Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 09:07:27

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Sensacyjne odkrycie, bezcenny skarb w bydgoskiej katedrze !!!  (Przeczytany 22154 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

eleniasz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
    • blog o monetach SAP
  • Zainteresowania: srebra SAP
12 groszy, tylko nie płacz proszę...
Zapraszam na mój blog o monetach SAP

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Sensacyjne odkrycie, bezcenny skarb w bydgoskiej katedrze !!!
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Stycznia 2018, 23:25:49 »
Wow, przebywałem w Świeta tak z 10m od tego miejsca  ;)

LINK http://tygodnikbydgoski.pl/wydarzenia/sensacyjne-odkrycie-bezcenny-skarb-w-bydgoskiej-katedrze

Chetnie bym to zobaczyl... Mam nadzieje, ze zostanie wystawiony na widok publiczny.
« Ostatnia zmiana: 03 Stycznia 2018, 23:31:05 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Pabloss

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 255
Odp: Sensacyjne odkrycie, bezcenny skarb w bydgoskiej katedrze !!!
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Stycznia 2018, 08:21:51 »
I to jest właśnie piękno złota - cudownie mieni się i wygląda jak nowe pomimo lat i złych warunków przechowywania ;) Fantastycznie wygląda nawet wyciągnięte z wraków statków. Srebrne monety dużo, dużo gorzej znoszą upływ czasu.

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Sensacyjne odkrycie, bezcenny skarb w bydgoskiej katedrze !!!
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Stycznia 2018, 08:45:09 »
Wspaniałe odkrycie!!! Jest prawie pewne, że po zbadaniu część monet będzie można obejrzeć w bydgoskim Muzeum Okręgowym.
Czegoś takiego w Bydgoszczy jeszcze nie znaleziono. Pieknie :)
jarek

Pabloss

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 255
Odp: Sensacyjne odkrycie, bezcenny skarb w bydgoskiej katedrze !!!
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Stycznia 2018, 13:38:25 »
A więc 480 złotych monet !!! W tym: dukat Zygmunta Augusta z 1570 roku, dwudukaty gdańskie, dukaty toruńskie Jana Kazimierza - po prostu WOW ;)
O tym powinno być głośniej - bo jest to niezmiernie rzadko spotykanej skali i wartości znalezisko w Polsce!
Aha i mam nadzieję na stałą ekspozycję całego skarbu w muzeum w Bydgoszczy!

vittorio

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 181
Odp: Sensacyjne odkrycie, bezcenny skarb w bydgoskiej katedrze !!!
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Stycznia 2018, 12:55:45 »
 Hmm,dukat Zygmunta Augusta 1570 r ? Ciekawie się zapowiada,co prawda to nie mój okres zainteresowań,ale póki co chyba nie było nic wiadomo o dukatach Zygmunta Augusta z 1570 r.
Pozdrawiam

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Sensacyjne odkrycie, bezcenny skarb w bydgoskiej katedrze !!!
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Stycznia 2018, 15:15:17 »
Hmm,dukat Zygmunta Augusta 1570 r ? Ciekawie się zapowiada,co prawda to nie mój okres zainteresowań,ale póki co chyba nie było nic wiadomo o dukatach Zygmunta Augusta z 1570 r.
Pozdrawiam
Jako "niewierny" Tomasz - jak nie zobacze to nie uwierze :-) Jakos mi sie wydaje, ze cos pomylili z ta data

Tomasz
Pozdrowienia, Tomasz

Pabloss

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 255
Odp: Sensacyjne odkrycie, bezcenny skarb w bydgoskiej katedrze !!!
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Stycznia 2018, 22:45:44 »
Fakt - dotychczas moneta nie była odnotowana. Nie jest to niemożliwe, ale mało prawdopodobne ;). Jaki to by rocznik nie był - to dukat Zygmunta Augusta zawsze jest mega rzadki.
Znalezisko ma być ponoć zaprezentowane w Europejskim Centrum Pieniądza w Bydgoszczy.

Numizmat 21

  • Gość
Odp: Sensacyjne odkrycie, bezcenny skarb w bydgoskiej katedrze !!!
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Stycznia 2018, 13:55:09 »
W skarbie jest między innymi dwudukat poznański 1652 i jeszcze jedna wielodukatówka z tej, że mennicy oraz kilka sporych złotek ale na ten moment tylko tyle zidentyfikowałem. Jest też kilka monet hiszpańskich, dukat Krystyny Wazy dla Pomorza zachodniego, monety cesarstwa, sporo dukatów niderlandzkich, monety poznańskie, gdańskie i toruńskie i ten dukat Zygmunta Augusta choć tu mam duże wątpliwości, gdyż w prasie pisano na początku, że nie jest polski a jedynie pochodzi z 1570 gdy panował Zygmunt II. Potem pojawiła się wiadomość, że jest Zygmunta Augusta 1570. Tyszkiewicz odnotował rok 69 przerwę i 1571. Mój znajomy rozmawiał z Panem Sergiuszem Stube w tej sprawie i Pan Stube stwierdził, iż wie o istnieniu tego rocznika 1570 jednak jest tak ekstremalnie rzadki, że go nie widział, powiedział też, iż ma wątpliwości czy to nie XIX-wieczne fałszerstwo. Z tego by wynikało, że najprawdopodobniej źle odczytano datę.  Na filmiku podczas opisywania złota archeolog popełnił jeszcze jeden błąd mówiąc "1652 Bydgoszcz" wszystko ok tylko,że ta moneta to na początku wymieniony przeze mnie dwudukat (po zdjęciu rewersu stwierdzone i wielkości w porównaniu do dukata niderlandzkiego) poznański. W roku 1652 nie bito w Bydgoszczy dwudukatów. 

vittorio

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 181
Odp: Sensacyjne odkrycie, bezcenny skarb w bydgoskiej katedrze !!!
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Stycznia 2018, 21:21:24 »

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Sensacyjne odkrycie, bezcenny skarb w bydgoskiej katedrze !!!
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Lutego 2018, 09:45:42 »
Skarb już w przyszłym tygodniu na wystawie:

http://metropoliabydgoska.pl/bydgoski-skarb-wkrotce-na-wystawie-ekspresowa-droga-z-podziemi-do-muzeum

Na pewno podejde i postaram się porobić zdjęcia.

I w końcu zdementowano plotki o dukacie Zygmunta Augusta z 1570 roku. Tak naprawdę to węgierski dukat z czasów Maksymiliana II.
jarek

monbank1

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 377
Odp: Sensacyjne odkrycie, bezcenny skarb w bydgoskiej katedrze !!!
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Lutego 2018, 00:20:18 »
Mam pytanie,
czy dukat Zygmunta Augusta i dukat węgierski Maksymiliana są do siebie bardzo podobne?
P.S. Pytam Kolegów, bo nie mam czasu sam sprawdzić.
Pozdrawiam, Gerard

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Sensacyjne odkrycie, bezcenny skarb w bydgoskiej katedrze !!!
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Lutego 2018, 07:05:22 »
Mam pytanie,
czy dukat Zygmunta Augusta i dukat węgierski Maksymiliana są do siebie bardzo podobne?
P.S. Pytam Kolegów, bo nie mam czasu sam sprawdzić.
Leniuszek :-)

Są paskudnie złote i mają podobną średnicę, poza tym nie bardzo i to niezależnie od tego, od tego czy ten Zygmunt to wileński czy gdański jest.

https://wcn.pl/auctions/40/1234

http://wcn.pl/archive/29_0371

http://wcn.pl/archive/26_0178

monbank1

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 377
Odp: Sensacyjne odkrycie, bezcenny skarb w bydgoskiej katedrze !!!
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Lutego 2018, 12:51:33 »
Dziękuję Koledze :)
 i zastanawiam się jak we wstępnej analizie monet ze skarbu bydgoskiego można było nie odróżnić tych monet?? :nerd: :exclam:
Pozdrawiam, Gerard

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 682
Odp: Sensacyjne odkrycie, bezcenny skarb w bydgoskiej katedrze !!!
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Lutego 2018, 17:24:23 »
Dziękuję Koledze :)
 i zastanawiam się jak we wstępnej analizie monet ze skarbu bydgoskiego można było nie odróżnić tych monet?? :nerd: :exclam:

Myślę, że tu nie chodzi o podobieństwo, tylko jak już jeden z kolegów wyżej napisał, na początku pojawiła się informacja o "złotym dukacie z czasów Zygmunta Augusta", która później uległa w prosty sposób zmianie na "dukat Zygmunta Augusta". Różnica dla kogoś niezaznajomionego w temacie niby żadna. Pamiętam, tak na marginesie, sytuację z pewnej małej miejscowości , gdzie przy remoncie w kościele znaleziono monety Jana Kazimierza - jakieś boratynki czy coś. A ponieważ miejscowość związana historycznie z Kazimierzem Wielkim, to burmistrz zaraz zaczął opowiadać, że znaleźli monety Jana Kazimierza Wielkiego. Tak się rodzą sensacje :)

 

R E K L A M A
aukcja monet