Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 20:45:05

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Boratynkowe ciekawostki z mennicy brzeskiej  (Przeczytany 17215 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Dodeq

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 75
Odp: Boratynkowe ciekawostki z mennicy brzeskiej
« Odpowiedź #15 dnia: 30 Czerwca 2018, 19:48:49 »
rzadko się zdarza, żeby w Brześciu L66 oglądać ładnie zachowany łeb konia, przynajmniej ja mam takie szczęście. bardzo ładna! Można oko zawiesić.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynkowe ciekawostki z mennicy brzeskiej
« Odpowiedź #16 dnia: 02 Lipca 2018, 08:16:31 »
Pełna zgoda :)
Pozdrawiam. zdzicho

rom57

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 324
  • Legitymacja: 110
  • Zainteresowania: ZIIIW, boratynki i inne
Odp: Boratynkowe ciekawostki z mennicy brzeskiej
« Odpowiedź #17 dnia: 04 Lipca 2018, 19:26:59 »
Zdzichu - namierzyłem go an al...  jak zobaczyłem że licytujesz to nie chciałem ci robić konkurencji (po co podbijać cenę - twój zbiór jest pełniejszy) b. ładny :)

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynkowe ciekawostki z mennicy brzeskiej
« Odpowiedź #18 dnia: 05 Lipca 2018, 13:18:39 »
Moneta wygląda lepiej niż na aukcyjnym zdjęciu.Piękna czekoladowa patyna i po delikatnej konserwacji wygląda tak:
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynkowe ciekawostki z mennicy brzeskiej
« Odpowiedź #19 dnia: 06 Lipca 2018, 07:32:51 »
Nowy nabytek w towarzystwie innych ślicznotek z Brześcia
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynkowe ciekawostki z mennicy brzeskiej
« Odpowiedź #20 dnia: 10 Lipca 2018, 18:03:42 »
Dotychczas nikt tak dokładnie nie katalogował boratynek z Brześcia/wedle mojej wiedzy/.
W mojej kolekcji;
-jeśli monogram jest z kropkami,to kropka jest również po prawej stronie mitry albo kropki znajdują sią po jej obu stronach
-jeśli monogram jest bez kropek,to kropka jest po lewej stronie mitry albo wcale nie ma kropek przy mitrze.Obojętnie czy mitra jest otwarta czy zamknięta
-jeśli monogram jest z gwiazdkami,to kropka lub gwiazdka jest/tak jak przy monogramie z kropkami/ po prawej stronie mitry
Jeśli ktoś ma inne kropkowo/gwiazdkowe warianty,to proszę się pochwalić dla poszerzenia wiedzy o boratynkach z Brześcia  :)
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynkowe ciekawostki z mennicy brzeskiej
« Odpowiedź #21 dnia: 20 Lipca 2018, 18:27:32 »
Moja skromna kolekcja szelągów z mennicy brzeskiej 1666 z kropkami przy monogramie/zdj.1/powiększyła się o bardzo ładnie zachowany egzemplarz.Zdobycie boratynki z Brześcia w przyzwoitym stanie zachowania w dzisiejszych czasach jest niezwykle trudne.To dopiero druga moneta z widocznym krzyżem na tarczy i jeźdźcem w widocznym pancerzu/zdj.2/. Wypatrzona w jednym ze sklepów numizmatycznych w Krakowie właśnie do mnie dotarła razem z paragonem-na wszelki wypadek  ;)
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynkowe ciekawostki z mennicy brzeskiej
« Odpowiedź #22 dnia: 24 Lipca 2018, 09:08:39 »
Każda moneta zanim trafi do zbioru jest mierzona,ważona i usuwam z niej zanieczyszczenia.Potem zdjęcia i do kapsla,a kapsle na palety.Do codziennej pracy z monetami wystarczają zdjęcia.Korzystając z martwego sezonu zaglądam do kapsli często po raz pierwszy od kilku lat.Ku mojej radości większość monet wygląda obecnie lepiej niż na zdjęciach kiedyś zrobionych  :) Monety pięknie patynują.Oto jedna z nich
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynkowe ciekawostki z mennicy brzeskiej
« Odpowiedź #23 dnia: 13 Sierpnia 2018, 19:22:56 »
Przygarnąłem boratynkę z Brześcia 1666 w ciekawej kombinacji portretu,monogramu z kropkami i długiego czapraka/na zdjęciu dolna moneta/Do tej pory tak długi czaprak miałem z monogramem bez ozdobników-na zdjęciu moneta górna.
Dla niezorientowanych czaprak,to ozdobna derka pod siodło/na zdjęciu 2 zaznaczona na czerwono/.
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynkowe ciekawostki z mennicy brzeskiej
« Odpowiedź #24 dnia: 22 Sierpnia 2018, 11:11:29 »
Kolejna perełka zasiliła kolekcję monet brzeskich :) Hybryda wileńsko- brzeska 1666.Portret brzeski,rewers wileński z pierwszą odmianą Pogoni/bez tarczy/.
Rzadka,Wolski nie notuje/zdjęcie 1 i 2/. Uważni czytelnicy pewnie zauważyli,ze Wolski przypisuje hybrydy do mennicy wileńskiej.Ja zaś do brzeskiej.Na poprzedniej stronie napisałem,że wielce prawdopodobnym jest przekazanie stempli bądz pracowników będącej w rozkwicie mennicy w Wilnie do Brześcia aby pomoc w jej uruchomieniu w XII 1665 roku.Stąd hybrydy 1665.Obie mennice były zarządzane przez Boratiniego.Co do hybryd z 1666,to Wolski uważa,że po zamknięciu mennicy w Brześciu 16 XII  1666 część pracowników przeniesiono do Wilna i,że monety z portretem brzeskim kończą produkcję boratynek w Wilnie.Jakoś mnie ta teza nie przekonuje.Z Brześcia do Wilna jest blisko 400 km i taka podróż zajmowała co najmniej kilka dni,a zimą pewnie dłużej.Jaki sens na 2 ostatnie tygodnie grudnia przenosić pracowników skoro załoga mennicy wileńskiej dawała sobie doskonale radę.Myślę,ze to mennica brzeska byla beneficjentem pomocy z Wilna i,ze hybrydy z 1666 wybito także w Brześciu/zdjęcie 3/Proszę zerknąć na rewersy;podobna Pogoń,a nawet identyczny błąd interpunkcyjny zamiast LIT jest LI.T. Jak było naprawdę?Może kiedyś ktoś to rozstrzygnie.Jak napisał na swoim blogu J.Chałupski:" Każda z opcji możliwa tym bardziej, że obie mennice dzierżawił ten sam człowiek."  https://zbierajmymonety.blogspot.com/2017/11/czegos-tu-brakuje.html
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynkowe ciekawostki z mennicy brzeskiej
« Odpowiedź #25 dnia: 19 Listopada 2018, 18:12:06 »
Jak na mennice brzeską bardzo ładne monety;dobrze zachowane,centrycznie bite.Zasadnicza różnica,to mitra nad Pogonią
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynkowe ciekawostki z mennicy brzeskiej
« Odpowiedź #26 dnia: 13 Grudnia 2018, 13:35:36 »
Co prawda destruktów nie lubię i nie zbieram ale jak się trafił...
Pan J.Chałupski tak tłumaczy sposób powstania takich destruktów:" Przylgnięcie wybitej monety do jednego ze stempli.W tym przypadku z następnego krążka powstanie moneta, na której są dwa awersy lub rewersy, z których jeden jest wypukły, a drugi wklęsły. Moneta, która przylgnęła do stempla sama staje się stemplem na jedno lub kilka uderzeń prasy." cyt.za  https://zbierajmymonety.blogspot.com/p/destrukty.html
Boratynka z Brześcia 1666
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynkowe ciekawostki z mennicy brzeskiej
« Odpowiedź #27 dnia: 19 Grudnia 2018, 10:25:22 »
Rzutem na taśmę starego roku uzupełniłem kolekcję boratynek z Brześcia o bardzo rzadki egzemplarz z 1665 z błędem w postaci odwróconej litery V w DVC.W katalogu oszacowano jej rzadkość na R3 ale w ostatnich latach jest to drugi egzemplarz oferowany do sprzedaży.
Jak już o rzadkościach,to jeszcze 2 sztuki.Podstawowa odmiana napisu otokowego rewersu w mennicy brzeskiej wygląda tak: SOLI.MAG.DVC.LIT.
Ekstremalnie rzadkie są monety z napisem SOLID.MAG.DVC.LIT. Znane są dwa warianty;z błędem odwróconej litery V w DVC/w katalogu R6 ale znam tylko 2 egzemplarze-z katalogu i oferowany do sprzedaży kilka lat temu przez TORO96 i to zdjęcie tej monety zamieszczam/ oraz bez błędu w DVC-znany jeden egzemplarz,którego jestem właścicielem/w katalogu nienotowany/.Ten z błędem jest oczywiście na mojej liście marzeń
Pozdrawiam. zdzicho

Łukasz G

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: Boratynkowe ciekawostki z mennicy brzeskiej
« Odpowiedź #28 dnia: 05 Stycznia 2019, 10:23:06 »
Wiem że destrukt ale może ciekawy, tego nie wiem więc lepiej żebyś rzucił fachowym okiem

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynkowe ciekawostki z mennicy brzeskiej
« Odpowiedź #29 dnia: 05 Stycznia 2019, 16:13:22 »
Pospolita odmiana z długim czaprakiem i monogramem z kropkami.Rzeczywiście pięknie zachowany rewers :)
Pozdrawiam. zdzicho

 

R E K L A M A
aukcja monet