Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
22 Wrzesień 2018, 22:55:51

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 [2]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Boratynkowe ciekawostki z mennicy brzeskiej  (Przeczytany 3992 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Dodeq
Użytkownik
**
Poland Poland

Zainteresowania:
dwugrosze gdańskie, toruńskie i elbląskie J.K., boratynki, Prusy południowe (1796-1798)

« Odpowiedz #15 : 30 Czerwiec 2018, 19:48:49 »

rzadko się zdarza, żeby w Brześciu L66 oglądać ładnie zachowany łeb konia, przynajmniej ja mam takie szczęście. bardzo ładna! Można oko zawiesić.
zdzicho
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Zainteresowania:
monety obiegowe ziem polskich XX wieku monety zastępcze Zielonej Góry,boratynki

« Odpowiedz #16 : 02 Lipiec 2018, 08:16:31 »

Pełna zgoda Uśmiech

* detale.jpg (75.15 KB, 781x446 - wyświetlony 43 razy.)
rom57
Użytkownik
**
Poland Poland

Zainteresowania:
Europa

« Odpowiedz #17 : 04 Lipiec 2018, 19:26:59 »

Zdzichu - namierzyłem go an al...  jak zobaczyłem że licytujesz to nie chciałem ci robić konkurencji (po co podbijać cenę - twój zbiór jest pełniejszy) b. ładny Uśmiech
zdzicho
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Zainteresowania:

« Odpowiedz #18 : 05 Lipiec 2018, 13:18:39 »

Moneta wygląda lepiej niż na aukcyjnym zdjęciu.Piękna czekoladowa patyna i po delikatnej konserwacji wygląda tak:

* B4.jpg (203.76 KB, 1000x507 - wyświetlony 61 razy.)
zdzicho
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Zainteresowania:

« Odpowiedz #19 : 06 Lipiec 2018, 07:32:51 »

Nowy nabytek w towarzystwie innych ślicznotek z Brześcia

* zestaw.jpg (339.02 KB, 1024x774 - wyświetlony 49 razy.)
zdzicho
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Zainteresowania:

« Odpowiedz #20 : 10 Lipiec 2018, 18:03:42 »

Dotychczas nikt tak dokładnie nie katalogował boratynek z Brześcia/wedle mojej wiedzy/.
W mojej kolekcji;
-jeśli monogram jest z kropkami,to kropka jest również po prawej stronie mitry albo kropki znajdują sią po jej obu stronach
-jeśli monogram jest bez kropek,to kropka jest po lewej stronie mitry albo wcale nie ma kropek przy mitrze.Obojętnie czy mitra jest otwarta czy zamknięta
-jeśli monogram jest z gwiazdkami,to kropka lub gwiazdka jest/tak jak przy monogramie z kropkami/ po prawej stronie mitry
Jeśli ktoś ma inne kropkowo/gwiazdkowe warianty,to proszę się pochwalić dla poszerzenia wiedzy o boratynkach z Brześcia  Uśmiech

* kropeczki,gwiazdeczki.jpg (209.98 KB, 676x792 - wyświetlony 38 razy.)

* kropeczki,gwiazdeczki 1.jpg (255.6 KB, 760x818 - wyświetlony 44 razy.)
zdzicho
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Zainteresowania:

« Odpowiedz #21 : 20 Lipiec 2018, 18:27:32 »

Moja skromna kolekcja szelągów z mennicy brzeskiej 1666 z kropkami przy monogramie/zdj.1/powiększyła się o bardzo ładnie zachowany egzemplarz.Zdobycie boratynki z Brześcia w przyzwoitym stanie zachowania w dzisiejszych czasach jest niezwykle trudne.To dopiero druga moneta z widocznym krzyżem na tarczy i jeźdźcem w widocznym pancerzu/zdj.2/. Wypatrzona w jednym ze sklepów numizmatycznych w Krakowie właśnie do mnie dotarła razem z paragonem-na wszelki wypadek  Mrugnięcie

* B z kropkami.jpg (348.46 KB, 1000x723 - wyświetlony 39 razy.)

* B5p.jpg (263.35 KB, 1020x946 - wyświetlony 35 razy.)
zdzicho
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Zainteresowania:

« Odpowiedz #22 : 24 Lipiec 2018, 09:08:39 »

Każda moneta zanim trafi do zbioru jest mierzona,ważona i usuwam z niej zanieczyszczenia.Potem zdjęcia i do kapsla,a kapsle na palety.Do codziennej pracy z monetami wystarczają zdjęcia.Korzystając z martwego sezonu zaglądam do kapsli często po raz pierwszy od kilku lat.Ku mojej radości większość monet wygląda obecnie lepiej niż na zdjęciach kiedyś zrobionych  Uśmiech Monety pięknie patynują.Oto jedna z nich

* Ł.jpg (232.95 KB, 757x772 - wyświetlony 58 razy.)
zdzicho
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Zainteresowania:

« Odpowiedz #23 : 13 Sierpień 2018, 19:22:56 »

Przygarnąłem boratynkę z Brześcia 1666 w ciekawej kombinacji portretu,monogramu z kropkami i długiego czapraka/na zdjęciu dolna moneta/Do tej pory tak długi czaprak miałem z monogramem bez ozdobników-na zdjęciu moneta górna.
Dla niezorientowanych czaprak,to ozdobna derka pod siodło/na zdjęciu 2 zaznaczona na czerwono/.

* cz.jpg (228.72 KB, 861x841 - wyświetlony 24 razy.)

* czaprak.jpg (96.6 KB, 444x438 - wyświetlony 21 razy.)
zdzicho
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Zainteresowania:

« Odpowiedz #24 : 22 Sierpień 2018, 11:11:29 »

Kolejna perełka zasiliła kolekcję monet brzeskich Uśmiech Hybryda wileńsko- brzeska 1666.Portret brzeski,rewers wileński z pierwszą odmianą Pogoni/bez tarczy/.
Rzadka,Wolski nie notuje/zdjęcie 1 i 2/. Uważni czytelnicy pewnie zauważyli,ze Wolski przypisuje hybrydy do mennicy wileńskiej.Ja zaś do brzeskiej.Na poprzedniej stronie napisałem,że wielce prawdopodobnym jest przekazanie stempli bądz pracowników będącej w rozkwicie mennicy w Wilnie do Brześcia aby pomoc w jej uruchomieniu w XII 1665 roku.Stąd hybrydy 1665.Obie mennice były zarządzane przez Boratiniego.Co do hybryd z 1666,to Wolski uważa,że po zamknięciu mennicy w Brześciu 16 XII  1666 część pracowników przeniesiono do Wilna i,że monety z portretem brzeskim kończą produkcję boratynek w Wilnie.Jakoś mnie ta teza nie przekonuje.Z Brześcia do Wilna jest blisko 400 km i taka podróż zajmowała co najmniej kilka dni,a zimą pewnie dłużej.Jaki sens na 2 ostatnie tygodnie grudnia przenosić pracowników skoro załoga mennicy wileńskiej dawała sobie doskonale radę.Myślę,ze to mennica brzeska byla beneficjentem pomocy z Wilna i,ze hybrydy z 1666 wybito także w Brześciu/zdjęcie 3/Proszę zerknąć na rewersy;podobna Pogoń,a nawet identyczny błąd interpunkcyjny zamiast LIT jest LI.T. Jak było naprawdę?Może kiedyś ktoś to rozstrzygnie.Jak napisał na swoim blogu J.Chałupski:" Każda z opcji możliwa tym bardziej, że obie mennice dzierżawił ten sam człowiek."  https://zbierajmymonety.blogspot.com/2017/11/czegos-tu-brakuje.html

* hyb.jpg (71.9 KB, 800x400 - wyświetlony 25 razy.)

* hyb2.jpg (195.72 KB, 585x850 - wyświetlony 28 razy.)

* 2 hyb.jpg (224.24 KB, 872x845 - wyświetlony 29 razy.)
Strony: 1 [2]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM