Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
16 Październik 2018, 10:07:57

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2 3   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Sensacyjne odkrycie, bezcenny skarb w bydgoskiej katedrze !!!  (Przeczytany 5916 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
eleniasz
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Zainteresowania:
srebro SAP

Zobacz profil WWW
« : 03 Styczeń 2018, 19:42:47 »

Wow, przebywałem w Świeta tak z 10m od tego miejsca  Mrugnięcie

LINK http://tygodnikbydgoski.pl/wydarzenia/sensacyjne-odkrycie-bezcenny-skarb-w-bydgoskiej-katedrze

12 groszy, tylko nie płacz proszę...
Zapraszam na mój blog o monetach SAP
cancan62
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Canada Canada

Zainteresowania:
Polskie monety bite w mennicach pruskich od XVI w. Krol Stas i Batory.

« Odpowiedz #1 : 04 Styczeń 2018, 00:25:49 »

Chetnie bym to zobaczyl... Mam nadzieje, ze zostanie wystawiony na widok publiczny.

Wszystko przemija. Dzisiaj choinka, jutro kawal kija...Jacek
Pabloss
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
Polska od XVI wieku, SAP, II RP

« Odpowiedz #2 : 04 Styczeń 2018, 09:21:51 »

I to jest właśnie piękno złota - cudownie mieni się i wygląda jak nowe pomimo lat i złych warunków przechowywania Mrugnięcie Fantastycznie wygląda nawet wyciągnięte z wraków statków. Srebrne monety dużo, dużo gorzej znoszą upływ czasu.
qcho
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Legitymacja: TPZN nr 068
Zainteresowania:
Naśladownictwa i imitacje trojaków

« Odpowiedz #3 : 04 Styczeń 2018, 09:45:09 »

Wspaniałe odkrycie!!! Jest prawie pewne, że po zbadaniu część monet będzie można obejrzeć w bydgoskim Muzeum Okręgowym.
Czegoś takiego w Bydgoszczy jeszcze nie znaleziono. Pieknie Uśmiech

jarek
Pabloss
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:

« Odpowiedz #4 : 04 Styczeń 2018, 14:38:25 »

A więc 480 złotych monet !!! W tym: dukat Zygmunta Augusta z 1570 roku, dwudukaty gdańskie, dukaty toruńskie Jana Kazimierza - po prostu WOW Mrugnięcie
O tym powinno być głośniej - bo jest to niezmiernie rzadko spotykanej skali i wartości znalezisko w Polsce!
Aha i mam nadzieję na stałą ekspozycję całego skarbu w muzeum w Bydgoszczy!
vittorio
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
okres wczesnojagielloński

« Odpowiedz #5 : 05 Styczeń 2018, 13:55:45 »

Hmm,dukat Zygmunta Augusta 1570 r ? Ciekawie się zapowiada,co prawda to nie mój okres zainteresowań,ale póki co chyba nie było nic wiadomo o dukatach Zygmunta Augusta z 1570 r.
Pozdrawiam
dusiolek
Stały bywalec
United States United States

Zainteresowania:
Monety Polski: SAP i zabory

« Odpowiedz #6 : 05 Styczeń 2018, 16:15:17 »

Hmm,dukat Zygmunta Augusta 1570 r ? Ciekawie się zapowiada,co prawda to nie mój okres zainteresowań,ale póki co chyba nie było nic wiadomo o dukatach Zygmunta Augusta z 1570 r.
Pozdrawiam
Jako "niewierny" Tomasz - jak nie zobacze to nie uwierze :-) Jakos mi sie wydaje, ze cos pomylili z ta data

Tomasz
Pabloss
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:

« Odpowiedz #7 : 05 Styczeń 2018, 23:45:44 »

Fakt - dotychczas moneta nie była odnotowana. Nie jest to niemożliwe, ale mało prawdopodobne Mrugnięcie. Jaki to by rocznik nie był - to dukat Zygmunta Augusta zawsze jest mega rzadki.
Znalezisko ma być ponoć zaprezentowane w Europejskim Centrum Pieniądza w Bydgoszczy.
Numizmat 21
Gość
« Odpowiedz #8 : 06 Styczeń 2018, 14:55:09 »

W skarbie jest między innymi dwudukat poznański 1652 i jeszcze jedna wielodukatówka z tej, że mennicy oraz kilka sporych złotek ale na ten moment tylko tyle zidentyfikowałem. Jest też kilka monet hiszpańskich, dukat Krystyny Wazy dla Pomorza zachodniego, monety cesarstwa, sporo dukatów niderlandzkich, monety poznańskie, gdańskie i toruńskie i ten dukat Zygmunta Augusta choć tu mam duże wątpliwości, gdyż w prasie pisano na początku, że nie jest polski a jedynie pochodzi z 1570 gdy panował Zygmunt II. Potem pojawiła się wiadomość, że jest Zygmunta Augusta 1570. Tyszkiewicz odnotował rok 69 przerwę i 1571. Mój znajomy rozmawiał z Panem Sergiuszem Stube w tej sprawie i Pan Stube stwierdził, iż wie o istnieniu tego rocznika 1570 jednak jest tak ekstremalnie rzadki, że go nie widział, powiedział też, iż ma wątpliwości czy to nie XIX-wieczne fałszerstwo. Z tego by wynikało, że najprawdopodobniej źle odczytano datę.  Na filmiku podczas opisywania złota archeolog popełnił jeszcze jeden błąd mówiąc "1652 Bydgoszcz" wszystko ok tylko,że ta moneta to na początku wymieniony przeze mnie dwudukat (po zdjęciu rewersu stwierdzone i wielkości w porównaniu do dukata niderlandzkiego) poznański. W roku 1652 nie bito w Bydgoszczy dwudukatów. 
vittorio
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
okres wczesnojagielloński

« Odpowiedz #9 : 07 Styczeń 2018, 22:21:24 »

No tak,dwudukat ze zdjęcia taki jak z linku
http://archiwum.niemczyk.pl/auction/13/112/jan-ll-kazimierz-dwudukat-1652-a-t-poznan
pozdrawiam

* 2 dukaty Jan Kazimierz 1652.jpg (176.88 KB, 780x585 - wyświetlony 123 razy.)
qcho
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Legitymacja: TPZN nr 068
Zainteresowania:
Naśladownictwa i imitacje trojaków

« Odpowiedz #10 : 06 Luty 2018, 10:45:42 »

Skarb już w przyszłym tygodniu na wystawie:

http://metropoliabydgoska.pl/bydgoski-skarb-wkrotce-na-wystawie-ekspresowa-droga-z-podziemi-do-muzeum

Na pewno podejde i postaram się porobić zdjęcia.

I w końcu zdementowano plotki o dukacie Zygmunta Augusta z 1570 roku. Tak naprawdę to węgierski dukat z czasów Maksymiliana II.

jarek
monbank1
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
monety groszowe

« Odpowiedz #11 : 08 Luty 2018, 01:20:18 »

Mam pytanie,
czy dukat Zygmunta Augusta i dukat węgierski Maksymiliana są do siebie bardzo podobne?
P.S. Pytam Kolegów, bo nie mam czasu sam sprawdzić.
DzikiZdeb
Gaduła

« Odpowiedz #12 : 08 Luty 2018, 08:05:22 »

Mam pytanie,
czy dukat Zygmunta Augusta i dukat węgierski Maksymiliana są do siebie bardzo podobne?
P.S. Pytam Kolegów, bo nie mam czasu sam sprawdzić.
Leniuszek :-)

Są paskudnie złote i mają podobną średnicę, poza tym nie bardzo i to niezależnie od tego, od tego czy ten Zygmunt to wileński czy gdański jest.

https://wcn.pl/auctions/40/1234

http://wcn.pl/archive/29_0371

http://wcn.pl/archive/26_0178
monbank1
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
monety groszowe

« Odpowiedz #13 : 08 Luty 2018, 13:51:33 »

Dziękuję Koledze Uśmiech
 i zastanawiam się jak we wstępnej analizie monet ze skarbu bydgoskiego można było nie odróżnić tych monet?? nerd exclam
khubeo
Użytkownik
**
Poland Poland

« Odpowiedz #14 : 08 Luty 2018, 18:24:23 »

Dziękuję Koledze Uśmiech
 i zastanawiam się jak we wstępnej analizie monet ze skarbu bydgoskiego można było nie odróżnić tych monet?? nerd exclam

Myślę, że tu nie chodzi o podobieństwo, tylko jak już jeden z kolegów wyżej napisał, na początku pojawiła się informacja o "złotym dukacie z czasów Zygmunta Augusta", która później uległa w prosty sposób zmianie na "dukat Zygmunta Augusta". Różnica dla kogoś niezaznajomionego w temacie niby żadna. Pamiętam, tak na marginesie, sytuację z pewnej małej miejscowości , gdzie przy remoncie w kościele znaleziono monety Jana Kazimierza - jakieś boratynki czy coś. A ponieważ miejscowość związana historycznie z Kazimierzem Wielkim, to burmistrz zaraz zaczął opowiadać, że znaleźli monety Jana Kazimierza Wielkiego. Tak się rodzą sensacje Uśmiech
Strony: [1] 2 3   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM