Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 12:13:35

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Boratynkowe ciekawostki z mennicy brzeskiej  (Przeczytany 17210 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Boratynkowe ciekawostki z mennicy brzeskiej
« dnia: 02 Stycznia 2018, 10:07:51 »
Produkcję boratynek w mennicy brzeskiej rozpoczęto w pierwszych dniach grudnia 1665 roku.Do końca roku wybito ponad 21 milionów sztuk/dla porównania w mennicy krakowskiej w ciągu 20 miesięcy niewiele ponad 16 milionów sztuk/. Problem w tym,że boratynek z tego okresu jest bardzo mało,a i odmian awersów i rewersów odnotowano do tej pory tylko kilka.Znakomita większość pojawiających się egzemplarzy z tej mennicy jest fatalnie zachowana i najczęściej nieprawidłowo wybita.Zdobycie przyzwoitego egzemplarza,prawidłowo wybitego graniczy z cudem.
Nie zbieram monet z błędami dlatego trzeba dodać,ze w katalogu Wolskiego odnotowano kilka takich odmian bić omyłkowych.
Pierwsza z pokazanych niżej monet,to hybryda z portretem brzeskim i rewersem wileńskim.Co prawda w katalogu Wolskiego takie hybrydy są przypisane do mennicy wileńskiej ale skłaniam się do opcji,ze to część pracowników mennicy w Wilnie, będącej w rozkwicie, została oddelegowana do Brześcia aby pomóc w uruchomieniu produkcji.Ładnie napisał na temat hybryd Pan Jerzy Chałupski :  https://zbierajmymonety.blogspot.com/2017/11/czegos-tu-brakuje.html
Dwie kolejne monety,to podstawowe odmiany portretów w połączeniu z charakterystycznymi rewersami
1/odmiana daty z małą cyfrą 5 i ,otwartą mitrą książęcą
2/odmiana daty z dużą cyfrą 5 i zamknięta mitra książęcą
Ostatnia moneta z inna odmiana Pogoni z krótkim czaprakiem zakończonym poziomo i SOLID w napisie otokowym rewersu.Biorąc pod uwagę to co napisał Pan Jerzy Chałupski :  https://zbierajmymonety.blogspot.com/2017/12/nieznana-niepublikowana-nienotowana.html
napiszę,ze w ciągu ostatnich 10 lat nie spotkałem drugiego egzemplarza,Wolski tez nie notuje
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynkowe ciekawostki z mennicy brzeskiej
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Stycznia 2018, 12:56:49 »
W roku 1666 produkcja boratynek w mennicy brzeskiej była bardzo intensywna,wybito blisko 218 milionów sztuk tych monet.Mimo takiej ilości zdobycie ładnych egzemplarzy jest bardzo trudne,a i wachlarz odmian prezentuje się bardzo ubogo.Ta mennica ma potencjał i tylko kwestią czasu są kolejne odkrycia :)
Na początek warianty Pogoni z uwzględnieniem kształtu tarczy i czapraka,odmiany cyfr daty i monogramu
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynkowe ciekawostki z mennicy brzeskiej
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Stycznia 2018, 13:28:20 »
Jak na tak ogromną emisję 1666 odmiany portretu moim zdaniem na dzień dzisiejszy znamy 2
1 najbardziej popularna z uwzględnieniem wariantów,które wyróżniłem na podstawie kształtu kokardy na końcu wieńca,grubości szyi,kształtu podbródka itp.
2 rzadsza w 2 wariantach ze szczątkową kokardą i szczupłą szyją
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynkowe ciekawostki z mennicy brzeskiej
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Stycznia 2018, 13:54:19 »
Kilka ciekawych egzemplarzy boratynek z Brześcia 1666:
B0/bardzo rzadki egzemplarz z gwiazdkami przy monogramie i gwiazdkami w napisie otokowym rewersu.W ciagu ostatnich 10 lat nie spotkalem drugiego egzemplarza
B3/rzadsza odmiana z zamkniętą mitra nad Pogonią
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynkowe ciekawostki z mennicy brzeskiej
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Stycznia 2018, 14:50:57 »
Na kolejnej monecie ładnie widać uszkodzenie stempla przy czapraku/prawy róg/
Niżej nieprawidłowe rozplanowanie napisu otokowego rewersu,którego skutkiem jest szeroka data
Trzecia moneta jest bardzo interesująca.Uszkodzenie stempla widoczne od dolnej szczęki aż po lok spowodowało przypadkowe powstanie ciekawego portretu ;D
Ostatnia moneta,to znowu hybryda.W katalogu Wolskiego przypisana do mennicy wileńskiej.Jednak biorąc pod uwagę wielkość produkcji w Wilnie w 1666-143 miliony sztuk i w Brześciu 1666-blisko 218 milionów sztuk nie można wykluczyć,że powstała w Brześciu
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynkowe ciekawostki z mennicy brzeskiej
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Stycznia 2018, 17:53:01 »
W jednym z poprzednich postów pokazałem boratynkę z Brześcia 1666 z gwiazdkami przy monogramie i w napisie otokowym.Niżej z gwiazdkami przy monogramie ale kropkami w napisie otokowym.Na drugim zdjęciu przyzwoita z zamkniętą mitrą.To oczywiście nie są pospolite odmiany :)
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynkowe ciekawostki z mennicy brzeskiej
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Stycznia 2018, 13:14:29 »
Bardzo ładnie zachowany portret Jana Kazimierza ale proszę zerknąć na rewers.Pośpiech,marna kontrola i oto rezultat;coś tam z datą nie wyszło,I w SOLID się omsknęło i ręka drgnęła przy kropce :D
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynkowe ciekawostki z mennicy brzeskiej
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Stycznia 2018, 10:37:08 »
Końcówka blachy,moneta czyszczona ale ładnie patynuje i stan przyzwoity
Dla kontrastu oryginalna patyna i ciekawy portret
« Ostatnia zmiana: 23 Stycznia 2018, 10:46:10 wysłana przez zdzicho »
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynkowe ciekawostki z mennicy brzeskiej
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Marca 2018, 12:05:04 »
Udało mi się zdobyć bardzo interesujący egzemplarz boratynki z Brześcia 1666.Stan zachowania nie zachwyca jak to z Brześciem ale wszystko co istotne zobaczyć można:
1/kształt tarczy odmienny od tych,które posiadam,
2/zmęczenie stempla skutkujące postępującym wykruszeniem rogu czapraka
3/"kropka centrująca" - ślad po cyrklu pomagającym w należytym rozplanowaniu treści monety.
I rzeczywiście widać,ze autor stempla się postarał.Na dodatek,moneta prawie idealnie wybita :)
« Ostatnia zmiana: 08 Marca 2018, 12:08:13 wysłana przez zdzicho »
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynkowe ciekawostki z mennicy brzeskiej
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Marca 2018, 12:24:48 »
Szukam takiego portretu Jana Kazimierza z mennicy brzeskiej tyle,ze w lepszym stanie.Jeśli ktoś ma,to proszę podesłać zdjęcie/mogę tez odkupić/. Potrzebne do dokładnego określenia odmiany
« Ostatnia zmiana: 13 Marca 2018, 12:26:27 wysłana przez zdzicho »
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynkowe ciekawostki z mennicy brzeskiej
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Marca 2018, 18:45:30 »
W mennicy brzeskiej w 1666 wybito blisko 218 milionów sztuk boratynek.Przyjmując ustalenia C.Wolskiego,ze stempel awersu wytrzymywał około 100 tyś uderzeń można założyć,że wyprodukowano ponad 2 tysiące stempli awersu.A w katalogu jest tylko jedna odmiana portretu!
Od lat tropię boratynki z tej mennicy z portretami różniącymi się od odmiany z katalogu.Niestety tu gdzie mieszkam boratynki nigdy nie były w obiegu.Stąd dostęp do materiału badawczego mam ograniczony.Zachęcam kolegów z innych rejonów kraju do poszukiwań.
Przyjąłem jako wyróżniki 3 elementy:/zdjęcie 1/
1/kształt kokardy na końcu wieńca
2/wielkość podbródka
3/grubość szyi
W moim zestawie ciągle coś zmieniam.Na chwile obecną znalazłem 9 interesujących portretów  króla na boratynkach brzeskich 1666
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynkowe ciekawostki z mennicy brzeskiej
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Kwietnia 2018, 16:59:10 »
Wśród boratynek z Brześcia,podobnie jak i w innych mennicach,trafiają się tzw.bicia omyłkowe.Zaliczamy do nich również boratynki bez monogramu HKPL.
Dotychczas znane są egzemplarze bez monogramu z mennicy brzeskiej z 1666.Opisane w katalogu Wolskiego z szacowaną rzadkością R4.
Boratynek z Brześcia 1665 katalog nie notuje ale udało mi się zdobyć taki egzemplarz.Na razie zdjęcie sprzedawcy.Jak moneta do mnie dojdzie i podejrzenia się potwierdzą,to będzie unikat/mam nadzieję /  :)
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynkowe ciekawostki z mennicy brzeskiej
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Kwietnia 2018, 17:43:33 »
Moneta dotarła i tak wygląda
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynkowe ciekawostki z mennicy brzeskiej
« Odpowiedź #13 dnia: 16 Maja 2018, 17:47:22 »
O monetach hybrydowych z Brześcia już pisałem.Udało mi się zdobyć ładnie zachowaną,w oryginalnej patynie,bardzo rzadką monetę z portretem brzeskim i rewersem wileńskim ,na którym przy monogramie HKPL znajdują się gwiazdki.Na pierwszym zdjęciu nowa zdobycz,a niżej już pokazywana hybryda z kropkami przy monogramie HKPL.Jest komplecik :)
« Ostatnia zmiana: 16 Maja 2018, 17:48:58 wysłana przez zdzicho »
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynkowe ciekawostki z mennicy brzeskiej
« Odpowiedź #14 dnia: 30 Czerwca 2018, 18:20:21 »
Jak tylko zobaczyłem tę monetę,to wiedziałem,ze muszę ją mieć.Ma wszystko co w miedziakach uwielbiam;prawdziwą patynę i jest jak na mennicę brzeską doskonale wybita.Żadnych przesunięć stempla,zdwojeń,błędów,jednym słowem taka jaka powinna być.Była w obiegu i potrafię sobie wyobrazić,ze do mnie mówi o swoich przygodach.Mimo obiegu jest bardzo dobrze zachowana,czytelna i identyfikowalna.Popatrzcie na łeb konia,na którym widać ogłowie,na twarz rycerza na której dostrzec można brodę, usta i oczy.Doskonały portret króla.Jednym słowem cudo :D
Na ostatnim zdjęciu w znakomitym towarzystwie :)
Pozdrawiam. zdzicho

 

R E K L A M A
aukcja monet