator skarbu litewskiego  Adam Maciej Sakowicz/zdjęcie 1/. Produkcja monet koronnych i litewskich w jednej mennicy- w Ujazdowie powodowała te pomylki
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #99 dnia: 04 Czerwca 2019, 15:31:46 »
Doszło nawet do tego, że w trakcie drugiej emisji boratynek w mennicy ujazdowskiej na monetach umieszczono omyłkowo herb Korwin Macieja Sakowicza , który zmarł w 1662 roku
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #100 dnia: 07 Czerwca 2019, 16:23:23 »
Jakież te niby niepozorne monety, tylko miedziane, takie niby, nic są ciekawe, pełne tajemnic, zagadek i ciekawostek. Już siódmą stronę rozprawiam o boratynkach tylko z jednym portretem Jana Kazimierza. :)
Dzisiaj takie niby nic. Wyżej wspomniałem o omyłkowym herbie Korwin umieszczanym na boratynkach litewskich. Jak wiadomo herb Korwin, to kruk z pierścieniem w dziobie stojący na poziomym pieńku / 1 /. Ale już w 1660 jakiś twórca puncy miał taką fantazję lub z niewiedzy i  wykonał puncę herbu Korwin bez pierścienia /2 /.
W roku 1661 inny rytownik powtórzył ten błąd /3 /. Dzięki temu mogłem włączyć do zbioru monetę nie tylko z omyłkowym herbem, ale i błędnie wykonanym :)
Monety z omyłkowym herbem Korwin bez pierścienia nie są jakoś szczególnie rzadkie, ale jakoś nie udało mi się zdobyć pięknego egzemplarza. W obecnej sytuacji nie ma co wybrzydzać
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Pozdrawiam. zdzicho

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #102 dnia: 29 Czerwca 2019, 11:09:00 »
Gratuluję kolejnego ciekawego tekstu o boratynkach. Proponowałbym umieścić informację w dziale "Nasze publikacje". Wszystkie Twoje artykuły byłyby w jednym miejscu.

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #103 dnia: 29 Czerwca 2019, 16:51:02 »
Przy okazji podzielę się pewną wątpliwością. Nie jest dla mnie jasne i oczywiste wydzielenie dwóch oddzielnych herbów: Korwin i Sakowicz (herb własny). Ja osobiście w opisie swoich zbiorów nie robię takiego rozróżnienia. 

Wiem, że pisali o tym Z. Kiełb i C. Wolski, ale czy są jakieś źródła z epoki mówiące, że Sakowicz używał dwóch różnych herbów - herbu Korwin i herbu własnego Sakowicz (odmiana herbu Korwin). Może jestem w błędzie, wydaje mi się jednak, że sama analiza rysunku, nie poparta źródłami, nie uprawnia do stosowania takiego rozróżnienia.
« Ostatnia zmiana: 29 Czerwca 2019, 17:01:43 wysłana przez dariusz.m »

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Historia pewnego portretu na szelągach Jana Kazimierza z mennicy krakowskiej
« Odpowiedź #104 dnia: 29 Czerwca 2019, 18:10:47 »
czy są jakieś źródła z epoki mówiące, że Sakowicz używał dwóch różnych herbów - herbu Korwin i herbu własnego Sakowicz (odmiana herbu Korwin).
Abstrahując od meritum sprawy, czyli opowiedzenia się za tym, co tak naprawdę na tych boratynkach jest, rozumiem że p. Zdzicho opisał to jako pomyłkę rytownika, a nie celowe odzwierciedlenie niejednoznaczności w pieczętowaniu się Sakowicza.

Jak pisze Niesiecki "Ze zaś wielkie iest podobieństwo tego herbu [Korwina] do herbu Slepowron, dla tego niektorzy Korwin Slepowronem zowia, y Slepowron Korwinem.". Co dopiero mówić o odmianach :-)

 

R E K L A M A
aukcja monet